„Sidabrės miesto sudeginimas“ – rugsėjo 27 d.

„Sidabrės miesto sudeginimas“
Žiemgalių istorinės atminties atgaivinimas dabartyje. 1289 – 2014.

Kalnelio kaimo bendruomenė „Sidabrė“ įsikūrusi Joniškio rajono ir Žiemgalos istorinėje vietoje, kur 1289-1290 m. Livonijos kronikose paminėta Sidabrės pilis ir miestas, todėl šis vardas siejamas su Joniškio vietovės kūrimosi pradžia. Sidabrė buvo paskutinė Žiemgalos pilis, ilgiausiai priešinusis kryžiuočių ordinui, ją užėmus ji buvo sudeginta, dalis žiemgalių pasitraukė į Lietuvą, vietovė pavirto dykra. Taip žlugo Žiemgalos kraštas. Vėliau Sidabrės „kalnas“ minimas 1426 Livonijos ir LDK sienos sutartyje.

Šiemet sukanka 725 metai nuo pirmojo Sidabrės paminėjimo Livonijos kronikose. Projekto idėja – pastatyti iš šiaudų Sidabrės miesto fragmentą ir po apeigų jį sudeginti (to Joniškyje dar nėra buvę). Renginyje dalyvaus Lietuvos ir Latvijos atkuriamosios istorijos klubai ir amatininkai, kurie XIII a. laikotarpio įrengtoje stovykloje praves edukacijas apie šį laikotarpį, eksponuos ir pristatys ginkluotę, dėvės istoriškus XIII a. atkurtus šarvus. Amatininkai demostruos senuosius amatus: medžio apdirbimo, kalvystės, keramikos, auksakalystės, juostų pynimo, bus galima jų pasimokyti. Vyks bendras istorinių klubų pasirodymas.

Krašto kulinarinį paveldą, būdingą XIIIa., remiantis archeologinių kasinėjimų Kalnelio apylinkėse medžiaga ruošia Kalnelio seniūnaitis Povilas Mikalajūnas. Kviečiama Žiemgalos krašto vaidilučių sąšauka, kurios idėjiniai autoriai Sandra Paulavičienė, Jonas Gricius ir Aistė Tuminaitė. Koncertuos rajono meno kolektyvai ir grupė „Žalvarinis“. Ugnies misterija siekiama įprasminti Žiemgalos istorinę ir kultūrinę atmintį, didinti Joniškio krašto kultūrinį žinomumą, gerinti krašto kultūrinį įvaizdį, telkti visuomenės grupes puoselėti istorinės ir kultūrinės atminties tradiciją, didinti vietos gyventojų iniciatyvumą kultūrinei raiškai. Projekto įgyvendinimas paskatins visuomenės dalyvavimą kultūrinėje veikloje ir didins kultūros prieinamumą, ugdys kūrybos gebėjimus. Be to, savo unikalumu ir tuo, kad jį įgyvendina vietos kaimo bendruomenė, kuriai rūpi jos istorinė paliktis, bus išskirtinis ir novatoriškas.

Projekto partneriai: Joniškio seniūnija, Joniškio  kultūros centras, Joniškio istorijos ir kultūros muziejus, vietiniai atkuriamosios istorijos klubai Semigallai ir Žeimių pradas Simkala.
Renginio globėjas Joniškio rajono savivaldybės meras Gediminas Čepulis.
Renginį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Joniškio rajono savivaldybė.

Rugsėjo 27 d. 15 val Joniškio r. Kalnelio k. prie Sidabrės piliakalnio „Sidabrės miesto sudeginimas“

Programa:

15 – 20 val. Karybos ir amatų edukacijos.
17 val. Šventės atidarymas. Rajono meno kolektyvų programa. Bendras istorinių klubų pasirodymas.
19 val. Žiemgalos vaidilučių sąšauka. Ugnies misterija Sidabrės 725 metų jubiliejui pažymėti.
20 val. Grupės „Žalvarinis“ koncertas

Kalnelio kaimo bendruomenės „Sidabrė“ informacija

Sidabre_2014