Ashburn +9,7 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024
Ashburn +9,7 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024

Sprendimai rapsų pasėliuose prieš agresyviai plintančias piktžoles: žliūges, migles, smilguoles

2021/08/07


                     

Rapsai išlieka itin pelningi augalai Lietuvoje, jų plotai kasmet didėja: 2015 m. buvo 163 tūkst. ha, 2018 m. – 209 tūkst. ha, 2019 m. – 245 tūkst. ha, 2020 m. – 284 tūkst. ha. O pernai rudenį jų vėl buvo pasėta rekordiškai daug. Tad šiemet, skaičiuojama, rapsų pasėlių turėjome net 314 tūkst. ha. Šiuo metu ir rapsų supirkimo kaina pakilo iki rekordinių aukštumų – apie 540 eurų už toną.

Didėjant rapsų plotams neišvengiamai susiduriame su agresyviai plintančių piktžolių, tokių, kaip daržinės žliūgės, vienmetės miglės, dirvinės smilguolės, peliniai pašiaušėliai, problema pasėliuose. Todėl ypač svarbu pasirinkti tinkamus piktžolių kontrolės sprendimus.

Daržinių žliūgių naikinimas

Daržinės žliūgės (lot. Stellaria media) vis labiau plinta rapsų pasėliuose. Šią problemą lemia dvi priežastys.

Pirmoji yra ta, kad žliūgės vis labiau pripranta prie javų herbicidų ir tampa atsparios, javuose jas sunkiai veikia daugelis herbicidų.

Antroji priežastis ta, kad dabar kontaktiniais žieminių rapsų herbicidais yra nupurškiama didžioji dalis jų plotų. O kontaktiniai herbicidai ne visada išnaikina žliūges. Tais laikais, kai būdavo daugiau naudojami dirviniai herbicidai, tokie kaip Butisan® Star, Butisan® Avant, Butisan® 400 ir kt., žliūgių problemos Lietuvos laukuose nebūdavo.

Nesunaikintos žliūgės iš rudens, jeigu jos stipriai išplinta, atima daug maisto medžiagų iš žieminių rapsų ir taip praretina jų pasėlį. Be to, kaupiasi didžiulis žliūgių sėklų bankas dirvoje, ir kitais metais sėjant kviečius galima turėti dar didesnių problemų.

Vienmečių miglių naikinimas

Žieminiai rapsai po kontaktinio herbicido panaudojimo Raseinių ir Šiaulių rajonuose.

Joks kontaktinis herbicidas ir joks graminicidas neveikia vienmečių miglių (lot. Poa annua). Panašiai kaip ir žliūges, vienmetes migles galima sunaikinti Butisan® produktais, jais purškiant dirvas prieš rapsų sudygimą iš rudens.

Nesusitvarkius iš karto po sėjos, vėliau išnaikinti migles tampa labai sudėtinga. O pavasarį rapsų pasėliuose nė vienas herbicidas nei vienmečių miglių, nei daržinių žliūgių nesukontroliuos.

Dirvinių smilguolių naikinimas

Dirvinės smilguolės (lot. Apera spica venti) tampa vis sunkiau sunaikinamos piktžolės kviečių pasėliuose. Todėl reikėtų pradėti jas naikinti rapsų pasėliuose iš rudens, tam labai tinkami yra visi Butisan® šeimos produktai. O kitą rudenį likusias dirvines smilguoles galima pabaigti naikinti kviečių pasėliuose naudojant rudeninius dirvinius kviečių herbicidus.

Pelinių pašiaušėlių naikinimas

Žieminių rapsų pasėliai užteršti daržinių žliūgių Kėdainių rajone 2021 m. pavasarį.

Pastebime, kad Lietuvoje pasėliuose vis daugėja pelinių pašiaušėlių (lot. Alopecurus myosuroide). Jeigu jie išplinta gausiai, pridaro itin daug žalos kviečių pasėliuose. Tada šių piktžolių naikinimas iš rudens kainuoja labai brangiai. Pavyzdžiui, peliniai pašiaušėliai itin išplitę Jungtinėje Karalystėje. Ten šių piktžolių naikinimui per sezoną ūkininkai išleidžia labai daug pinigų – 80-120 Eur/ha.

Žieminių rapsų pasėliuose pelinių pašiaušėlių problemą gerai sprendžia Butisan® šeimos produktai.

Dirvinių herbicidų bandymai rapsuose, pasėtuose į kviečių ražieną

Trečius metus Dotnuvoje (Kėdainių raj.) atliekami rapsų herbicidų bandymai minimalaus dirbimo laukuose. Laukai išrenkami, kad būtų kuo daugiau kviečių augalinių liekanų ir šiaudų. Nustatyta, kad bandomi produktai – Butisan® Star, Butisan® Avant, Butinan® 400 yra labai efektyvus prieš piktžoles, kai jie panaudojami iš karto po sėjos, vėliausiai BBCH 09-10 tarpsniuose (rapsams dygstant), nepaisant to, kad dirvoje yra daug augalinių liekanų ir šiaudų, ir jei yra sausa po sėjos.

Kai purškimas herbicidais vėluojamas, dalį efektyvumo prieš piktžoles prarandame. Išvada yra tokia, kad naudojant dirvinius herbicidus svarbu neleisti piktžolėms perraugti ir nebijoti purkšti dirvinių herbicidų, jeigu yra sausa ir rapsai sėjami į ražienas.

Herbicidų ir jų mišinių stresas rapsams

Renkantis herbicidus reikia atkreipti dėmesį, kad herbicidas ne tik gerai naikintų piktžoles, bet kad nesukeltų streso rapsams. Dėl streso sumažėja augalų stelbiamoji galia, stresas silpnina augalus: skatina išgulimą, nevienodą brendimą.

Praėjusį rudenį ir šį pavasarį matėme nemažai streso paveiktų žieminių rapsų pasėlių po kontaktinio – dirvinio mišinio tipo herbicidų panaudojimo.

Dirvinių herbicidų naudojimo rekomendacijos:

Žieminių rapsų pasėliai užteršti daržinių žliūgių Kėdainių rajone 2021 m. pavasarį.

Jeigu turite savo laukuose tokių sunkiai sunaikinamų piktžolių, kaip daržinių žliūgių, vienmečių miglių, vijoklinių pelėvirkščių, paprastųjų rietmenių, dirvinių smilguolių, ramunių ir kt., herbicidus reikia naudoti tokiomis normomis:

  • Butisan® Star – 2,25 l/ha.
  • Butisan® Star – 1,5 l/ha + Butisan® 400 – 1,0 l/ha.
  • Butisan® Avant – 2,25-2,5 l/ha.
  • Butisan® Avant – 1,5 l/ha + Butisan® 400 – 1,0 l/ha.
  • Butisan® produktus galima ir rekomenduojame maišyti su graminicidais.

Norėdami daugiau sužinoti apie BASF  produktus, kreipkitės į mūsų agronomus.

Agronomų kontaktus rasite www.agro.basf.lt

 

Augalų apsaugos produktus naudokite saugiai. Prieš naudodami perskaitykite ženklinimą ir informaciją apie produktą.

Nr. 88/7

2021-08-07

                agresyvios piktžolės, pelkiniai pašiaušėliai

Dalintis
2024/03/28

Įdomūs faktai apie augalų veislių selekcijos procesą

Augalų selekcija – mokslas, reikalaujantis kūrybiškumo, žinių, ir, žinoma, laiko. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkams uždavėme keletą klausimų apie augalų selekcijos procesą.
2024/03/28

Pasiūlė įsigyti saulės modulius – gautus pinigus pralošė

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje marijampolietis kaltinamas dėl apgaule įgyto didelės vertės svetimo turto.
2024/03/28

Pajamos mažėjo, tačiau VMU išlaiko optimizmą

Nepaisant Lietuvos ekonomikos lėtėjimo, pramonės traukimosi, VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) sugebėjo pasiekti prognozes viršijusius veiklos rezultatus. Neaudituotais duomenimis, pajamos už 2023 m. siekia 288,6 mln. Eur, grynasis ...
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Nutarta: atsiskaitant grynaisiais bus apvalinamos bendros mokėtinos sumos

Seimas priėmė Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymą ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, kurie nuo 2025 m. gegužės 1 d. įpareigos atsiskaitant už prekes ar paslaugas grynaisiais pinigais apvalinti bendrą mokėtiną sumą.
2024/03/28

Į ką atkreipti dėmesį perkant kiaušinius, kad Velykinis margutis būtų ne tik stiprus, bet ir saugus vartoti?

Šv. Velykų pagrindinis akcentas - kiaušiniai, kurie yra neatsiejama šios šventės dalis. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena svarbiausią informaciją, kuri padės išsirinkti labi...
2024/03/28

Pakeistos susietosios paramos už ūkinius gyvūnus taisyklės

Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos 2023–2027 m. susietosios pajamų paramos už mėsinius galvijus, avis ir ožkas administravimo taisyklės.
2024/03/28

Tyrimas atskleidė – rytinė ES siena visiškai atvira baltarusiškai medienai, neva atkeliaujančiai iš Azijos

Šiomis dienomis į viešumą iškilo Europos Sąjungos (ES) medienos sektorių kompromituojanti medžiaga. Nepriklausomo baltarusių portalo „Zerkalo.io“ žurnalistai paskelbė Baltarusijos tyrimų centro (BTC) medžiagą, atsk...
2024/03/28

Benzino didmeninės kainos jau didesnės už dyzelino kainas

Praėjusią savaitę vidutinė degalų kaina Lietuvoje pakito skirtingai – benzinas pabrango 1,4 proc., o dyzelinas atpigo 1,1 procento. Skirtumas tarp benzino ir dyzelino vidutinių kainų per savaitę sumažėjo nuo 0,07 Eur/l iki 0,03 Eur/l. Benzin...