Columbus +13,0 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024
Columbus +13,0 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024

Užaugintų įmonių ateitis – vaikų rankose (III)

2022/11/18


Privataus lietuviško kapitalo įmonės mūsų šalyje skaičiuoja trečiąjį gyvavimo dešimtmetį. Jų įkūrėjai – ambicingi verslininkai, padėję tvirtą  pamatą savo bendrovėms, jau artėja prie amžiaus, kuomet turės arba jau turi įmonės vairą perduoti jaunajai kartai, įgijusiai daugiau ar mažiau patirties. Pavyzdžių, kai išpuoselėtą agroverslą iš tėvų rankų perima jų vaikai, yra nedaug. Ne vienas UAB buvo parduotas, ne vienas sužlugo, ne vienas liko be perėmėjų. „Ūkininko patarėjas“ supažindina su sėkmingo verslo istorijomis ir antros kartos Lietuvos agroverslininkais. 

UAB „Dojus agro“, Pranas Dailidė, Donatas Dailidė, „Dojus Group“) UAB „Dojus agro“ įkūrėjas Pranas Dailidė su žmona Jolanta, sūnumi Donatu ir dukra Justina.

Sprendimu nesigaili

UAB „Dojus agro“ – lietuviškos kapitalo įmonės, priklausančios DOJUS įmonių grupei ir 30 metų sėkmingai dirbančios žemės ūkio sektoriuje – įkūrėjas Pranas Dailidė verslo valdymą jau patikėjo savo sūnui. Šį sprendimą jis priėmė prieš 8 metus ir nesigaili. Kalbėdamas su ŪP „Dojus Group“ pradininkas prisiminė pirmuosius savo žingsnius svajonių link. „Pirmasis žingsnis – apsisprendimas keliauti iš valdiškos tarnybos. Iš pradžių išbandžiau įvairius verslus. Vėliau atsirado ūkis, kartu su kitais žmonėmis į jį investavau ir tapau dalininku. Man, jaunam išvažiavusiam iš Šakių į Vilnių ir sparčiai lipančiam karjeros laiptais, buvo labai svarbu įrodyti, kad jokie dėdės manęs neglobojo. Norėjau įrodyti, kad galiu dar kartą sukurti ūkį. Tai man buvo didelis iššūkis“, – pasakojo darbštus vyras. Kaip vieną iš svarbesnių etapų versle pašnekovas įvardijo žemės ūkio technikos paieškas ir apsisprendimą, kad ūkyje turi būti „John Deere“.

Šios paieškos nebuvo lengvos. Vėliau, kai technika atsirado ūkyje, patys kompanijos atstovai ieškojo P. Dailidės, o suradę, įkalbinėjo ją pristatyti Lietuvai. Verslininkas ryžtingai ėmėsi šios veiklos ir ėmė ją rutulioti nuo plyno lauko. Pradžioje verslas buvo įkurtas Šakiuose, vėliau – Kaune. Tai, anot Prano, buvo ne tik iššūkis, bet ir svarbus žingsnis įsitvirtinimui, o vėliau ir plėtrai. „Versle esame įpratę galvoti apie tai, ką darome, prisiimame rizikas ir atsakomybę. Tai – normalu. Kaskart susiduriame su įvairiais verslo iššūkiais, sunkumais, kurie užgrūdina“, – akcentavo UAB „Dojus agro“ įkūrėjas.

Įmonės vairas – vaikams

Redakcija P. Dailidės pasiteiravo, ar jam pavyko lengvai perduoti įmonės vairą savo vaikams. Knietėjo sužinoti, kokių ketinimų turėjo verslininkas, kai 2007 m. įmonę pavadino savo vaikų – Donato ir Justinos – vardų trumpiniais. Gal būtent tuomet ir buvo užprogramuota mintis, kad verslas turės įpėdinius? Anot pašnekovo, viskas susiklostė istoriškai. „Kai 1997 m. pradėjome atstovauti „John Deere“, daug vakarienių būdavo mūsų namuose, todėl daug johndeeriečių mūsų vaikus pažinojo jau nuo mažens. Dalis juos pažįsta ir užaugusius. Kai reikėjo keisti bendrovės pavadinimą, Donato ir Justinos vardų trumpiniai buvo vienas iš variantų. Taip ir atsirado „Dojus“. Mūsų šeimai tai buvo simboliška, o tai, kad jų vardus įprasminome įmonės pavadinime, reiškia, kad savotiškai perkėlėme sūnui ir dukrai atsakomybę. Tačiau kai tą darėme, mačiau ir jaučiau, kad vaikai iš tikrųjų galės tą daryti. Džiugino jų požiūris į išsilavinimą, jų vertybės, nenoras bėgti iš Lietuvos. Nors dalį mokslų vaikai yra baigę užsienyje, jie suvokė, kad ir Lietuvoje galima ne tik bendrauti su visu pasauliu, bet ir susitikti, kad gyvenamoji vieta nieko nekeičia, o Lietuvoje galimybių yra“, – atviravo P. Dailidė.

Prisiėmė atsakomybę

UAB „Dojus agro“ įkūrėjas neslėpė džiaugsmo, kad jo vaikai, Donatas ir Justina, priėmė svarbų sprendimą – prisiėmė tėvo patikėtą atsakomybę. Iš šalies stebėdamas ir vertindamas savo atžalas P. Dailidė tvirtino, kad jie puikiai tvarkosi, o ypač sūnus, kuris vadovauja įmonei. „Keičiasi laikmetis, turime pereiti į kitas bendravimo formas. Negalime galvoti, kad tai, ką darėme gerai vakar, turime daryti ir šiandien. Smagu, kad ateina jauni žmonės, juk reikia naujo požiūrio. Tai – normali seka. Kartais nesuprantu, kodėl kai kurie žmonės sėdi versle ir neužleidžia savo kėdės, neprogresuoja. Juk išmintingiau, kai paprašytas pagalbos gali patarti“, – savo apsisprendimą pagrindė P. Dailidė, dabar aktyviai dirbantis „Dojaus“ valdyboje. Vyras teigė, kad įmonei negali vadovauti keli vadovai. „Linkiu, kad sūnus ir dukra susitvarkytų su iššūkiais, o svarbiausia – kad neprarastų gerų vertybinių dalykų: atsakomybės prieš šeimą ir visuomenę. Noriu, kad jie būtų modernūs, šiuolaikiški, patriotiški, neabejingi pokyčiams ir tam, kas šiuo metu vyksta. Man svarbiausia yra tai, kad jie grįžo į Lietuvą ir čia pasiliko“, – pridūrė verslininkas.

„Dojus Group“ generalinis direktorius Donatas Dailidė augo norėdamas perimti šeimos verslą. Dar būdamas vaikas, kai svečiai lankydavosi jų namuose, Donatas matydavo tam tikrus verslo aptarimus ir juose dalyvaudavo. Todėl tėvo sukurtą verslą jis priėmė kaip natūralų dalyką, į kurį nenėrė stačia galva. Verslininkas ŪP pasakojo, kad baigęs mokyklą studijavo vadybos ir verslo administravimo specialybę Vilniaus universitete, o vėliau žinias gilino LSE Londone. Ten baigęs finansų magistro studijas, praktiką atliko „John Deere“ gamintojo finansavimo padalinyje Didžiojoje Britanijoje. Grįžęs į Lietuvą jaunuolis jau turėjo tvirtą akademinį pagrindą, todėl dirbo verslo konsultacijose tarptautinėje kompanijoje, kurioje pildė patirties bagažą.

Patirties šaltiniai

Nusprendęs prisijungti prie šeimos verslo ir jame padirbėjęs 3 metus, Donatas dar kartą kibo į mokslus, studijavo verslo vadybą Singapūro ir Prancūzijos universitetuose, kuriuose ruošė vadovus. Įgijęs dar daugiau akademinių žinių, verslininkas ryžosi dirbti „Dojus Group“ įmonės vadovu. „Įvardysiu dar vieną savo patirties šaltinį – tai dalyvavimas kituose tarptautinės kompanijos versluose: tiek būnant valdyboje, tiek kaip investuotojui. Darbo patirties ir žinių perėmiau ir iš tėčio. Kadangi kurį laiką kartu aktyviai darbavomės, daug gerų, gyvenimiškų darbo pamokų gavau būtent iš jo. Minėtos patirtys formavo mane kaip vadovą“, – atviravo pašnekovas. Pasak D. Dailidės, visa širdimi atsidavęs šeimos verslui jis ėmė puoselėti tai, kas buvo sukurta praeitos kartos. „Šeimos verslas – tarsi maratonas. Perėmęs verslą iš tėvų, jį auginu su viltimi, kad jis bus patobulintas ir perduotas mano vaikams. Prisipažinsiu, kad ši darbo sritis man patinka, nes tai – prasminga veikla. Mūsų klientai – ūkininkai, auginantys ir gaminantys maistą. Prie šio reikšmingo dalyko prisidedame ir mes, suteikdami jiems įrankius, juos aptarnaudami, kuo geriau vykdydami darbus. Ir tai yra prasminga. O verslui tai yra didelė motyvacija“, – akcentavo „Dojus Group“ generalinis direktorius. D. Dailidė teigė, kad jis siekia patenkinti ir viršyti klientų lūkesčius. Jam labai svarbu, kad įmonės darbuotojai save realizuotų ir turėtų galimybę augti. Be abejo, vadovui yra labai reikšmingas paties verslo augimas ir geri rezultatai. „Labai svarbios ir inovacijos, naujovės, kad augdamas verslas atneštų naujų, gerų dalykų į rinką, kad tai leistų ūkininkams atlikti darbus geriau, priimti naujus sprendimus“, – pasidžiaugė vyras.

Reiklūs klientai

„Dojus Group“ vadovas sakė, kad klientai, su kuriais jų kompanija bendradarbiauja, yra reiklūs. Todėl būtent per bendravimą pavyksta išsiaiškinti, ką klientai mąsto, ko jie nori, ir tuomet pritaikyti naujas idėjas, naujus sprendimus, patenkinti jų lūkesčius. D. Dailidę džiugina bendravimas su darbuotojais, džiugina jų atsakomybės prisiėmimas ir augimas. Visa tai teikia didžiausią pasitenkinimą darbu. „Mūsų klientai gali tikėtis, kad visada pristatysime geriausius prekės ženklus, geriausius gamintojus, nes mūsų kompanijos filosofija – geriau neturėti jokio produkto, nei turėti blogą. Todėl stengiamės, kad tie gamintojai, kuriems atstovaujame, būtų patys geriausi. „John Deere“, „Kuhn“,“ Kramer“, „Claydon“ gamintojai yra lyderiai pasaulyje. Siekiame ir sieksime klientams užtikrinti labai gerą aptarnavimo kokybę, niekada jų nepaliksime bėdoje. Nesustosime ieškoti naujovių ir inovacijų, kurios mūsų klientų darbą padarys lengvesnį ir efektyvesnį. Per pastaruosius kelerius metus jau esame nemažai jų pristatę. Tai: dirvožemio tyrimai, anglies kaupimo programa, mašinų telematikos, duomenų rinkimo sprendimai ir kt. Naujovių ir sprendimų siūlysime ir ateityje“, – ŪP tvirtino pašnekovas.

Į verslą atėjo natūraliai

Valdyti šeimos verslą broliui padeda sesuo Justina Dailidaitė-Vildžiūnienė. Ji, kaip ir jos brolis, akcentavo, kad atėjimas į verslą vyko labai natūraliai. „Augdami matėme tėčio darbą, regėjome, kuo jis užsiima, ką veikia. Kai buvome vaikai, augome mieste, tačiau matėme fermas, važiuodavome į jas, vėliau matėme traktorius ir laukus. Ta sritis, prie kurios natūraliai augome, buvo įdomi. Baigusi aukštuosius mokslus Vilniuje ir Milane, norėjau išbandyti save kitose srityse, kitose įmonėse. Kadangi Italijoje baigiau prabangos ir mados prekės ženklų vadybos magistrą, norėjau pamėginti dirbti tiesiogiai būtent toje srityje. Visa tai darėme tam, kad subręstume, kad išmoktume naujų dalykų. Ir kai jautėmės subrendę, prisiėmėme verslo perėmimo atsakomybę. Tai buvo natūralus žingsnis ir pribrendęs noras ateiti į šeimos verslą“, – ŪP pasakojo J. Dailidaitė-Vildžiūnienė. Pasak jos, viskas gavosi natūraliai, be jokio spaudimo. Ji akcentavo, kad Dailidžių šeima yra tvirta, joje artimai bendraujama, tad tikėtina, kad nuoširdus tėvų ir vaikų santykis irgi prisidėjo prie verslo perėmimo.

„Iš tėvų spaudimo perimti verslą tikrai nebuvo. Galbūt tai buvo tėvų lūkestis, tačiau mums jis nebuvo garsiai įvardytas. Ar mūsų šeimos verslo dinastiją tęs mūsų vaikai? Mano didelis lūkestis ir noras, kad mano vaikas pats pasirinktų. Jei jam atrodys, kad tai, ką daro tėtis, mama, dėdė ar seneliai, yra įdomu ir jis natūraliai norėtų eiti tuo pačiu keliu, tai būtų labai sveikintina. Tačiau aš, kaip ir mano tėvai, neversiu savo vaiko rinktis būtent mūsų šeimos verslo. Norėsiu, kad jis išsilavintų, pažintų pasaulį ir pasirinktų pats. Jei jis norės perimti verslą, tai bus trečioji karta. O jei ne, tai tikrai yra kitų galimų sprendimų, kaip verslas gali gyvuoti toliau, vaikams aktyviai jame nedalyvaujant. Tai bus vaikų pasirinkimas, bet širdyje tikiuosi, kad sprendimas bus tęsti tai, ką pradėjo senelis“, – apie ateitį kalbėjo J. Dailidaitė-Vildžiūnienė.

 

Prano DAILIDĖS asmeninio albumo nuotraukos

2022.11.18

Jolita ŽURAUSKIENĖ

ŪP korespondentė

Susijusios temos - skaitykite: UAB „Dojus agro“, Pranas Dailidė, Donatas Dailidė, „Dojus Group“

Visa informacija, esanti portale,  yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.
Dalintis
2024/04/19

Investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejamas nuo žemės ūkio veiklos sėkmės

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis ja...
2024/04/19

Seismologiniai duomenys rodo, kaip stipriai žmogaus veikla keičia net Žemės gelmes

„Žemės drebėjimai kyla ne tik dėl geologinių priežasčių, bet ir dėl žmogaus veiklos, tarkim, išgaunant žemės gelmių išteklius. Tad seisminiai stebėjimai būtini ir mūsų šalyje – jie svarbūs tiek mokslui, tiek visuom...
2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Dzūkai jau kviečia grybauti

Dzūkijos nacionaliniame parke balandžio 20 d. prasidės grybavimo sezonas. Direkcija kviečia eiti miškan ir ieškoti pavasarinių grybų. Vieni tokių – bobausiai.
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...