Šarlatanų žygis per Lietuvą sunkiai sustabdomas

„Metraft“ darbuotojai gyventojams teikia asmens sveikatos priežiūros paslaugas, neturėdami privalomo išsilavinimo ir netinkamose patalpose. Varnėnų kaimo bendruomenėje nesąžiningi verslininkai lankėsi šių metų kovą.

„Metraft“ darbuotojai gyventojams teikia asmens sveikatos priežiūros paslaugas, neturėdami privalomo išsilavinimo ir netinkamose patalpose. Varnėnų kaimo bendruomenėje nesąžiningi verslininkai lankėsi šių metų kovą.

„Nemokama“ ir „kompensuojama“ yra magiški žodžiai, visų rūšių aferistams padedantys patiklius piliečius įvilioti į savo tinklus.Būtent jais naudojosi ir UAB „Metraft“, šalyje plėtodama nesąžiningą verslą. Nelegaliai asmens sveikatos priežiūra bendrovė užsiėmė ne tamsiuose rūsiuose ar pavartėse, o plačiai jiems atvertose savivaldybių visuomenės sveikatos biurų, seniūnijų, bibliotekų patalpose! Sukčiams talkino ne tik paprastų gyventojų, bet ir valdininkų naivumas.

Šarlatanai keliauja per Lietuvą
Pernai ir šiemet „Metraft“ darbuotojai – „optometrininkai, konsultantai“ – įvairiose šalies rajonų savivaldybėse gyventojams matavo kraujospūdį, akispūdį, regėjimo ašt­rumą, parinko akinių lęšius. Kitaip tariant, teikė sveikatos priežiūros paslaugas, neturėdami privalomo medicininio išsilavinimo. Antra, šias paslaugas teikė neleistinose vietose – seniūnijų, bibliotekų patalpose, o ne įstaigose, turinčiose Įstaigos asmens sveikatos priežiūros licenciją.
Maža to, savo klientams „Metraft“ apgavikiškai siūlė pirkti neva „ligonių kasų kompensuojamų“ medicininių gaminių – kraujospūdžio matuoklių, klausos aparatų priedų, akinių lęšių.
Gyventojų susitikimai su „Metraft“ vyko pernai liepos 17 d. – Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure; liepos 31 d. – Sendvario seniūnijos patalpose (Slengių k., Klaipėdos r.); rugsėjo 11 d. – L. ir S. Didžiulių bibliotekoje Anykščiuose; gruodžio 22 d. – Rozalimo seniūnijos patalpose (Rozalimo mstl., Pakruojo r.), šių metų vasarį – Trakų rajono savivaldybei priklausančioje salėje ir kt.
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba) dar šių metų kovo 2 dieną nustatė, jog „Metraft“ neturi teisės užsiimti visuomenės sveikatos priežiūra. Tačiau „Metraft“ savo „misiją“ tęsė: kovo 28 d. savo nelegalias paslaugas gyventojams teikė Varnėnų kaimo bendruomenės patalpose (Varnėnų k., Veisiejų sen., Lazdijų r.); balandžio 12 d. – Mažeikių seniūnijos patalpose (Laisvės g. 39, Mažeikiuose); o balandžio 18 d. – Panevėžio rajono visuomenės sveikatos biure (Beržų g. 50, Panevėžys) ir kt.

Spruko nuo ligonių kasų kontrolierių
Panevėžio miesto gyventojai šių metų balandį savo pašto dėžutėse rado „Metraft“ skrajučių. Jose pristatytas neva „išskirtinis pasiūlymas, kompensuojamas teritorinių ligonių kasų“. Panevėžiečiai kviesti įsigyti ligonių kasų kompensuojamų modernių klausos aparatų priedų bei elementų. Taip pat dviprasmiškai siūlyta įsigyti akinių, šiuos perkant esą kainuotų tik akinių lęšiai ir darbas, bet pažymima, jog „lęšius finansuoja ligonių kasos“.
Kai ši žinia pasiekė Panevėžio teritorinę ligonių kasą (TLK), Kontrolės skyriaus specialistai iš karto įtarė, jog gyventojams renginio organizatoriai gali teikti klaidinančią informaciją. Nurodytą dieną jie nuvyko į skrajutėse skelbtą susitikimo vietą – Panevėžio r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biurą (VSB).
Ant pastato lauko durų jie rado informacinį skelbimą apie „Metraft“ teikiamas paslaugas visoje šalyje, o viduje iš biuro darbuotojos išgirdo, kad renginys vyksta salėje. Tačiau joje kontrolieriai nerado nei renginio dalyvių, nei organizatorių – tik ant stalo paliktą 7 dalyvių sąrašą. Panevėžio rajono VSB vadovas Audrius Busila ligonių kasų specialistus tada patikino, kad „Metraft“ atstovai numatytas paslaugas tuo metu turėjo teikti.
„Gyduoliams“ staiga išgaravus iš VSB patalpų, ligonių kasų specialistai situaciją ėmė aiškintis telefonu. Įtarta apgaulė pasitvirtino. Ragelį pakėlusi moteris apie lęšių ir klausos aparatų bei jų priedų kompensavimą kalbėjo neaiškiai, painiojosi, o galiausiai patikino: jei gydytojas išrašys šias medicinos pagalbos priemones, o pacientas jas įsigys iš „Metraft“, nunešęs kasos čekį ar kvitą į ligonių kasą, gaus išlaidų kompensaciją.
„Tai yra melas. Pagal medicinos pagalbos priemonių įsigijimo čekius ar kvitus ligonių kasos gyventojams išlaidų nekompensuoja – to nenumato jokie teisės aktai“, – „ŪP“ patikino Angelė Valentinavičienė, Panevėžio TLK Administravimo skyriaus vyriausioji specia­listė.

Ligonių kasa čekių nepriima
Panevėžio TLK specialistai pasidomėjo ir išsiaiškino, kad klaidinantys „Metraft“ kvietimai jau pernai buvo skelbti bei renginiai gyventojams turėjo vykti Utenoje, Anykščiuose, Pasvalio rajone ir kitur. Informacija apie „Metraf“ renginį skelbta Utenos r. savivaldybės, Anykščių r. savivaldybės L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos ir kitose interneto svetainėse.
Neseniai į Panevėžio TLK atstovę, dirbančią Kupiškyje, kreipėsi dvi jaunos moterys. Per susitikimą su „Metraft“ atstovais jos įsigijo akinių lęšių ir su pirkimo čekiais atėjo prašyti, kad ligonių kasa kompensuotų išlaidas. „Kupiškėnėms teko labai nusivilti, kai išgirdo, kad yra suklaidintos – ligonių kasos pagal čekius nekompensuoja jokių išlaidų“, – sako A. Valentinavičienė.
Pasak Panevėžio TLK Kont­rolės skyriaus specialistų, ligonių kasų lėšomis nėra kompensuojami ir klausos aparatų priedai bei elementai – kompensuojami tik klausos aparatai, juos paskyrus gydytojui. Akinių lęšiai suaugusiesiems kompensuojami pagal gydytojo receptus ne dažniau kaip kartą per dvejus metus, kai geriau reginčios akies regėjimo aštrumas, atlikus korekciją, neviršija 0,1 regėjimo aštrumo, vaikams – ne dažniau kaip kartą per metus, kai geriau reginčios akies korekcija neviršija 0,3 regėjimo aštrumo.

Neturi teisės, bet „gydo“
Panevėžio ligonių kasa, su „Metraft“ neturinti sutarties dėl paslaugų teikimo, suabejojo ir dėl šios bendrovės atstovų teikiamų paslaugų kokybės bei teisėtumo, todėl kreipėsi į Akreditavimo tarnybą. Šios atstovai informavo, jog pagal gautus pranešimus atliko net keletą operatyvių patikrinimų ir nustatė, kad „Metraft“ asmens sveikatos priežiūros veiklą vykdo neteisėtai.
Akreditavimo tarnyba per patikrinimus taip pat nustatė, kad „Metraft“ darbuotojai naudojo teisės aktų keliamiems reikalavimams neatitinkančias priemones: intraokulinio slėgio matavimo prietaisą, bandomųjų lęšių rinkinį, korekcinių akinių rėmelius, skaitymo akinius ir kt. Vasario mėnesį Trakų gyventojai iš „Metraft“ atstovų įsigijo saugos ir kokybės reikalavimų neatitinkančių akinių lęšių, korekcinių akinių ir klausos aparatų.
Konstatavusi neteisėtą asmens sveikatos paslaugų teikimo faktą, Akreditavimo tarnyba „Metraft“ darbuotojams surašė administracinio teisės pažeidimo protokolą. Jo pagrindu pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą yra skiriamos baudos nuo 579 iki 1 158 eurų. Konkretų baudų dydį „Metraft“ darbuotojams nustatė teismai.
„Jei „Metraft“ ir toliau neteisėtai teiks sveikatos priežiūros paslaugas, tai nustačiusi Akreditavimo tarnyba vėl surašys protokolų ir jų pagrindu teismai skirs maksimalias baudas, nustatytas Administracinių teisės pažeidimų kodekse“, – birželio 1 d. raštu „ŪP“ patikino Akreditavimo tarnybos direktorė Nora Ribokienė.
Ji taip pat priminė, kad, vadovaujantis teisės aktų nuostatomis, matuoti žmonėms akispūdį, regėjimo aštrumą, parinkti lęšius regėjimui koreguoti gali tik akių gydytojai (oftalmologai), o „Metraft“ darbuotojai nėra įgiję akių ligų gydytojo profesinės kvalifikacijos.
„Žmonės, kreipdamiesi į licencijų neturinčius asmenis bei įstaigas, rizikuoja ne tik prarasti pinigus už jiems suteiktas bevertes „paslaugas“, bet ir savo sveikatą, nes neteisingai diagnozuota liga, paskirtas netinkamas gydymas yra bene dažniausios sveikatos komplikacijų priežastys“, – perspėja N. Ribokienė.
Apie įstaigų bei sveikatos priežiūros specialistų turimas licencijas, jų galiojimą patariama pasitikrinti Akreditavimo tarnybos interneto svetainėje, o apie „Sodros“ biudžeto lėšomis teikiamas paslaugas ir priemones – Ligonių kasų svetainėje.
Panevėžio ligonių kasa taip pat įspėjo savivaldybes ir gyventojus nedalyvauti nelicencijuotos bendrovės renginiuose.

Vadovų rasti nepavyko
Pagal internete skelbiamus „Metraft“ kontaktus, „ŪP“ korespondentė pabandė susisiekti su jos vadovais. Nurodytu direktorės Daivos Lingytės mobiliuoju telefonu ragelį pakėlė Klaipėdoje esančio „Metraft“ optikos salono darbuotoja ir pasakė nieko negirdėjusi apie jokią Lingytę. Moteris patarė mums skambinti „savininkui Raimondui“. Atsiliepęs Raimondas sakė niekada nebuvęs „Metraft“ savininkas – esąs viso labo vadybininkas. Iš jo išgirdome, kad D. Lingytė yra išėjusi motinystės atostogų, o ją pavaduojąs Egidijus. Šis dabar esąs Latvijoje ir šiuo metu į telefono skambučius neatsakąs.

Daiva Skirkevičienė
Ūkininko patarėjo korespondentė