Pieno gamintojai rengiasi protesto akcijai

Šio mėnesio pabaigoje Lietuvos pieno gamintojai Vilniuje pradeda ilgalaikę protesto akciją. Kovo 30 d. 11 val. ūkininkai žygiuoja Gedimino prospektu Vilniuje. Su plakatais, juodmargėmis ir žalmargėmis karvėmis. Žemdirbių atstovams leista eiseną pradėti nuo Gedimino prospekto pradžios ties Seimo rūmais ir baigti prie Žemės ūkio ministerijos. Pasak Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininko Jono Vilionio, aikštėje šalia žemdirbius „globojančios“ įstaigos Lietuvos pieno gamintojų atstovai įsirengs palapinių miestelį, kuriame stovyklauti leista 30 dienų, beveik iki pat Tarptautinės darbininkų šventės – gegužės 1-osios. Palapinėse pagal sudarytą grafiką kasdien budės vis kito rajono žemdirbių atstovai.
Vakar Žemės ūkio rūmuose susirinkę Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos nariai aptarė protesto akcijos scenarijų, pasirengimo eigą ir budėjimo palapinėse grafiką.

Streikuoja visa Europa
Europos Parlamento Žemės ūkio ir kaimo plėtros komiteto narys Bronis Ropė, komentuodamas vasarį Jonavoje susirinkusių pieno gamintojų sprendimus, valdžiai išsakytą kritiką ir grasinimus užtvindyti Vilniaus Gedimino prospektą karvėmis, gyrė ūkininkus už aktyvumą ir siekį ginti savo interesus.
Dėl įtemptos situacijos pieno sektoriuje masiškai streikuoja kone visų ES valstybių pieno gamintojai, savo nepasitenkinimu, regis, pagaliau įtikinę ES komisarą Philą Hoganą, jog sektorių supurtė ne šiaip eiliniai kainų svyravimai, o istorinė krizė.
Kol vienos ES valstybės narės, pienininkystės tradicijas skaičiuojančios šimtmečiais ir su savo produkcija įsitvirtinusios patikimose rinkose, didina pieno gamybą, kitose, tokiose kaip Lietuva, pienininkystė netruks atsidurti istorijos vadovėliuose. Ilgą laiką vaistų šiai ligai ieškoję tik kalbomis, ES institucijų pareigūnai pagaliau pribrendo iki konkretaus veiksmų plano: kovo 14-ąją rinksis ES Žemės ūkio ministrų taryba, aptarsianti visų ES valstybių narių pateiktus siūlymus, kaip iš esmės, ne tik simptomiškai, gydyti ES pieno sektorių ištikusią krizę.
Europos Parlamento Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitetas, kurio narys yra ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos deleguotas B. Ropė, su komisaru šį klausimą aptars dar prieš Ministrų tarybą. Jis ketina išsakyti komisarui bendrai su pieno gamintojais suformuluotą poziciją: Europoje bent laikinai būtina apriboti pieno gamybą, ypač šalyse, kuriose pagaminamo pieno kiekiai drastiškai didėja. Kol toks reguliavimas suveiks, B. Ropės nuomone, Europos Komisija privalo vėl rasti lėšų dėl embargo patirtiems ūkininkų nuostoliams kompensuoti. „Negalima leisti, kad pareigūnų neveiksnumas visiškai sunaikintų Lietuvos pienininkystę“, – komentuoja situaciją B. Ropė.

„ŪP“ informacijos

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.