Sodo ir daržo gėrybes apsaugos priemonės iš namų vaistinėlės

Su atbundančia gamta sodininkams ir daržininkams atbunda rūpesčiai, kaip užauginti sveiką ir gausų derlių. Patyrę augintojai tvirtina, jog sodo ir daržo gėrybes puolančias ligas ir kenkėjus veiksmingai padeda įveikti kiekvienam gerai žinomos ir prieinamos priemonės – briliantinis žaliasis ir jodas.  

Patarimais, kaip prižiūrėti sodo ir daržo augalus, kad galėtume nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens mėgautis jų derliumi, dalinasi portalo manosodai.lt įkūrėja, kraštovaizdžio architektė, o taip pat sodininkė ir daržininkė Audronė Daubarienė.

Briliantinis žaliasis

Anot A. Daubarienės, briliantinis žaliasis yra labai gera priemonė pjūviams dezinfekuoti. Juo rekomenduojama patepti krūmų ir medžių žaizdas, atsiradusias po genėjimo.

Galima dezinfekuoti jurginus, kai dalijamas keras. Tinka ir kardelių gumbeliams, jei į juos įsimeta sausasis puvinys. Pašalinus apmirusią dalį, gumbelį reikėtų patepti briliantiniu žaliuoju.

Jis yra veiksmingas ir pažeidus dar nesubrendusių moliūgų žievelę. Briliantiniu žaliuoju patepta žaizdelė greitai užgyja, vaisius puikiai užauga ir subręsta, o vėliau nekyla problemų jį saugant per žiemą.

Teigiama, kad norint pagerinti vyšnių derėjimą, iš karto po žydėjimo jas reikia nupurkšti tokios sudėties tirpalu: 5 l vandens ir 2 arbatiniai šaukšteliai briliantinio žaliojo.

Briliantinis žaliasis veikia visus grybinių ligų sukėlėjus, todėl padeda kovoti ir su netikrąja miltlige. Agurkus, moliūgus ir svogūnus rekomenduojama purkšti tokios sudėties tirpalu: 5 ml briliantinio žaliojo ištirpinti 10 l vandens. Purškimus kartoti tris kartus kas 10 dienų.

Nepakeičiamasis jodas

„Jodo tirpalas puikiai tinka augalams sustiprinti, kovai prieš grybines ligas, kenkėjus, sėklų, inventoriaus ir šiltnamių dezinfekcijai“, – aiškino A. Daubarienė.

Sėklų dezinfekcijai naudojamas tokios sudėties jodo tirpalas: 1 jodo lašas 1 litrui vandens. Jame sėklos mirkomos 2–4 val. Paskui apdžiovinamos ir sėjamos.

Norint dirvoje sunaikinti kenkėjus, ją patariama palaistyti 15 ml jodo ir 10 l vandens tirpalu. Po kiekvienu krūmu ar medžiu ant drėgnos plikos žemės reikėtų išlaistyti ar išpurkšti po 1 litrą tokio tirpalo.

Pradėjus plisti medžių ar krūmų grybinėms ligoms, padeda klasikinis tirpalas, pagamintas iš 1 ml jodo, 1 l pieno ir 9 l vandens. Jį pastiprinti galima pridedant 1 valgomąjį šaukštą skysto ūkinio muilo. Purškimus kartoti kas 2 savaites, kol dings ligų požymiai.

10 lašų jodo ir 10 l vandens tirpalą galima naudoti augalams atgaivinti po žiemos. Ypač jis tinka braškėms ir žemuogėms. Laistyti reikėtų, kai po žiemos sutvarkomi uogienojai, nurenkami sausi lapai. Naudojant šią priemonę, uogienojai greitai sustiprėja, užmezga daugiau uogų, jos būna gražesnės, atsparesnės ligoms.

Nuo straubliuko, išėdančio braškių žiedus, gelbsti 1 arbatinio šaukštelio jodo ir 10 l vandens tirpalas. Purškimas kartojamas po 10 dienų.

Jodas labai efektyvus ir nuo pilkojo puvinio. Kai uogos pradeda nokti ir atsiranda ši problema, gelbsti iš 5–7 lašų jodo ir 10 l vandens pagamintas tirpalas. Purškimą patariama kartoti po 10 dienų. Bendra taisyklė: panaudojus jodo preparatus, iki derliaus skynimo turėtų praeiti 3 dienos.

Yra rekomendacijų likus ne mažiau kaip 3 dienoms iki skynimo purkšti obelis su vaisiais. Taip apdoroti obuoliai mažiau pūva sandėliuojami, ilgiau laikosi ir tampa atsparesni sandėlio ligoms.

„Jodas ir briliantinis žaliasis – tai paprastos, visiems gerai žinomos priemonės, kurias dažniausiai naudojame žaizdų dezinfekcijai ir priežiūrai. Taip pat jų pagalba galima pasiekti geriausių rezultatų sode ir darže, tačiau kiekvienas sodininkas turėtų laikytis šių priemonių naudojimo rekomendacijų. Pavyzdžiui, oro temperatūra augalų vegetacijos pradžioje turi būti ne žemesnė kaip 8 °C, o vėliau neviršyti 30 °C. Geriausias purškimo laikas yra pavakarys, kai naudingi vabzdžiai nebeskraido, – tada sunaikinami tik kenkėjai. Taip pat labai svarbus teisingas priemonių skiedimas“, – pabrėžė A. Daubarienė.

2021-04-22