Nori sulaikyti jaunystę? Įsigyk sraigę!

Jei kaunietė Viktorija MUSIENĖ su savo augintiniais nuvyktų į Afriką ar Floridą, nukentėtų. Kosmetologe dirbančią moterį tenykščiai palaikytų keistuole – juk ji globoja 100 septynių veislių afrikinių sraigių, čia laikomų kenkėjomis! Laimė, mūsų šalyje vyrauja kitoks požiūris, todėl Viktorija drąsiai gali meile ir rūpesčiu apgaubti savo augintines, niekada neatsidursiančias lėkštėje, nebent – ant veido.

Šimtas sraigių susirinko
Įžengus į V. Musienės butą pasijunti it mažame zoologijos sode: moteris augina albinosę vokiečių bokserę Martą, ak­va­­riumuose ramiai pliuškenasi žuvytės, varlės ir vėžiai. Ta­čiau daugiausia vietos užima dė­žės su afrikinėmis srai­gėmis – jų kaunietė lai­ko maždaug šimtą. „Ne­bijau jokių gyvūnų – mielai nusipirkčiau va­ra­ną, auginčiau dau­giau sraigių, bet pirma reikėtų įsitaisyti namą, kad visi tilptų“, – juo­kauja pašnekovė.
Prieš beveik ketverius metus pirmuosius moliuskus ji įsigijo čia pat, Kaune, vėliau sulaukė augintinių partijos iš sraigių veislyno, esančio Sankt Peterburge. Būtent šio Rusijos miesto ir Ukrainos sraigių veislynus Viktorija drąsiai rekomenduotų norintiesiems įsigyti neįprastų augintinių, deramai prižiūrint sulaukiančių 9–10 metų, pasiekiančių 3 kg svorį.
O kokia yra derama priežiūra? „Jei ketinate įsigyti afrikinių sraigių, iš anksto pasirūpinkite dėžute, kokoso pluošto gruntu, maistu ir šiluma“, – pataria pradedantiesiems sraigių augintojams V. Musienė.

Priežiūrai – pusdienis
Šiems gyvūnams itin svarbi drėgmė, todėl reikia prižiūrėti, kad gruntas visada būtų drėgnas. Jį reikia keisti porą kartų per savaitę. Pačiai Viktorijai šis darbas trunka valandą. Jeigu moteris nori ne tik pakeisti gruntą, pamaitinti augintines, bet ir išplauti jų dėžes, nuvalyti dulkes nuo stelažo, kur šios sukrautos, tenka paaukoti šešias valandas.
Dar viena afrikinių sraigių silpnybė – šiluma. Jos geriausiai jaučiasi, kai kambarys sušyla iki 25 laipsnių. Jei temperatūra keletu laipsnių nukrinta, sraigės tampa mieguistos, aptingsta. Todėl Viktorija stengiasi, kad augintinės nejaustų metų laikų kaitos, žiemą stelažą apveja papildomu šildymo kabeliu.
Beje, tokios pat atsakingos priežiūros reikalauja ir sraigių kiaušiniai. Atsižvelgiant į veislę, afrikinės sraigės jų gali padėti nuo vienetų iki kelių šimtų. Norint sulaukti mažųjų moliuskiukų, kiaušinius reikia nuolat drėkinti, šildyti. Neseniai viena augintinė, apimtimis prilygstanti lauko teniso kamuoliukui, V. Musienę nustebino padėdama penkis kiaušinius, dydžiu mažai atsiliekančius nuo putpelių dedamų. Jau gerą mėnesį moteris su nekantrumu ir smalsumu laukia jų prasikalant.

Grėsmė tapetams
Viktorija savo numylėtines šeria cukinijomis, obuoliais, braškėmis. Žiemą perka salotas „Iceberg“, o šiltuoju metų laiku važiuoja į pamiškę, iš jos grįžta nešina dobilų, garšvų, kiaulpienių lapų ryšulėliu. „Sraigės aktyviausios sutemus, todėl jas maitinu vakarais. Visą naktį girdime chrum chrum chrum – būrys maistą šlamščia tikrai garsiai“, – savo kasnaktybę atskleidžia V. Musienė.
Nors Viktorijos auginamos sraigės mėgaujasi sveikuolišku maistu, ji linkusi apsidrausti – kad šioms netrūktų vitaminų ir mikroelementų, gamina specialų mišinį. Moteris sumala vištoms skirtą kalcį, kiaušinių lukštus ir žuvyčių pašarą – afrikinės sraigės mielai skanauja šeimininkės rūpestingai ruošto sveikatos šaltinio.
V. Musienė neslepia, kad mėgsta palepinti gausų augintinių būrį. Bene didžiausia pramoga – maudynės: kiaurasamčiu nuneštos į dušą sraigės išlenda iš kiautų, gaudo drungno vandens lašelius. Be to, afrikinės sraigės – savotiškos melomanės. Roko joms neįsiūlysi, kaipmat pasislėps savo nameliuose, tačiau išgirdusios ramią, klasikinę muziką slėptis neketina. Tokį šių gyvūnų elgesį V. Musienei teko matyti internete.
O kai nuobodžiauja, gali ir eibių prikrėsti: kartą Viktorija atėjusi į augintinių kambarį šias rado šliaužiojančias užuolaidomis. Todėl dabar dėžutes laiko uždarytas, nes greitaeigėms, kaip jas apibūdina šeimininkė, pasprukus, vietoj tapetų liktų balti ruožai – afrikinės sraigės mėgsta pakramsnoti popierių. Tiesa, prieš namo parsigabendama pirmąsias šaltakraujes šį jų pomėgį žinojo, todėl svarbių dokumentų šalia augintinių dėžių nepalikdavo. Vis dėlto popieriaus retkarčiais patiekia – taip gyvūnai išsivalo organizmą.

Grožio eliksyras
Kodėl V. Musienė nusprendė įsigyti pirmąją afrikinę sraigę? Pasirodo, ne tik dėl aistros egzotiniams gyviams, bet ir dėl šių moliuskų teikiamos naudos. Moteris dirba kosmetologe, nuolat seka grožio pasaulio naujienas, todėl vieną dieną perskaičiusi, kad afrikinių sraigių sekretas itin sveika odai, nusprendė tuo įsitikinti.
Viktorijos grožio ritualas paprastas – tereikia sraigės kūno skysčiu (sekretą jos išskiria kaskart paimtos ant rankų, nes šiek tiek išsigąsta žmogaus artumo) pasitepti veidą, palaukti maždaug penkiolika minučių ir nusiprausti. Tai puikiai regeneruoja odą. Be to, sraigių sekretas veiksmingai gydo nudegimus ir iššutimus – kaunietės žodžiais, jie pranyksta bežiūrint.
Užsienyje grožio procedūros su sraigėmis atliekamos ir kosmetologijos kabinetuose – moliuskai, sveriantys apie 700 g, uždedami klientei ant veido: šliaužiodami jie masažuoja, nušveičia, drėkina ir regeneruoja odą. Procedūros kaina – 200 eurų.
Nors tai būtų pelningas verslas (brangiausia V. Musienės turima sraigė kainavo 30 eurų), sraigių gerbėjos pinigai nevilioja. Anot jos, tai – gyvūnų kankinimas. „Niekada negali žinoti, kokį maistą mėgsta moteris, kokius vaistus ji vartoja. Su prakaitu išsiskiria medžiagų, galinčių pakenkti sraigei. Tokį verslą pateisinčiau tik tada, jei klientės pateiktų gydytojų išrašus apie savo sveikatos būklę“, – pasakoja Viktorija, savo augintinių sekretu padedanti grožį puoselėti tik artimoms draugėms.
V. Musienė kiekvienai dailiosios lyties atstovei rekomenduotų laikyti po sraigę. Paklausiusiosioms šio patarimo siūlytų afrikinių sraigių sekretu odą gaivinti kasdien – amžina jaunystė beveik garantuota. Ne tokioms drąsioms pataria pasižvalgyti po kosmetikos parduotuvių lentynas: kremai, kaukės ir kitos grožio priemonės su sraigių išskiriamais skysčiais kasdien vis labiau populiarėja.

Eglė Kėvalaitė-Mačionienė

Laimučio Brundzos ir Viktorijos Musienės asmeninės nuotraukos