Neleista tiekti į rinką iš Afganistano atvežtų nesaugių razinų

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad mūsų šalies rinkoje neleista realizuoti 18 tonų razinų, importuotų iš Afganistano. Sprendimas priimtas nustačius, kad razinos užterštos pelėsinių grybų išskiriama kenksminga medžiaga – ochratoksinu A. Produktų mėginius ištirti laboratorijoje atrinko Malkų pasienio veterinarijos posto inspektoriai, vykdydami importuojamų maisto produktų kontrolę.

Atlikus tyrimus Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijoje, nustatyta, kad džiovintų vynuogių (razinų) mėginiuose ochratoksino A koncentracija viršijo leistiną normą. Rasta cheminių teršalų – 19 µg/kg, kai didžiausias leistinas šios toksinės medžiagos kiekis džiovintose vynuogėse yra 10 µg/kg.

Į Lietuvą šiuos produktus eksportavo UAB ,,Arimex“ (Kirtimų g. 46, Vilnius). Vilniaus valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba uždraudė tiekti į rinką visą šių razinų siuntą (18 t) ir nurodė ją saugiai sunaikinti arba grąžinti gamintojui.

Apie nesaugias džiovintas vynuoges iš Afganistano Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informavo Europos Komisiją ir kaimynines šalis Skubiųjų pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistema RASFF.

Ochratoksinas A – tai pelėsinių grybų išskiriamos toksinės medžiagos. Dauguma riešutų, kai kurios grūdų rūšys, augančios šiltame ir drėgname klimate, džiovinti vaisiai gali būti užkrėsti pelėsiais, gaminančiais šiuos toksinus. Ochratoksinas A gali susidaryti ir sandėliuojant, jeigu produktai laikomi nepakankamai išdžiovinti, drėgnose ir nevėdinamose patalpose.