Prastos žinios iš Briuselio: nuo 2018 m. įsigalios chemijos draudimas EASV plotuose

Artimetine progresija pastaraisiais metais besiplėtę žirnių ir pupų plotai kitąmet veikiausiai trauksis arba liks nepakitę. Birželio 14 d. Europos Parlamente vykusiame balsavime, nedidele balsų persvara nuspręsta, kad įgyvendinant žalinimo programą, kai kuriose ekologiniu atžvilgiu svarbiose vietovėse (EASV) chemijos draudimas turės įsigalioti jau nuo 2018 m.

Kaip teigia ŽŪM atstovai, nors toks sprendimas nėra palankus daugeliui ES šalių, tarp jų ir Lietuvos, ūkininkai tokiu rezultatu gali pasidžiaugti, kadangi tai supaprastins ir palengvins žalinimo įgyvendinimą.
„Kadangi jau yra aišku, kad reglamento pakeitimas neatmestas ir augalų apsaugos produktų naudojimo draudimas įsigalios, tikimės, jog ūkininkai labiau atkreips dėmesį į kitas EASV reikalavimo įgyvendinimo galimybes, kaip antai kraštovaizdžio elementai. Vienas pagrindinių šio pakeitimo tikslų ir yra kraštovaizdžio elementų deklaravimo paprastinimas ir jų populiarinimas. Aiškiai suprantant priežastis (galimybė gauti susietąją paramą, galimybė realizuoti užaugintą produkciją) dėl kurių pareiškėjai iki šiol rinkdavosi produktyvius EASV elementus. Rekomenduotume atkreipti dėmesį į kraštovaizdžio elementus ir jų nebijoti, nes jų deklaravimas pareiškėjui tikrai nėra sudėtingas.
Primename, kad Lietuva nuo 2016 m. pasirinko kraštovaizdžio elementų kaip EASV įgyvendinimo galimybę. Neseniai Lietuvoje viešėję specialistai iš ES institucijų patvirtino, kad tai atlikome puikiai, esame pavyzdys kitoms ES šalims narėms, ir dėl to nuogąstavimas dėl sudėtingo administravimo yra nepagrįsta“, – teigiama „ŪP“ vakar atsiųstame ŽŪM atsakyme.
Nors dalis ūkininkų nuogąstauja, kad uždraudus chemijos naudojimą EASV plotuose, stipriai sumažės motyvacija auginti žirnius, pupas, todėl rinką galimai užvers genetiškai modifikuotų kultūrų, daugiausia – sojos, importas į šalį. Tačiau ŽŪM atremia, kad plotai, kuriuose auginamos pupos ar žirniai, veikiausiai sumažės ar sustos tokių plotų didėjimas. Kol už tokius plotus bus skiriama susietoji parama tol, ŽŪM nuomone, situacija rinkose, įskaitant ir sojos, drastiškai nesikeis. „Viskas iš esmės priklausys nuo pačių ūkininkų: kokiu būdu ir kokius plotus ankštinių augalų jie pasirinks auginti, įsigaliojus minėtiesiems žalinimo apribojimams“, – dėstoma atsakyme.
Šiuo metu yra ruošiama ir draudimo įgyvendinimo kontrolės tvarka tiems, kurie nuspręstų nesilaikyti chemijos draudimo. „Reikalavimo nenaudoti augalų apsaugos produktų pūdymo, azotą kaupiančių augalų, įsėlio bei posėlio plotuose kontrolės tvarka dar ruošiama, tad konkretesnių detalių atskleisti šiuo metu negalime, tačiau patikiname, kad prioritetas bus kuo mažesnė reikalavimo administravimo našta pareiškėjui, o konkrečių sprendimų ieškosime kartu su žemdirbių atstovais“, – žemdirbius ramina ŽŪM specialistai.

Monika KAZLAUSKAITĖ
„ŪP“ korespondentė