Stojo į kovą dėl gyvūnų gerovės

Pusšimtis gyvūnų gerovės gynėjų iš įvairių Lietuvos regionų naktį iš praėjusio sekmadienio į pirmadienį budėjo prie vienos sodybos, esančios Šiaulių r. Meškuičių sen. Karvazų kaime. Savanoriai teigia, kad jie reagavo į gautą pranešimą, jog jiems nurodytoje sodyboje yra nelegali šunų veisykla. Jaunieji savanoriai džiaugėsi, kad iš nelegalios šunų veisyklos dėl įvairių gyvūnų gerovės pažeidimų buvo paimta 11 šunų.

Sodybos „apgultis“

Pirmadienio rytas. Važiuojame į nurodytą kaimą. Abipus ilgos gatvės išrikiuota daug automobilių. Prie sodybos vartų stovi du policininkai – pareigūnas ir pareigūnė. Kaip ir priklauso, jų veidai uždengti kaukėmis, abu tyli ir neteikia jokios informacijos. Už vartų po kiemą šmirinėja du nedideli šuniukai. Tie du, supraskime, yra „privilegijuoti“, gyvena nevaržomi, todėl į veterinarijos specialistų akiratį nepaklius. Savanoriai, budėję naktį ir pirmadienio pusdienį, sakė, kad nelegalią šunų veisyklą tikrina Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Šiaulių departamento specialistai. Kartas nuo karto matyti, kaip atidaromos ūkinio pastato durys, kažkas įeina, kažkas išeina. Išgirstame rimtą informaciją: abi pusės – Šiaulių rajono gyvūnų globos namai „Šiaulių letenėlė“ ir apsuptos sodybos šeimininkai – turi pasisamdę advokatus.

„Šiaulių letenėlei“ atstovavo advokatas Žilvinas Astrauskas. Viskas labai rimta. Lašnoja lietus, žvarboka visomis prasmėmis.

Nerimauja dėl gyvūnų gerovės

Visą naktį prie sodybos budėję aktyvūs gyvūnų gerovės gynėjai sužvarbę, mat pasikeisdami nusnūsdavo palapinėje, kiti miegmaišiuose ar automobiliuose. Su jais aktyviai kalbasi Šiaulių rajono gyvūnų globos namų „Šiaulių letenėlė“ vadovė Ingrida Butkutė. Svarbiausias savanorių tikslas – išgelbėti šunis iš nelegalaus veislyno. Sodybos „apgultis“ tęsėsi visą parą.

Kai kurie savanoriai stebėjo „dislokacijos“ vietą, stengėsi pro tvoros plyšį pažiūrėti, kas vyksta kieme. O gatvėje daugėjo automobilių – atvyko vis daugiau savanorių. Jauni žmonės susirūpinę, kad dėl neatsakingo kai kurių piliečių elgesio Lietuvoje esama negerų pavyzdžių, nes dažnai nukenčia gyvūnai. Savanoriai yra nesulaikoma jėga, stojusi ginti gyvūnų gerovės visoje Lietuvoje, mat pastaruoju metu paaiškėjo, kad keliuose rajonuose veikia nelegalios šunų veisyklos, kuriose keturkojų laikymo sąlygos katastrofiškos, vyrauja nešvara, buvo rasta maišuose nugaišusių mažų šunyčių.

Veterinarijos gydytojo informacija

Link saugomų sodybos vartų per kiemą atžygiuoja vienas iš tikrintojų. Tai – VMVT Šiaulių departamento vyriausiasis veterinarijos gydytojas – inspektorius Vladas Garbenis. Jis pranešė, kad nelegalioje veisykloje antisanitarinėmis sąlygomis buvo laikomi devyni anglų ir prancūzų buldogai. Apie veisyklos veiklą jokių dokumentų nėra, todėl daroma prielaida, kad šunys yra mišrūnai. Po pusvalandžio veterinarijos specialistas informaciją patikslinta: buvo laikoma vienuolika šunų, iš jų devynios kalės, du šunys.

V. Garbenis pažėrė priekaištų akcijos organizatoriams: „Patys pirma atvyko, o paskui jau pranešė VMVT. Būtų žymiai geriau buvę, jeigu būtumėte tyliai ramiai pranešę VMVT, mes viską būtume radę ir pamatę viską, kaip yra. Jie (sodybos šeimininkai) puikiai žinojo, kad mes atvažiuosime. Suprantate, dabar gal ne viską matome ir ne viską sužinojome. Pakišote sau koją.“

Neaišku ir keista – kas kam pakišo koją. Faktai liudija, kad nelegali šunų veisykla sodyboje veikė. Yra pradėtas tyrimas, tuomet bus atsakyta į daugelį klausimų.

Graudžioji akcijos dalis

Savanoriai reikalavo, kad iš nelegalios veisyklos šunys būtų perduoti į patikimas rankas. „Nesitrauksime, kol neatiduosite šunų“, – ryžtingai buvo nusiteikę gyvūnų gerovės gynėjai. I. Butkutė sakė, kad „Šiaulių letenėlė“ laikinai priims šunis, o paskui jie bus perduoti į patikimas rankas privatiems žmonėms. Į derybas su vadove I. Butkute prie vartų per kiemą kelis kartus ėjo veterinarijos specialistas V. Garbenis. Iš pradžių jis pranešė: šešis šunis iš veisyklos perduos gyvūnų globos namų vadovės I. Butkutės žinion, o trys šunys šeimininkų prašymu paliekami sodyboje, bus sterilizuojami, laikytojai pažadėjo juos laikyti kambaryje, be to, specialistai nuolat stebės, kokios jų laikymo sąlygos. Šunų perdavimo ir priėmimo aktą pasirašė V. Garbenis ir I. Butkutė. Visgi po gero pusvalandžio ta informacija staigiai pasikeitė: be šešių paimtų šunų patys šeimininkai sutiko atiduoti dar penkis šunis. Taigi iš viso paimta 11 šunų. Liko du po kiemą šmirinėjantys „privilegijuoti“ maži šuniukai.

Po to prasidėjo graudžioji akcijos dalis – šunų perdavimas. Štai per kiemą ateina vyriškis, kuris ant rankų neša nedidelį garbanotą šunelį, ne buldogą. Jį į savo glėbį tuoj perima viena savanorė. Neprisistatęs vyriškis ant rankų prie vartų atnešė ir kitus šunis. Savanoriai juos greitai nugabeno į automobilius. Laikinai tie šunys yra laikomi gyvūnų globos įstaigoje „Šiaulių letenėlė“. Veterinarijos inspektorius susirinkusiems pasakė, jog paimtieji šunys nelegalioje veisykloje buvo laikomi mažuose narvuose, o jų laikymo sąlygos buvo antisanitarinės.

VMVT Šiaulių departamento specialistai labai operatyviai atliko kryžminį patikrinimą. Šio departamento direktoriaus patarėja Daiva Kazlauskienė „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad turima įrodymų, jog šunų laikytojai tikrai užsiėmė šunų veisimu. Nustatyta, kad privatus veterinarijos gydytojas atliko vakcinaciją, buvo vakcinuotos kelios mažų šuniukų vados. Viena paimtoji prancūzų buldogų kalytė yra vaikinga, po poros savaičių atsives šuniukų. Veterinarijos specialistai nustatė, kad šunys turi problemų dėl odos, jiems pasireiškia dermatitas. Šunys neturi kilmės dokumentų. Gyvūnų globos namuose „Šiaulių letenėlė“ veterinarijos specialistai irgi patikrino visus 11 paimtųjų šunų ir nustatė, kad ant priekinių galūnių yra augliukų, kai kurių šunų peraugę nagai, gyvūnai nušašę, rasta blusų, utėlių.

Pradėtas tyrimas dėl nelegalaus šunų veisimo ir toliau bus tęsiamas, bus aiškinamasi, kur ir kiek šuniukų buvo parduota. Ne paslaptis, kad kai kurie pirkėjai šuniukus perka perskaitę skelbimus. Nusiperka be kilmės dokumentų, bet užtat įsigyja pigiau. Kažin ar tokia investicija yra patikima. Nelegalus šunų veisimo „verslas“ Lietuvoje pastaraisiais metais buvo įsilingavęs. Gerai, kad tam kelią užkirto aktyvūs savanoriai.

Tiriant šią situaciją bus aiškinamasi ir tai, iš kur įsigyti šunys.

Aldona SIREIKIENĖ

ŪP korespondentė