Padovinio fermoje – moderniausia Baltijos valstybėse įranga

Mėšlo separavimo įrangos pristatyme simbolinę juostelę perkirpo UAB „Biržų žemtiekimas“ vadovas Saulius Silickas, UAB „Autokausta“ vadovas Juozas Kriaučiūnas ir Padovinio bendrovės šeimininkas Gintautas Gumauskas.

Vienoje pažangiausių Lietuvoje Padovinio žemės ūkio bendrovėje (Marijampolės sav.) įrengta moderniausia Baltijos valstybėse mėšlo separavimo sistema „GEA X-Press“, iš srutų gaminanti ne tik kraiką, bet ir mėšlą.

Mėšlo separatorius per parą pagamina apie 10 t sausosios frakcijos.

Padovinio žemės ūkio bendrovė – vienas didžiausių Lietuvos pienininkystės ūkių, laikantis 2 700 galvijų, iš jų – per 1 000 melžiamų karvių, tad mėšlo šalinimo problema ūkyje itin aktuali.
Kaip pasakojo Padovinio bendrovės vadovas Gintautas Gumauskas, mėšlo separavimo įrangą prieš trejus metus jis pamatė Vokietijoje, Hanoveryje.
„Šiuolaikiniame žemės ūkyje norint būti konkurencingam įranga labai svarbi. Lietuvoje pasikonsultavau su „Biržų žemtiekimo“ specialistais, iš jų fermoje įsigyta beveik visa įranga, ir nusprendėme investuoti į moderniausią separatorių „GEA X-Press“. Svarbiausias aspektas pasirenkant sistemą buvo ne tik jos ekonominiai privalumai, bet ir galimybė investuoti į gyvulių gerovę, nes nuo to labai priklauso pieno kokybė“, – pasakojo G. Gumauskas.
Padovinio ūkyje surengto „GEA X-Press“ pristatymo metu pademonstruota, kaip įrengta separavimo sistema fermoje sukauptas srutas separuoja į skystąją ir praktiškai bekvapę sausąją frakciją. Pastaroji dažniausiai naudojama kaip kraikas gyvuliams ir, anot bendrovės pirmininko, labai pasiteisino – „karvės dabar guli tarsi ant minkštų čiužinių“. Per parą pagaminama apie 10 tonų sausosios frakcijos.
„Separuotą mėšlą bus galima naudoti ne tik gyvulių paklodams, tai yra ir puiki trąša, sausoji frakcija taip pat tinkama kurui, tad ateityje planavome tai panaudoti ir kaip energetikos šaltinį. Be to, perdirbtam mėšlui reikia mažiau talpyklų“, – vardija naujosios sistemos privalumus G. Gumauskas.
Naujoji „GEA X-Press“ mėšlo separavimo sistema Padovinio bendrovėje buvo sumontuota per keletą mėnesių. Pirmąją Baltijos šalyse itin modernią mėšlo separavimo įrangą Padovinio bendrovėje įrengė ilgalaikis patikimas jos partneris – UAB „Biržų žemtiekimas“, separavimo sistemos statybos darbus atliko UAB „Autokausta“.
„Su Padovinio žemės ūkio bendrove dirbame jau šešerius metus ir galime paliudyti, kad bendrovės vadovai labai daug dėmesio skiria įrangai. Manau, kad būtent dėl to dabar tai yra vienas stipriausių Lietuvos ūkių, nes šiuo metu būtent technologijos lemia sėkmę žemės ūkio srityje. Įsirengęs „GEA X-Press“ sistemą, Padovinio ūkis tapo pavyzdžiu ne tik Lietuvos, bet ir visoms Baltijos valstybių fermoms“, – sako „Biržų žemtiekimo“ vadovas Saulius Silickas.
UAB „Biržų žemtiekimas“ per šešerius bendradarbiavimo metus Padovinio bendrovėje nuveikė didžiulius darbus: sumontuota visa nauja fermų įranga, pieno melžimo, mėšlo šalinimo sistemos. Dabar pradėjo veikti dar viena analogų nei Lietuvoje, nei Baltijos šalyse neturinti moderni mėšlo separavimo sistema „GEA X-Press“.
Padovinio žemės ūkio bendrovėje susirinkusiems ūkių ir įmonių vadovams buvo išsamiai pristatyta naujoji „GEA X-Press“ mėšlo separavimo sistema, papasakota apie jos naudą, parodyta, kaip ši sistema veikia praktiškai. Teisė iškilmingai perkirpti atidarymo juostelę teko ją montavusių įmonių vadovams ir Padovinio bendrovės šeimininkui. Planuojama, jog investicijos į naująją sistemą atsipirks per keletą metų, o daugialypė nauda gaunama jau šiandien.
Padovinio žemės ūkio bendrovė šiuo metu yra viena didžiausių pieno tiekėjų mūsų šalyje. Kasdien bendrovė primelžia apie 34 tonas pieno, perdirbėjams parduoda 32 tonas. Vidutinis primilžis iš karvės per metus siekia apie 10 800 kilogramų.

Milda JONKIENĖ
„ŪP“ korespondentė

Autorės nuotraukos