Piliečių alkotesteris Seimo blaivumui patikrinti

Kovo 14 d. Vyriausioji rinkimų komisija įteikė parašų rinkimo lapus iniciatyvinei 18 asmenų grupei, kuri siekia, kad Seimas pritartų jos pasiūlytiems Lietuvos išblaivinimo būdams. Per du mėnesius iniciatoriams reikia surinkti 50 tūkst. piliečių parašų, kurie įpareigotų Seimą bent svarstyti visuomenininkų siūlomas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas: visiškai uždrausti alkoholinių gėrimų reklamą, leisti prekiauti svaigalais tik iki 20 val. specializuotose parduotuvėse, esančiose ne arčiau nei per 200 m nuo ugdymo įstaigų, alkoholį pradėti pardavinėti asmenims, sulaukusiems 20 metų. Už šių taisyklių nepaisymą iniciatyvinė grupė siūlo bausti pažeidėjus 289–868 eurų, o pakartotinai nusikaltus – 868–1448 Eur baudomis.
Iniciatyvinės grupės narys, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas KARBAUSKIS „Ūkininko patarėjui“ komentuoja, ar dviejų dešimčių idealistų paskelbtas karas alkoholizmui nebus bandymas pirštu užkišti skylę griūvančioje užtvankoje, nes interneto portalai, į kuriuos labiausiai įnikusi jaunoji karta, bet kokiu paros metu tiesiog plyšta nuo vynų ir degtinės reklamos, tų tinklalapių serveriai dažnai registruoti ne Lietuvoje, o net ir tūkstančio eurų bauda alkoholio pramonininkams, susišluojantiems šimtus milijonų eurų pelno, būtų vienas juokas.

Įmanoma išgaudyti pažeidėjus
Kiekviena reklama turi užsakovą ir pirkėją. Iššifruoti nesunku. Juk ne patys portalai alkoholio reklamas sugalvoja ir nemokamai įsideda. Žinoma, jei kokiame nors airiškame portale reklamuojamas viskis, ir Airijos Respublikos įstatymai to nedraudžia – nieko nepadarysi. Bet, tikriausiai, visiems aišku, kad 99 proc. mūsų piliečių naršo lietuviškas interneto svetaines. Alkoholio reklamos užsakovai – lietuviški gamintojai ir prekiautojai. Visiškai uždraudus alkoholio rek­lamą, kaip siūlome, įmanoma net keliais būdais patikrinti, ar draudimo laikomasi. Valstybinė mokesčių inspekcija, peržiūrėdama įmonės išlaidas, mato, kokio pobūdžio reklamai ji skyrė pinigų (šiandien taip nėra – red. past.). Jeigu aptinkama, kad lėšos panaudotos draudžiamai reklamai, kaltininkai nubaudžiami.
Visiškai uždraudus tabako reklamą, ji išnyko, išgaravo. Niekas nenorėjo susilaukti bausmės už bandymus neteisėtai propaguoti rūkalus. Mūsų žmonės sąmoningi, praneš kam reikia, jeigu įstatymai pažeidinėjami.

Ne naujiena pasaulyje
Net ir tiek juokingi, pusiniai dabar nustatyti alkoholio reklamos draudimai pažeidinėjami masiškai. O internetinė svaigalų propaganda – baisi. Internetinėje vaizdo įrašų svetainėje „YouTube“ , populiarėjančioje internetinėje, išmaniojoje televizijoje alkoholis reklamuojamas vidury dienos. Politikai, matyt, nesuprato, kad internetinė televizija nurungė įprastinius plokščiuosius ekranus (iš kurių alkoholio reklama leidžiama nuo 23 val. – red. past.).
Mes siūlome nesismulkinti, uždrausti alkoholio reklamą visur, kur įmanoma, nepalikti jokių landų gudravimams dėl alkoholio viešinimo laiko, būdų. Gal tai ir kraštutinė priemonė. Bet ne naujiena pasaulyje.

Europos Sąjunga leistų valstybinį monopolį
Kai piktybiški Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidėjai susimokėtų ne tik pinigines baudas, bet ir prarastų teisę prekiauti alkoholiu, tai būtų geriausia poveikio priemonė. Kitiems taip pat išgaruotų noras nepaisyti svaigalų reklamos ir prekybos taisyklių. Bet neužtenka atimti licenciją iš tų, kurie girdo nepilnamečius (neprašo asmens dokumentų net iš aiškiai nesubrendusių alaus pirkėjų). Įmonė pažeidėja užsidaro, įsisteigia kita ir toliau varo savo spiritinį verslą. Tikrintojai pavargsta, tačiau nieko negali padaryti toms iškabas kaleidoskopiškai keičiančioms alkoholio pramonės įmonėms. Reikėtų į juoduosius sąrašus įtraukti ne tik įmonę, bet ir pažeidėjo adresą, tapatybę. Kitaip tariant, licencijos netektų konkretus veikėjas.
Tai, ką mes siūlome, yra svarbus žingsnis atitraukiant Lietuvą iš gėdingų pirmųjų vietų ES ir pasaulio gėrovų sąraše. Jeigu svaigalų pirkliai vis dėlto nesupras, kad reikia laikytis tvarkos, o pinigas iš alkoholio jiems vis viena bus svarbiau už žmonių sveikatą ir gyvybę – beliks sugrąžinti valstybinį alkoholio gamybos monopolį. Mano konsultantai teisininkai teigia, kad įmanoma tam gauti Europos Sąjungos leidimą.

Visuomenė laukia ryžtingų sprendimų
Žinoma, nesame naivūs. Tikimybė, kad šis Seimas, net ir gavęs mūsų parašus, patvirtintų siūlomas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, – labai menka. Galite paklausti – tai kodėl mes dabar pradėjome šią akciją? Politikai Lietuvos girtavimo temą ėmė audringai išnaudoti savo partiniams tikslams. Nors, pasižiūrėjęs, kaip parlamentarai balsuoja, matai, kad alkoholio lobistams palankūs balsavimų rezultatai visiškai skiriasi nuo Seimo narių „blaivių“, dorybingų kalbų.
Premjeras aiškina, kaip jiems svarbu, kad degalinėse nebūtų prekiaujama alkoholiniais gėrimais, o Ministro Pirmininko partijos narys skuba registruoti įstatymo projektą, pratęsiantį terminą, per kurį degalinėse vis dėlto būtų galima nusipirkti alkoholio. Abu dalykai atsitinka tą pačią dieną! Kas vadovauja socdemams?! Kodėl kažkam leidžiama prieštarauti partijos valiai?!
Bet priversime Seimą svarstyti mūsų pataisas. Tada visuomenė juodu ant balto pamatys, kas kaip balsavo. Tai bus lakmuso popierėlis rinkėjams, kurias partijas pasirinkti šį rudenį, per Seimo rinkimus.
Esu tikras, kad visuomenė jau pavargusi nuo tuščių valdžios pažadų išblaivinti Lietuvą. Manau, žmonės norėtų matyti parlamente asmenis, kurie nebijos ryžtingų sprendimų.

Parengė „ŪP“ korespondentas Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS
Redakcijos nuotrauka

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.