Pranešta apie iš žemės išlindusį akmenį milžiną

Anykščių rajone aptiktas iki šiol nežinomas įspūdingo dydžio riedulys, kurį apžiūrėjo Lietuvos geologijos tarnybos (LGT) specialistai.

įspūdingo dydžio riedulys, rapakivis

Riedulys nuo dabartinio žemės paviršiaus išlindęs 30–40 cm, atkasus iki 1,4 m paaiškėjo, kad jo požeminė dalis dar gerokai didesnė. Riedulio parametrai įspūdingi: ilgoji ašis – 5,8 m, trumpoji – 4,9 m, perimetras – 16 m, matomo paviršiaus plotas apie 30 kv. m.

Tikslesniems parametrams bei tūriui nustatyti ketinama panaudoti geofizinį prietaisą – georadarą. Pagal sudėtį tai granitas, sudarytas iš stambių feldšpato ir kvarco grūdų, pagal struktūrą – tipiškas rapakivis, atvilktas paskutinio ledyno iš Vakarų  Suomijos.

Jokių skaldymo ar kitokio mechaninio poveikio požymių nepastebėta. Manoma, kad akmuo iki šiol nebuvo pastebėtas, nes tūnojo žemėje ir tik per pastaruosius kelis dešimtmečius veikiamas įšalo išaugo iš žemės. Jį surado Lietuvos nacionalinio muziejaus Archeologijos skyriaus vyr. muziejininkas Gytis Grižas, naudodamasis LiDAR (angl. Light Detection and Ranging) lazerinės sistemos technologija, kai ieškojo senųjų pilkapių vietų ir netoli Kavarsko aptiko kauburį. Patikrinus paaiškėjo, kad tai iš žemės iškilęs didelio akmens paviršius.

Akmuo bus įtrauktas į LGT geotopų posistemį ir nebejotinai taps vietos įžymybe bei lankomu objektu. Esant tinkamoms aplinkybėms, riedulys gali būti paskelbtas saugomu gamtos paveldo objektu. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba, saugomų teritorijų direkcijos rūpinasi geologiniais, geomorfologiniais ir hidrogeologiniais gamtos paveldo objektais, atnaujina ir prižiūri saugomose teritorijose esančius pažintinius takus, informacinius stendus, kurie supažindina su geoįvairovės vertybėmis.  Lietuvoje yra 179 valstybės saugomi geologiniai gamtos paveldo objektai – akmenys, atodangos, įgriuvos, iš jų 71 – gamtos paminklai. Taip pat turime pat 37 geomorfologinius gamtos paveldo objektus, kuriuos sudaro daubos, griovos, gūbriai, kopos, ozai ir kitos reljefo formos, gamtos paminklų tarp jų yra 28 ir 44 hidrogeologinius gamtos paveldo objektus (šaltiniai ir versmės), iš jų – 19 gamtos paminklų.

AM  fotoinformacija

2022.10.10

Susijusios temos – skaitykite: įspūdingo dydžio riedulys, rapakivis