Ashburn +10,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +10,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024

Ramus šalavijų šlamesys

2022/02/23


Pirmame šių metų numeryje rašėme apie spalvų instituto „Pantone“ išrinktą 2022 m. spalvą. Ištikimybę ir pastovumą simbolizuojanti mėlyna su žiupsneliu energingos raudonos sukūrė dinamišką „Very Peri“ violetinės spalvos atspalvį. Į šią paletę patenka ir kai kurie šalavijo atspalviai, tad, manome, būtų įdomu daugiau pasidomėti šiuo augalu. Daugiamečių gėlių kolekcininkė, agronomė dr. Janina Čeplinskienė atkreipia dėmesį, kad šalavijai – daugiamečiai, itin dekoratyvūs, visą vasarą gausiai žydi ir puikiai tinka gėlių deriniams.

Rūta ANTANAITIENĖ ‘Caradonna’ pasižymi glausta, liekna, stačia kero forma.

Lengvai pritaikomas gėlynuose

Šalavijas (Salvia) – notrelinių (Lamia­ceae) šeimos augalų gentis. Žinoma apie 1 000 rūšių. Dauguma jų kilę iš Pietų Amerikos, Viduržemio jūros regiono ir paplito beveik visame pasaulyje. Daugiametė arba vienmetė žolė, puskrūmis, rečiau krūmas. Lapai paprasti arba sudėtiniai, plunksniški, dažniausiai plaukuoti. Žiedai viršūninių lapų pažastyse susitelkę į menturius, kartais kekes, šluoteles ar varpos pavidalo žiedynus, retai pavieniai.

Pažiedės lapų pavidalo, kartais spalvingos. Vainikėlis įvairių spalvų. Vaisius – riešutėlis. Daugelio rūšių šalavijai kvap­nūs, juose yra eterinių aliejų. Gėlynuose auginami nuostabusis šalavijas (Salvia × superba), miškinis šalavijas (S. sylvestris), pievinis šalavijas (S. pratensis) ir gojinis šalavijas (S. nemorosa).

Šie augalai gražiausiai atrodo susodinti didesniais plotais, natūralistiniuose gėlynuose: pirmajam ir antrajam planui, kvapniųjų žolelių darželiuose, rožynų ar kitų želdynų apvaduose, palei takus kaip žemos gyvatvorės, klesti vasaros deriniuose vazonuose, ramios jų spalvos tinkamos ir kapinėse.

‘Adrian’ tinka gėlynuose ir kapinėse.

Sudžiūvę kvepia dar stipriau

„Daugiamečiai šalavijai yra nepaprastai vertingi augalai dėl jų turtingos išvaizdos ir ilgo žydėjimo, – sako kolekcininkė. – Ankstyvą vasarą jie atželia tankiais pilkai žalių kvepiančių lapų kereliais. Nedelsiant formuojasi varpiniai rausvai violetinių žiedelių žiedynai, kuriuos mielai lanko drugeliai ir bitės. Pašalinus nužydėjusius žiedynus, augalai paskatinami vėl žydėti. Jie atsparūs sausrai, o sudžiūvę lapai susisuka ir skleidžia dar stipresnį aromatą.“

Sukurta daugybė veislių, besiskiriančių žiedų spalva, kerų aukščiu, forma ir žydėjimo laiku. Janinos teigimu, tinka auginti grupėmis įvairiarūšių gėlių deriniuose, laukinių gėlių ir kalvotų vietų gėlynuose. Sode, parke, prie poilsinių aikštelių šiuos šalavijus patartina sodinti su gauruotosiomis vaisginomis, šiliniais gvazdikais, didžiažiedėmis rusmenėmis, blyškiaisiais vilkdalgiais, šliaužiančiomis šilingėmis, rasakilomis, pelkinėmis neužmirštuolėmis, pavasarinėmis raktažolėmis, vėjalandėmis šilagėlėmis ir šilokais.

Įdomūs deriniai su vingiorykštėmis, kraujažolėmis, gludais, gubojomis, nakvišomis, rūtomis, koelerijomis, saulakiais, strėlialapėmis verbenomis, kalninėmis viksvomis, lendrūnais ir kitomis saulėtas sausas vietas mėgstančiomis varpinėmis žolėmis.

Gojinis šalavijas

„Vertikalūs žiedynai – tai, ko reikia šiuolaikiškam gėlynui, todėl gojinis šalavijas, kuris savo spalvą rodo aiškiai ir iš tolo – puiki pradžia, – pagyrų negaili augintoja. – Nereiklus ir patikimas. Pradeda žydėti vasaros pradžioje, o vertikalius žiedynus išlaiko net nužydėjęs. Nukirpus nužydėjusius žiedynus, vėl rugpjūtį galima mėgautis jų antrąja grožio banga.“

Kalbėdama apie spalvas, Janina pažymi, kad pasaulyje populiariausia ‘Caradonna’, mėlynesnė versija ‘Blauhugel’, bet yra alyvinių, rausvų, rožinių, purpurinių ir net baltų, tad tikrai rasite, kas patinka.

‘Lubeca’ – violetiniai žiedai su kaštoniniais taurėlapiais. Marcus’ ypač tinka pirmam gėlyno planui, apvadams.

Apvadams

‘Blauhugel’ – žemas, apie 40 cm, kompaktiškas šalavijas. Žydi ilgai, birželį–liepą, gausiai tyra mėlyna spalva. Mėgstama šią veisę naudoti apvadams.

‘Marcus’ – kompaktiška, žemaūgė, 20–25 cm, šalavijų veislė, labai tinkama pirmam gėlyno planui, apvadams, alpinariumams ar šiaip dideliems plotams padengti intensyvia violetine spalva. Žydi ilgai – nuo birželio iki rugpjūčio pabaigos. Ši veislė sukurta daugiamečių gėlių augintojo vokiečio Marcuso Haussermano.

‘Ostfriesland’ – vienas žemesnių, 35–45 cm, šalavijų. Tankus, tvirtas, kompaktiškas krūmelis su gausybe mėlynai violetinių žiedų labai ilguose žiedynuose. Žydi ilgai, birželį–liepą, rugpjūtį pražysta pakartotinai. Išsiskiria itin dekoratyviais, purpurinės spalvos žiedynkočiais.

‘Blauhugel’ – akį traukia nuostabus mėlis. ‘Ostfriesland’ išsiskiria itin puošniais ilgais žiedynais.

Nuo liekniausių iki aukščiausių

‘Caradonna’ žydi ilgai, birželį–liepą, gausiai violetiniais žiedais ant tamsiai violetinių, stačių žiedstiebių. Nuo kitų šalavijų skiriasi itin glausta, liekna, stačia kero forma. Augalai išauga apie 60 cm. Puikiai atrodo natūralistiniame gėlyne, didesniuose masyvuose, tinka ir žemai gyvatvorei pagal takelį.

‘Lubeca’ – kompaktiškas, 45–50 cm, gana stačias keras, purpuriniai violetiniai žiedai su kaštoniniais taurėlapiais. Žydi birželį–liepą, rugpjūtį pražysta pakartotinai.

‘Jan Spruit’ – vienas aukščiausių, 70–80 cm, gojinių šalavijų ryškiai mėlynais žiedais. Gausiai pražysta jau birželio mėnesį ir žydi visą liepą. Apkarpius nužydėjusius kerus, pražysta pakartotinai, tik ne taip gausiai.

‘Madeline’ – aukštas, 60–70 cm, ir plačiai augantis šalavijas, su stambių lapų skrotele. Žiedai dvispalviai: tamsiai mėlyni su baltu, išsidėstę retuose žiedynuose ant ilgų žiedstiebių. Žydi birželį ir rugpjūtį pakartotinai. Olandų sodų dizainerio Pieto Oudolfo selekcija.

‘Amethyst’ – rožiniai žiedai su alyviniu atspalviu, taurėlapiai – purpuriniai. Keras 60–70 cm, stačiais, tiesiais žiedkočiais. Žydi birželį–liepą. Po žydėjimo nupjovus žiedynus, pražysta pakartotinai ir žydi iki rudens. Tinka įvairaus stiliaus želdynuose ir puokštėms. Veislė apdovanota „Award of Garden Meritt“. Šis įvertinimas teikiamas „Royal Horticultural Society“ augalams, pasižymintiems ypatingomis savybėmis.

‘Amethyst’ keras stačiais, tiesiais žiedynkočiais.

Purpuriniais žiedais

‘Royal Distinction’ formuoja statų ir tankų, ilgai žydintį kerą. Išsiskiria purpurinės spalvos žiedais. Nuo jų gausos stiebai šiek tiek išlinksta ir atrodo dar įdomiau. Pavasarį suformuoja apie 25 cm pločio ir aukščio truputį garbanotų, švelnios žalios spalvos, plačių aromatingų lapų kerą. Vėliau, birželio pradžioje, virš jų iškyla tankios ir gausios, iki 60 cm aukščio, žiedynų šakelės. Žydi birželį–liepą ir pakartotinai.

‘Schvellenburg’ – pilkai žalia lapų spalva puikiai kontrastuoja su itin ryškiais tamsaus vyno spalvos kupliais žiedynais. Žydi iki rugsėjo, o peržydėjęs ilgai išlieka dekoratyvus. Auga plačiu, 50–60 cm, keru. Išvaizda primena astilbes.

Rožiniais žiedais

‘Rose Queen’ – neaukštas, 50–60 cm, šalavijas. Stiebai tvirti, tamsaus atspalvio. Žiedai rožiniai, pažiedės ir pumpurai purpuriniai. Patartina persodinti kas penkerius metus, nes vėliau drėgnesnėje dirvoje keras pradeda išgulti. Žydi birželį–liepą.

Baltais žiedais

‘Adrian’ – 30–40 cm aukščio keras baltais žiedais. Vienas iš nedaugelio kompaktiškų, skaisčiai žaliais lapais. Tinka sodinti gėlyno priekyje, masyvuose, kapinėse. Žydi birželį–liepą.

‘Merleau White’ – apie 40 cm aukščio keras baltais žiedais.

‘Rose Queen’ pažiedės ir pumpurai purpuriniai. ‘Merleau White’ – apie 40 cm aukščio, nuostabus šalavijas.

Miškinis šalavijas

‘Mainacht’ pasižymi šiek tiek stambesniais žiedynais nei gojinis. Pradeda žydėti vėliau nei pievinis, bet anksčiau nei gojinis. Kompaktiškas keras pavasarį pasipuošia aromatingais, tamsiai žaliais lapais. Vėliau greitai išauga 70–90 cm stiebai su tamsiais išraiškingais žiedpumpuriais ir ryškiai mėlynai violetiniais, ilgais tankiais žiedynais. Žiedais džiugina nuo birželio pradžios iki rugpjūčio pabaigos.

Salvia transilvanica – puikus, dekoratyvus, 60–70 cm, lengvas auginti, atsparus šalčiams šalavijas. Pavasarį formuoja skrotelę iš didelių tamsiai žalių lapų, o vasarą iškelia kaip žvakes daugybę sodriai mėlynos spalvos žiedynų. Žydi ilgai nuo vasaros pradžios. Jei peržydėjus stiebus nukirpsite, augalas žydės pakartotinai iki rugsėjo. Pavasarį prabunda kiek vėliau.

Miškinis šalavijas ‘Mainacht’ pražysta vėliau nei pievinis, bet anksčiau nei gojinis.

Pievinis šalavijas

‘Rhapsody in Blue’ – žiedai puošnūs, mėlyni stambiuose retuose (retesni nei gojinių) žiedynuose. Keras 50–60 cm aukščio, stambiais dekoratyviais lapais, jų puošnumas išlieka visą sezoną. P. Oudolfo selekcija.

Auginimas

Geriausiai auga saulėtoje vietoje, laidžioje, derlingoje ar vidutinio derlingumo dirvoje. Žydėjimo pabaigoje nupjauti nužydėjusius žiedynus, taip jie greičiau atželia ir rudenį pražysta pakartotinai. Atsižvelgiant į veislės vešlumą ir augimo intensyvumą, sodinti po 4–7 vnt./kv. m.

Dauginimas. Rūšiniai augalai dauginami pavasarį sėklomis ir dalijant kerą, o jų veislės – tik kero dalijimu (saugiau pavasarį). 1 250 sėklų sveria 1 g. Daigumą išlaiko 4–5 metus.

2022-02-23

Janinos Čeplinskienės nuotraukos

šalavijai, šalavijų veislės, daugiamečiai augalai, miškinis šalavijas, nuostabusis šalavijas, pievinis šalavijas, gojinis šalavijas
Dalintis

2024/03/29

Valstybės abejingumo girnos traiško pieno ūkius

Pernai Lietuvos pieno ūkis atsidūrė ant prarajos krašto ir bet kurią akimirką gali į ją nugarmėti, nes pieno supirkimo kainos kaip mažėjo, taip ir toliau mažėja. Tokia lemtis gali ištikti ir visą Lietuvos žemės ūkį, jei valstybė jo n...
2024/03/29

Baseine atliekama kineziterapija daro stebuklus

Po patirtų traumų ar persirgtų ligų gydymo neretam ligoninės pacientui prireikia ir reabilitologo pagalbos. Prieš penkiolika metų Respublikinėje Šiaulių ligoninėje įsikūrusiame Ambulatorinės reabilitacijos centre kasdien įveikti skau...
2024/03/29

Rajonuose duris atvers NŽT asmenų aptarnavimo kabinetai

Siekiant padidinti Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) paslaugų prieinamumą, nuo 2024 m. balandžio 2 d. NŽT atnaujina asmenų aptarnavimą rajonuose, buvusiose NŽT patalpose. Gyventojai gyvai bus priimami kiekvieną antradienį 46-iuose padaliniuose.
2024/03/29

Bebrai verčia medžius, bet priemonių jiems suvaldyti nėra

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Šiemet gyventojai kaip niekad dažnai piktinasi dėl bebrų daromos žalos – nugriaužiamų medžių bei krūmų, rausiamų urvų, neva darkomo kraštovaizdžio. Skundai plaukia ir iš mi...
2024/03/29

UŽŪT vadovas apie Ukrainos ir Lenkijos derybas dėl sienų blokados

Ukrainos žemės ūkio tarybos (UŽŪT) vadovas Andriy Dykun kartu su kitų šakinių asociacijų atstovais dalyvavo kovo 27 d. Varšuvoje vykusiame dvišaliame Ukrainos ir Lenkijos žemės ūkio ministrų susitikime dėl žemės ūkio eksporto ...
2024/03/29

Tautinės mažumos Lietuvoje, bet ar Lietuvos?

Lietuvos statistikos departamento 2021 m. visuotinio gyventojų ir būstų surašymo duomenimis, Lietuvoje gyveno 2 mln. 810 tūkst. gyventojų, iš kurių 432 tūkst. yra tautinių mažumų atstovai, t. y. 15,4 proc. Skaitlingiausiomis tautinėm...
2024/03/29

Ekologinių sistemų išmokų dydžiai ir reikalavimai

Ūkininkai, teikdami tiesioginių išmokų paraišką, gali savanoriškai pasirinkti dalyvauti klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingose sistemose (ekologinėse sistemose) bei pretenduoti į išmokas. Kviečiame susipažinti ...
2024/03/29

Prieš Velykas – gyvūnų teisių gynėjų akcija

Nevyriausybinė gyvūnų teisių gynimo organizacija artėjant Velykoms surengė kampaniją „Išteisink už grotų kalinčias vištas“. Šįkart norima labiau paspausti Lietuvos įmones, kurios naudoja narvuose laikomų viš...
2024/03/29

Aktualu „ekologams“: keitėsi kai kurių sertifikavimo įkainių formuluotės

Žemės ūkio ministro kovo 26 dienos įsakymu buvo atlikti daliniai ekologinės gamybos sertifikavimo (oficialios kontrolės) įkainių keitimai. Patikslintos tik atskirų įkainių formuluotės, o įkainių dydžiai nesikeitė.