Neišeinant iš namų galima pasižvalgyti ir po Siksto koplyčią

Kaip nepasiklysti šiuolaikinių medijų platumose?

„Bibliotekos informacinėje duomenų bazėje medžiagos mokslui ir turiningam laisvalaikiui rasti galima labai daug“, – sako KAVB Informacinių paslaugų skyriaus darbuotoja Indrė Bartusevičiūtė.

Interneto platybės jau yra tapusios tokios beribės, kad net ieškant labai konkrečios informacijos tenka sugaišti daug laiko, kol randi sau reikalingiausią. Ne visuomet iš karto pavyksta rasti tam tikrą duomenų ir informacijos sistemą, reikalingą darbui atlikti ar tiesiog giliau domintis kuria nors mokslo ar kultūros sritimi. Todėl susistemintos informacinės bazės internete tampa vis aktualesnės ir populiaresnės. Tai tarsi internetinis vedlys vartotojui. Tokias bazes kuria daugelis Lietuvos bibliotekų, tarp jų ir aukštųjų mokyklų. Ta pati praktika taikoma ir užsienio švietimo įstaigose.
Kokius informacinius šaltinius kaupia ir jais internete dalijasi Kauno apskrities viešoji biblioteka (KAVB)?

Nuorodų kaupimas – subjektyvus, bet naudingas
Pasak KAVB Informacinių paslaugų skyriaus darbuotojos Indrės Bartusevičiūtės, šioje bibliotekoje kaupiami internetiniai šaltiniai dedami bibliotekos internetinės svetainės skyrelyje Nuorodos. Jis nuolat plečiamas, t. y. papildomas naujomis kategorijomis ir nuorodomis. „Stengiamės, kad bibliotekos nuorodų skyrelyje būtų kuo įvairesnių ir aktualių visuomenei temų. Nuorodos į internetinius šaltinius atrenkamos bibliotekos darbuotojų, bet internetinės svetainės lankytojai taip pat gali siūlyti, jų manymu, vertus dėmesio internetinius šaltinius. Toks kaupimas yra gana subjektyvus, todėl kiekvienos bibliotekos ar, pavyzdžiui, universiteto internetinėje svetainėje rasite ir skirtingus šaltinius – nuorodas, ir jų klasifikaciją“, – kalbėjo I. Bartusevičiūtė.

Šaltiniai klasifikuoti pagal temas
Kodėl tikrai verta naudotis bibliotekos siūlomomis interneto nuorodomis? „Didelė jų dalis randamos per internetines paieškos sistemas, tokias kaip Google, tad ilgai paieškoję tuos internetinius šaltinius tikriausiai rastumėte ir patys, bet reikėtų patikrinti galybę puslapių. Tad svarbu tai, jog KAVB nuorodų skyrelyje dedamos jau patikrintos ir atrinktos nuorodos, – teigė pašnekovė. – Internetiniai šaltiniai yra klasifikuoti, todėl tereikia žinoti apytikslę temą, pasirinkti reikiamą kategoriją ir galite iš karto rasti grupę internetinių šaltinių, kurie potencialiai galėtų jums tikti. Ne mažiau svarbu ir tai, kad daugumos šaltinių aprašymai pateikiami lietuvių kalba. Viskas sutvarkyta taip, kad būtų lengva pereiti iš vienos temos į kitą naudojant žymes. Vadinasi, nereikia kaip paieškos sistemose kiekvieną kartą iš naujo rašyti naujos temos“, – aiškino I. Bartusevičiūtė.

Ir mokslui, ir laisvalaikiui
Anot specialistės, KAVB susisteminta informacija pirmiausia skirta mokslui. Tai, kas įvardijama kaip informacija laisvalaikiui, taip pat yra siejama su menu ir kultūra. „Mokslui skirtų internetinių šaltinių išties labai daug: pradedant elektroninėmis vertimo, redagavimo programomis, žodynais, baigiant bazėmis, skirtomis savarankiškai mokytis kalbų. Rasti galima ir pačius populiariausius, ir mažiau žinomus šaltinius.
Moksleiviams ir studentams daugeliu atveju nebūtina eiti į biblio­teką norint gauti reikalingą mokslui leidinį. Yra prenumeruojamų duomenų bazė, kuria naudotis galima užsiregistravus mūsų bibliotekoje adresu eis@kavb. Tereikia būti registruotu KAVB skaitytoju, t. y. turėti galiojantį pažymėjimą. Tapus šios duomenų bazės registruotu naudotoju galimybės gauti papildomos informacijos dar labiau išsiplečia. Nenorint registruotis elektroniniu būdu, galima atvykti į KAVB Elektroninės informacijos skaityklą, kurioje prieinama ta pati duomenų bazė. Taigi, pasirinkimo laisvė, kaip naudotis bibliotekos turimais informaciniais šaltiniais, tikrai yra“, – sakė I. Bartusevičiūtė.

Virtualūs pasivaikščiojimai
Specialistės teigimu, tiems, kurie domisi menu ir kultūra apskritai, galimybės plėsti akiratį naudojantis KAVB informacine sistema taip pat labai plačios. „Sėdint prie kompiuterio galima apsilankyti daugybėje virtualių parodų ir kultūrinių renginių. Pavyzdžiui, šiuo metu jau yra suteikta galimybė po Vilniaus Valdovų rūmus pasivaikščioti virtualiai. Dėmesio vertas pasaulinio lygio internetinis projektas „Art Project“, kuriame bendradarbiauja garsiausios pasaulio meno galerijos ir muziejai. Čia suteikiama galimybė pamatyti dalį tapybos meno šedevrų arba, pavyzdžiui, pasižvalgyti po Siksto koplyčią Vatikane, – sakė specialistė. – Tiems, kurie domisi mada, taip pat prieinamos elektroninės „Vogue“, „Elle“ ir kitų mados žurnalų versijos. Žinoma, naujausio numerio peržvelgti nepavyks, bet prieš tai buvęs dedamas visas. Vaizdinės medžiagos šiose svetainėse dažnai būna netgi daugiau nei pačiuose žurnaluose“, – teigė I. Bartusevičiūtė ir pridūrė, jog grynai pramoginės informacijos KAVB informacinėje sistemoje ieškoti be abejo neverta, nes bibliotekų misija visgi visuomenę šviesti, o ne linksminti.

Rašinių ciklas iš dalies finansuojamas iš Lietuvos kultūros tarybos administruojamų kultūros rėmimo fondo lėšų.

Elena RINKEVIČIENĖ
„ŪP“ korespondentė

Autorės nuotrauka

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.