Šiuolaikinė avininkystė jau neįsivaizduojama be ekstruduotų pašarų

Šių metų rugsėjo 6 d. įvyko jau tradicine tapusi specializuota avininkystės paroda, organizuojama Lietuvos avių augintojų asociacijos. Parodoje, vykusioje Žilvino Augustinavičiaus ūkyje, įsikūrusiame Varnelių km., AB „Kauno Grūdai“ pirmą kartą pristatė savo sukurtą ekstruduotą pašarą mėsinėms avims, kuris nepaliko abejingų ne tik Lietuvos, bet ir iš užsienio į parodą atvykusių avių augintojų.

Pasak verslo vadovo Nerijaus Cigano, kuris su savo komanda ir sukūrė minėtąjį specializuotą pašarą avims, naujasis ekstruduotas pašaras yra lengvai virškinamas, mikrobiologiškai švarus, turintis geresnį maistinių medžiagų įsisavinimą. Pašaras pasižymi ypatingomis skoninėmis savybėmis, o jame visiškai subalansuoti vitaminai ir mineralai. Be to, pašaras užtikrina didesnį gyvulių priesvorį ir skirtas intensyviam augimui.

Šiuolaikinė gyvulininkystė jau neįsivaizduojama be ekstruduotų pašarų. Jei gyvuliai šeriami žole ar silosu papildomai duodant grūdų ar paprasto kombinuotojo pašaro, specialistų teigimu, gyvuliai įsisavina vos pusę šio papildomo pašaro. Didelė tokio pašaro energijos dalis išnaudojama virškinimui, o jame esantis per didelis krakmolo kiekis gali sukelti acidozę. Tokiu atveju yra tik palaikoma gyvulių gyvybė, jų svoris auga prastai, o primilžis – mažas. „Ekstruduojant grūdus, pusę darbo, kurį atlieka gyvulio skrandis, padaro specialus įrenginys – ekstruderis, todėl ekstruduoto pašaro energiją gyvulio organizmas naudoja dalimis, suskaldytą krakmolą įsisavina geriau ir taip priauga daugiau svorio“, – avių augintojams parodos metu sakė Nerijus Ciganas. AB „Kauno Grūdai“ vieni pirmųjų pradėjo gaminti ekstruduotas žaliavas, o šiandien siūlo platų pašarų su ekstruduotomis žaliavomis asortimentą atrajotojams.

Ekstruduotų pašarų nauda avims

Pasak specialistų, ekstruduoti pašarai turi daug privalumų, kurie būtini užsiimant šiuolaikine intensyvia gyvulininkyste. Ekstruduotų kombinuotųjų pašarų nereikia plikyti, pakanka atskirame inde paduoti šviežio vandens. Po ekstruzijos pagerėja pašaro skonio savybės, gaunamas struktūruotas pašaras, specialiai pritaikytas ir geriausiai patenkinantis gyvulių fiziologinius poreikius. Nustatyta, kad energinė mitybos raciono vertė, gyvulius šeriant ekstruduotu pašaru, padidėja 10-15 proc. „Košerinis ėriuko svoris 38–40 kg pasiekiamas per 4 mėnesius šeriant specializuotu ekstruduotu pašaru avims. Šeriant įprastai: grūdais ir žole laikas ilgėja iki 6 mėnesių“, – patirtimi dalijosi Kristina ir Jūris Milišiūnai, kurie anksčiau avis augino ekstensyviai, – banda ganydavosi, o papildomai avis šerdavome savo ūkyje užaugintais grūdais ir pačių pagamintu pašaru, duodavome laižalų.“ Ūkininkus sudomino nauja ekstruduoto pašaro, skirto specialiai avims, gamybos technologija – ekstruzija, todėl jie vieni pirmųjų nutarė šį pašarą išbandyti. „Savo ūkyje kartu su AB „Kauno Grūdai“ specialistais atlikome bandymą. Buvo sudarytos dvi gyvulių grupės po 14 atjunkomų ėriukų. Viena gavo įprastą pašarą – avižas, kita – buvo pratinama prie ekstruduoto pašaro. Rezultatais esame labai patenkinti, norimą ėriukų svorį pavyko pasiekti per 4 mėn.“, – teigė ūkininkai Kristina ir Jūris Milišiūnai iš Biržų rajono.

Ekstruduoti pašarai nepakeičiami penint gyvulių jauniklius

Naujausiais tyrimais įrodyta, kad ekstruduoti pašarai nepakeičiami penint gyvulių (avių, galvijų, ožkų) jauniklius, kurių skrandžiai dar tik vystosi. Nuo pirminio gyvulio organizmo suformavimo ypač priklauso tolimesnis jo augimas ir mėsos struktūra. Pašaras yra universalus ir skirtas greitam prieaugliui, taigi, pradedant šerti ėriavedes jau su pienu bus perduodamas imunitetas ėriukams ir toliau šeriant mažuosius, bus formuojamas taisyklingos formos karkasas, ir gera mėsos struktūra. Pieno duodančioms avims pieno kiekis padidėja, lyginant tas, kurios šeriamos tik grūdais. Be to iki 80 proc. sumažėja laižalo poreikis, nes pašare vitaminų ir mineralų kiekis yra subalansuotas.

Ekstruduoto pašaro laikymas

Dažnai ūkininkams kyla klausimas, kur ir kaip laikyti ekstruduotą pašarą, kad jis būtų tinkamas gyvulių šėrimui ir neprarastų savo gerųjų savybių? Anot „Kauno Grūdų“ specialistų, ekstruzijos metu veikiant žaliavas slėgiu ir temperatūra, grūdai – sterilizuojami. Toks pašaras išlieka sterilus net 6 mėnesius, laikant įprastomis sandėliavimo sąlygomis.

Ekstruduoto pašaro avims užsakymai priimami paskambinus numeriu: +370 650 25054