Lietuvos ūkininkai „Valtra“ traktorius renkasi kaip ekonomiškus, ištvermingus ir pritaikytus Lietuvos klimato sąlygoms. Suomių gamintojai kiekvieną traktorių gamina konkrečiam ūkiui ir atskiram užsakovui. Vardinė technika ne tik stropiau prižiūrima, bet ir patikimiau bei ilgiau dirba.
Traktorių įvairovė
Prieš metus, sausio 9 d., šalies žemdirbiai su įkurtuvėmis Kauno rajone sveikino UAB „Rovaltra“, šiemet šią žinomą lietuvių bendrovę pasivijo jos atstovaujamos Suomijos traktorių gamintojos „Valtra“ 70-metis. Šventinį šurmulį pakeitė virtuali konferencija, o iškilmingas jubiliejaus minėjimas perkeltas į šių metų lapkritį Hanoveryje (Vokietija) vyksiančią tarptautinę parodą „Agritechnica 2021“.
Pastaraisiais dešimtmečiais vos ne kasmet suomiški „Valtra“ traktoriai parodose pelnydavo apdovanojimus už inovacijas, funkcionalumą, ergonomiškumą, dizainą. Parodos organizatorių ir ekspertų sprendimu šiemet naujausios penktosios kartos G serijos „Valtra“ traktorius pripažintas „Metų traktoriumi 2021“.
Beje, šie suomių gamintojų traktoriai pritaikyti žemės ūkio, miškininkystės, krašto gynybos, komunalinio ūkio ir individualių darbų funkcijoms atlikti. Traktorių įvairovė labai didelė: penkios kartos, šešios serijos (F, S, T, N, G, A), kiekvienoje serijoje – po septynias specifikacijas. Apie šiandienos iššūkį – ES žaliąjį kursą – „Valtra“ traktorių kūrėjai jau galvojo prieš dešimtmetį ir atitinkamai projektavo išmaniąją mašinų įrangą.
„Valtra“ traktorių gamyklos generalinis direktorius Jaris Rautjarvis teigė, jog visus 70 veiklos metų gamyklai svarbiausias kriterijus buvo kliento poreikius atitinkančios technologijos ir paslaugos. Kasmet tobulinami gaminami produktai, investuojama į gamyklą, įgyvendinama nemažai skaitmeninių sprendimų ir pristatomi naujos kartos traktoriai, aprūpinti išmaniosiomis tiksliojo ūkininkavimo technologijomis.
Naujausios kartos „Valtra“
Naujausias V kartos A serijos „Valtra“ traktorius universalus – pritaikytas dirbti visomis sąlygomis.Virtualios konferencijos metu produktų rinkodaros specialistas Markas Ojaletas pristatė „Valtra“ penktosios kartos A serijos traktorius. Juose įdiegta nemažai naujų funkcijų, kurių pageidavo užsakovai. Vertėtų pažymėti išskirtinę „Valtra“ gamintojų ypatybę – konkretų traktorių gaminti jau žinomam klientui (ūkininkui, miškininkui, kelininkui, kariškiui, komunalininkui). „Valtra“ A seriją sudaro septyni modeliai, kurių galia nuo 75 iki 135 AG, juos visus galima įsigyti su lengvai naudojama mechanine pavarų dėže. Populiariausi – 105 ir 115 AG modeliai. Jie taip pat yra su keturių pakopų dinamine („Powershift“) transmisija. „HiTech 4“ modeliuose transmisiją valdo elektronika. Visi A serijos modeliai komplektuojami su gerai žinoma „Valtra“ pavarų dėže, įskaitant integruotą rankinį stabdį. Nuo šiol trijų cilindrų modelius A75–A95 bus galima įsigyti su „HiTech 2“ bei „Powershift“ transmisija. Tai padės efektyviau dirbti lauke ir keliais leis važiuoti mažesniu variklio greičiu. „HiTech 2“ modeliuose yra 24 pavarų pirmyn ir 24 pavarų atgal transmisija. Be to, visi A serijos modeliai gali būti komplektuojami su ypač lėtos eigos pavara, kuri sumažina greitį iki 100 m/val.
Pasak M. Ojaleto, penktos kartos A serijos traktorius daugeliu atžvilgių valdyti yra patogiau ir efektyviau. GL modeliuose atnaujintas priekinio krautuvo porankis, keturių cilindrų modeliai turi penkiomis AG daugiau nei anksčiau, o techninės priežiūros intervalas padidėjo iki 600 val. Iki šiol daugiau nei pusėje A serijos traktorių gamykloje buvo įrengiamas priekinis krautuvas. Atsižvelgiant į tai, daugelis atnaujinimų sukurti taip, kad darbas priekiniu krautuvu būtų dar lengvesnis. Penktosios kartos A serijos traktorių varikliai atitinka V etapo išmetamųjų teršalų standartus. Nauju akceleratoriaus pedalu variklio greitį ir galią galima valdyti dar tiksliau. Padidinus priežiūros intervalą nuo 500 iki 600 val., sutaupomos išlaidos ir pailgėja produktyvaus darbo laikas. Remiantis dabartiniais reglamentais, traktoriai turi būti suderinami su priekabų dviejų grandinių stabdžių sistema. A serijos traktorių galima pasirinktinai įsigyti su suslėgto oro stabdžiais arba hidrauline priekabos stabdžių sistema.
Įkurtuvės gamyklos komplekse
Kaip pasakojo „Valtra“ projektų vadovas Mikas Torvelainenas, Suolahčio gamyklos komplekse 2021 m. sausį pradėjo veikti visiškai naujas beveik 10 tūkst. kv. m ploto ir 13 m aukščio logistikos centras, kurio statyba pradėta dar 2019 m. rugpjūtį. Dviem etapais statytas centras ne tik padidino komplektuojamųjų dalių priėmimo ir laikymo apimtis, bet ir apėmė daugybę surinkimo gamyklos išdėstymo pakeitimų, leidžiančių ateityje efektyviai gaminti naujų serijų modelius. Naujojo logistikos centro, kuriame įdiegti pusiau automatiniai pakrovimo mechanizmai, pajėgumai išaugo iki 12 tūkst. europadėklų, arba 30 tūkst. mažesnių dėžių, per dieną priimant iki 50 sunkvežimių ir 1 tūkst. europadėklų.
Antroji investicija – nauja moderni traktorių dažymo studija. Jos pamatai bus klojami šią vasarą, veikti turėtų pradėti 2022 m. vasarą. Naujasis dažymo cechas įsikurs 1,5 tūkst. kv. m ploto pastate, kurį planuojama statyti šalia surinkimo gamyklos. Pasak M. Torvelaineno, tai didžiausia investicija į „Valtra“ gamyklą Suolahtyje per pastaruosius dešimtmečius. Aukštos kokybės „Valtra“ traktorių paklausa kasmet auga, todėl naujasis dažymo cechas padės dar geriau išpildyti pažadus klientams, nes leis padidinti gamybos pajėgumus, lankstumą bei pagaminti daugiau ir gerokai didesnių traktorių.
Teigiama, kad dažymo cechas dar labiau pagerins gamyklos energijos naudojimo efektyvumą ir saugą, įskaitant ir priešgaisrinę. Naujoji dažymo studija leis pasinaudoti išbandytomis technologijomis, pavyzdžiui, dešimtmečius naudojamu robotizuotu dažymu ir virtualia 3D aplinka, programuojant dažymo robotus. Šią technologiją „Valtra“ gamintojai panaudojo pirmieji pasaulyje. Dengimo procesas apima automatizuotą plovimą ir išankstinį apdorojimą, robotizuotą dažymą ir galiausiai – džiovinimą.
Įdiegta, kas geriausia
Apie geriausias „Valtra“ traktorių patirtis dirbant laukuose, dirbtuvėse ar ofisuose kalbėjo kompanijos pardavimo ir rinkodaros direktorius Mikas Lehikoinenas. Patirtims užtikrinti kompanija siūlo trijų elementų technologijas ir produktus, kuriuos vienija orientacija į klientų poreikius. Vienas jų – daugybę apdovanojimų pelnęs išmanusis porankis „SmartTouch“, kuris labai daug prisidėjo prie ketvirtosios kartos traktorių populiarumo. Pasak M. Lehikoineno, funkcionalų ir paprastą naudoti porankį iš pradžių rinkosi tik 3 proc., dabar – maždaug pusė klientų, ir šios tendencijos vis auga.
Antras dalykas, padedantis užtikrinti geriausias patirtis, yra neribotos „Unlimited“ studijos galimybės traktorių sukomplektuoti, atsižvelgiant į individualius, kartais net specifinius kliento poreikius. M. Lehikoineno teigimu, devintojo praėjusio amžiaus dešimtmečio pradžioje įdiegta klientų užsakymų sistema buvo ir yra labai naudinga klientų poreikiams bei lūkesčiams pažinti.
Šiam Suomijoje pagamintam traktoriui – 70 metų. Parodose jis yra dalis UAB „Rovaltra“ ekspozicijos.Pagal individualius užsakymus „Unlimited“ studijoje sukomplektuotų „Valtra“ traktorių paklausa kasmet auga vidutiniškai 10 proc. Taip pat auga gamintojų kuriamos skaitmeninės paslaugos tokios kaip „Valtra Connect“, kurių plėtros tempas taip pat neįtikėtinai didelis. Žaliasis kursas, nauji pasauliniai aplinkosaugos standartai, oro ir ūkininkavimo sąlygų pokyčiai kelia naujų iššūkių, todėl žemdirbiams, komunalininkams, miškininkams reikalingos išmanios mašinos ir sklandus duomenų perdavimas tarp mašinų bei ūkio valdymo programinės įrangos. Tokie sprendimai kaip „SmartTouch“, „Valtra Guide“ automatinio orientavimosi ir išmaniojo ūkininkavimo paslaugos su „Valtra Connect“ padeda ūkininkams pasiekti šiuos tikslus.
„Valtra“ gamyklos atstovai nemažai dėmesio skyrė profesionalaus pardavėjų tinklo vaidmeniui, technikos atstovų indėliui taikant skaitmeninius įrankius, leidžiančius nuotoliniu būdu pastebėti galimus gedimus, užtikrinti profilaktinę technikos priežiūrą, iš anksto numatyti įvairių paslaugų poreikius.
Savo veiklos 70-mečio jubiliejui paminėti „Valtra“ planuoja pagaminti 70 riboto leidimo T serijos (nuo T174e iki T254) traktorių, kuriuos įsigyti galės bet kurios šalies užsakovai. Specialiai sukomplektuoti jubiliejiniai modeliai bus sodriai raudonos spalvos, primenančios pirmąjį 1951 m. Juveskiulėje pagamintą 15 AG „Valmet 15“ traktorių. Beje, šio modelio mašiną UAB „Rovaltra“ savo ekspozicijoje pristato visose Lietuvoje vykstančiose žemės ūkio technikos parodose. Naujausių serijų ir modelių „Valtra“ traktoriai akivaizdžiai liudija, kokį kelią modernizuodama techniką nuo 1951 m. nuėjo suomių kompanija.
Justinas ADOMAITIS ŪP korespondentas
Autoriaus ir kompanijos „Valtra“ nuotraukos
Nr. 62/4
2021-02-08