Ashburn +10,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +10,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024

Siūlo nurėžti arba panaikinti PVM tarifus

2022/09/08


Rinkimų triukas ar siekis palengvinti žmonių gyvenimą?

Įtampa dėl infliacijos ir energetinės krizės auga. Politikai rengiasi suremti ietis dėl galimų išeities kelių. Šią savaitę Seime užregistruoti siūlymai maisto produktams ir buitiniams energijos vartotojams taikyti nulinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą.

Ant irekordų aukštumose

Dar visai neseniai politikų veiduose matytas pasitenkinimo šypsnys tvirtinant, kad Lietuvai sekasi geriau nei daugeliui kitų šalių, išblėso. Jį pakeitė susirūpinimas. Kopiame į antirekordų aukštumas. Oficialioji statistika konstatuoja: pasiektas dar vienas metinės infliacijos rekordas. Rugpjūčio mėnesį (palyginti su pernykščiu) infliacijos įvertis, apskaičiuotas pagal suderintą vartotojų kainų indeksą, perkopė 21 proc. ribą. Skelbiama, kad tam labiausiai atsiliepė būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro prekių bei paslaugų, maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų, transporto prekių ir paslaugų kainų augimas.

Per metus labiausiai brango: kietasis kuras – 166,3 proc., šilumos energija – 89,1 proc., elektros energija – 62,7 proc., pienas ir pieno produktai, kiaušiniai – 46,8 proc., aliejus ir riebalai – 40,1 proc., degalai ir tepalai – 38,4 proc., duona ir grūdų produktai – 33,6 proc. ir t. t.

Į valdžios „daržą“ lekia negailestingos kritikos strėlės: vasara praėjo, o sprendimų infliacijai ir energetikos krizei suvaldyti – vis dar nėra. Tik artėjant Seimo rudens sesijai subruzdo Vyriausybė, su Prezidentūra derina galimus veiksmus. Seimo opozicija irgi rengiasi mūšiui. Apie vienas teisėkūros iniciatyvas dar galvojama, kai kurios – jau registruotos Seimo sekretoriate.

 Vieni siūlo 9 proc., kiti – nulinį PVM tarifą

Demokratų frakcija, susirūpinusi dėl artėjančio ypač brangaus šildymo sezono, siūlo nustatyti 9 proc. lengvatinį PVM tarifą buitiniams energijos vartotojams šildymui tiekiamoms gamtinėms dujoms ir suskystintoms naftos dujoms slėginiuose induose. Priminsime, kad tokio dydžio lengvatinis PVM dabar taikomas buitiniams vartotojams tiekiamoms malkoms ir kūrenti skirtiems medienos produktams.

Lietuvos regionų frakcijos atstovai ragina eiti dar toliau. Frakcijos seniūnas, Ekonomikos komiteto narys Jonas Pinskus su kolega bei Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) nariu Andriumi Palioniu registravo projektus, kuriais siūloma nustatyti nulinį PVM tarifą – ir maisto produktams, ir buitiniams energijos vartotojams (malkoms ir kūrenti skirtiems medienos produktams, tiekiamai elektros energijai bei gamtinėms dujoms). Projektai dėl nulinio PVM tarifo maisto produktams ir buitiniams energijos vartotojams yra jau antrieji. Seimo pavasario sesijoje, birželį, parlamentas po pateikimo nepritarė šioms teisėkūros iniciatyvoms, grąžino autoriams tobulinti.  

Jonas Pinskus: „Būtų paprasta ir aišku“

Komentuodamas savo iniciatyvas parlamentaras J. Pinskus tvirtina, kad lengvatinis PVM yra paprastas ir aiškus:

Jonas Pinskus.

„Mūsų Vyriausybė surinko 1,7 mlrd. Eur perteklinio PVM (per šių metų 7 mėn., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai – aut. past.). Reiškia, rezervas yra. Man, kaip ekonomistui, nesuprantama sistema, kai eina per kompensacijas (buitiniams energijos vartotojams). Reiškia, įlieja papildomų lėšų. Realiai tie pinigai nueina gamintojams, perpardavėjams. Žmonėms norima parodyti – „mes geri, jums kompensuojame“. Beje, kainuoja viso proceso administravimas, žmonės skirstomi į turtingus ir neturtingus. Mūsų teikiamas įstatymo projektas papildomų administravimo kaštų nereikalauja. Tiesiog žmonės išleis mažiau. Aišku, Vyriausybė negaus tų 1,7 mlrd. Eur. Bet ir perskirstyti jų nereikės. Manome, kad tai iš tikrųjų mažintų infliaciją, nes tai nebūtų papildomas skolintų pinigų įliejimas į ekonomiką. Kompensavimas nėra infliacijos mažinimas. Nesuprantu, kaip mūsų didieji ekonomistai to nesuvokia – o gal tyčia taip daro. Mūsų siūlymai – paprasta, greita ir aišku.

Dėl lengvatinio PVM maisto produktams. Vis kartoja, kad PVM nuguls prekybos tinkluose. Tikrai nenuguls, pats girdėjau iš prekybos tinklų. Turime didžiulę Lenkijos konkurenciją. Jei sumažintume PVM maisto produktams, susigrąžintume daug žmonių į Lietuvos prekybos tinklus. Reiškia, net maisto prekių gamintojams padėtume, jie galėtų parduoti savo prekes.

Manau, geriausias sprendimas būtų pritarti mūsų siūlomiems projektams. Ne tik šiems, bet ir reinvestuotam pelnui taikyti nulinį apmokestinimą. Mūsų darbo našumas siekia 70 proc. Europos Sąjungos vidurkio. Jo nepadidinsime, jei neinvestuosime į technologijas, robotizaciją, automatizaciją. Kažkada turėjome nulinį tarifą reinvestuojamam pelnui, ir buvome ekonomikos Baltijos tigras. Dabar jau ne Baltijos tigras, o nupešiotas katinas... Manau, turime sugrįžti prie gerų dalykų. Kelti darbo našumą, nedidinti infliacijos, atsisukti į žmones.“

Algirdas Butkevičius: „Įsiveltume į ilgas diskusijas“

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas, BFK pirmininko pavaduotojas A. Butkevičius į kolegų iniciatyvą žvelgia atsargiai:

Algirdas Butkevičius.

„Dėl PVM mažinimo maistui – galima būtų kalbėti apie 5 proc. tarifą. Dėl nulinio tarifo reikėtų kreiptis į Europos Komisiją ir įsiveltume į ilgas nereikalingas diskusijas. Dėl energetikos yra du variantai. Mano priorite-tas – pirmiausia taikyti kompensavimo mechanizmą šeimoms, namų ūkiams. Tai, ką daro daugelis šalių. Ir pereiti prie valstybinio elektros ir dujų reguliavimo. PVM lengvata energetikos srityje žmonėms duos labai mažai naudos. O energetikos krizė, manau, bus kokius dvejus metus. Visuomenei geriausia padėti per vienkartines išmokas – tai daro ir Vokietija, ir Jungtinė Karalystė, ir Prancūzija.

Kalbant apie maisto produktus, geriausia išeitis būtų pasirinkti 5 proc. PVM tarifą. O dėl energetikos daugelis mūsų frakcijoje pasisako už greitą vienkartinių išmokų išmokėjimą jau šiam žiemos sezonui. Mokestinius įstatymus priimsime rudenį, jie įsigalios tik nuo kitų metų sausio.“

 Viktoras Pranckietis: „Prasideda lenktynės dėl rinkimų“

Seimo Liberalų frakcijos atstovo, Kaimo reikalų komiteto pirmininko V. Pranckiečio pasiteiravę pirmųjų įžvalgų dėl siūlomo nulinio PVM tarifo maisto produktams išgirdome trumpą aiškų komentarą:

Viktoras Pranckietis.

„Prasideda lenktynės dėl rinkimų, kas pasiūlys daugiau nuolaidų. Tik norėčiau priminti, kad mūsų valstybės biudžetas surenkamas tik iš mokesčių, todėl kiekvieną mokesčių pokytį turėtume svarstyti labai rimtai. Visi lengvatiniai režimai PVM‘ui yra naudojami. Taigi šiam siūlymui, manau, nebus pritarta, nes iškart reikės skaičiuoti, kuo bus padengtas nuostolis biudžetui, kuris būtų sudaromas panaikinus šį mokestį.

Maisto kainų nedidinimas pirmiausia turėtų būti gamyboje, bet apie tai kol kas, deja, mandagiai tylime. Vištienos, kiaulienos ir kitų produktų labiau inertiška gamyba kol kas išsilaiko iš rezervų. Gamyboje, kuri itin priklauso nuo energetinių rodiklių kainos, ji labai smarkiai atsiliepia savikainoje. Čia kainos neturi nekilti. Arba verslai patys užsidarys. Reikia kalbėti apie jų kilimo priežastį. Kainos kyla ne dėl PVM, o dėl gamybos kaštų didėjimo. Taigi, kaip suvaldyti gamybos kaštus, kad maisto produktų kainos nekiltų? Manau, turėtume eiti tokiu keliu, o ne populistiniu, kuris skirtas rinkimams.“

 

Autorės ir redakcijos nuotraukos

2022.09.08

Irma DUBOVIČIENĖ

ŪP korespondentė

Susijusios temos - skaitykite: nulinis PVM, PVM maisto produktams, Jonas Pinskus, Algirdas Butkevičius, Viktoras Pranckietis

Dalintis
2024/03/29

Valstybės abejingumo girnos traiško pieno ūkius

Pernai Lietuvos pieno ūkis atsidūrė ant prarajos krašto ir bet kurią akimirką gali į ją nugarmėti, nes pieno supirkimo kainos kaip mažėjo, taip ir toliau mažėja. Tokia lemtis gali ištikti ir visą Lietuvos žemės ūkį, jei valstybė jo n...
2024/03/29

Baseine atliekama kineziterapija daro stebuklus

Po patirtų traumų ar persirgtų ligų gydymo neretam ligoninės pacientui prireikia ir reabilitologo pagalbos. Prieš penkiolika metų Respublikinėje Šiaulių ligoninėje įsikūrusiame Ambulatorinės reabilitacijos centre kasdien įveikti skau...
2024/03/29

Rajonuose duris atvers NŽT asmenų aptarnavimo kabinetai

Siekiant padidinti Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) paslaugų prieinamumą, nuo 2024 m. balandžio 2 d. NŽT atnaujina asmenų aptarnavimą rajonuose, buvusiose NŽT patalpose. Gyventojai gyvai bus priimami kiekvieną antradienį 46-iuose padaliniuose.
2024/03/29

Bebrai verčia medžius, bet priemonių jiems suvaldyti nėra

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Šiemet gyventojai kaip niekad dažnai piktinasi dėl bebrų daromos žalos – nugriaužiamų medžių bei krūmų, rausiamų urvų, neva darkomo kraštovaizdžio. Skundai plaukia ir iš mi...
2024/03/29

UŽŪT vadovas apie Ukrainos ir Lenkijos derybas dėl sienų blokados

Ukrainos žemės ūkio tarybos (UŽŪT) vadovas Andriy Dykun kartu su kitų šakinių asociacijų atstovais dalyvavo kovo 27 d. Varšuvoje vykusiame dvišaliame Ukrainos ir Lenkijos žemės ūkio ministrų susitikime dėl žemės ūkio eksporto ...
2024/03/29

Tautinės mažumos Lietuvoje, bet ar Lietuvos?

Lietuvos statistikos departamento 2021 m. visuotinio gyventojų ir būstų surašymo duomenimis, Lietuvoje gyveno 2 mln. 810 tūkst. gyventojų, iš kurių 432 tūkst. yra tautinių mažumų atstovai, t. y. 15,4 proc. Skaitlingiausiomis tautinėm...
2024/03/29

Ekologinių sistemų išmokų dydžiai ir reikalavimai

Ūkininkai, teikdami tiesioginių išmokų paraišką, gali savanoriškai pasirinkti dalyvauti klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingose sistemose (ekologinėse sistemose) bei pretenduoti į išmokas. Kviečiame susipažinti ...
2024/03/29

Prieš Velykas – gyvūnų teisių gynėjų akcija

Nevyriausybinė gyvūnų teisių gynimo organizacija artėjant Velykoms surengė kampaniją „Išteisink už grotų kalinčias vištas“. Šįkart norima labiau paspausti Lietuvos įmones, kurios naudoja narvuose laikomų viš...
2024/03/29

Aktualu „ekologams“: keitėsi kai kurių sertifikavimo įkainių formuluotės

Žemės ūkio ministro kovo 26 dienos įsakymu buvo atlikti daliniai ekologinės gamybos sertifikavimo (oficialios kontrolės) įkainių keitimai. Patikslintos tik atskirų įkainių formuluotės, o įkainių dydžiai nesikeitė.