Traktorių pirkimą koreguoja ES paramos politika

Pavasariui įsibėgėjus, ne vienas ūkininkas svarsto, kaip seną techniką ūkyje pakeisti naujesnėmis, ūkio sąnaudas ir laiką tausojančiomis priemonėmis. Deja, besitikintiems šiuos planus realizuoti pasinaudojant Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programa, tenka atidėti juos vėlyvam rudeniui.

Taip, vėlyvam rudeniui, kai pagrindiniai darbai jau pasibaigę. Darbymečiui taip reikalingi traktoriai ir kita žemės ūkio technika – didžiulės investicijos, tad jei apie pusę išlaidų kompensuotų naujoji kaimo plėtros programa, pirkinio našta būtų kur kas lengvesnė. Paraiškų priėmimas Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sričiai ,,Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ startuos gegužės mėnesį, baigsis birželio 30 d. Du-tris mėnesius paraiškos bus svarstomos, reitinguojamos, vertinamos, ir geros žinios apie skirtą paramą ūkininkus pasieks rugsėjį ar dar vėliau. Kai pagrindiniai žemės ūkio darbai jau bus pabaigti.

Tuo tarpu mūsų kaimynai latviai ir estai jau dabar dirba laukus su naujais traktoriais: analogiška programa Estijoje startavo sausį, Latvijoje – 2014 metų gruodį. Taip, galime rasti argumentų, kad kitose ES šalyse situacija dar blogesnė nei Lietuvoje, bet norėtųsi lygintis su artimiausiais kaimynai, kurie šioje situacijoje gerokai lenkia mus.

Ar perkami traktoriai, kurių labiausiai reikia?

ES struktūrinių fondų paramos politika iš esmės labai įtakoja traktorių paklausą.

„Pernai ūkininkai išgyveno nežinomybę, dėl to labai nedaug jų pirko traktorius pasinaudodami ES parama. Nuo didesnių pirkinių ūkininkai susilaikė – stengėsi tai atidėti ateičiai. Jie laukė paskelbiant naujas paramos programas. Ši tendencija išsilaikė ir šių metų pavasarį“, – pastebi vakarietiška žemės ūkio technika, fermų įranga ir sėklomis prekiaujančios bendrovės „Dotnuvos projektai“ technikos skyriaus vadovas Raimundas Janarauskas.

Pasak jo, naujai paskelbta Lietuvos kaimo plėtros paramos programa skatina ūkininkus pirkti mažesnės galios traktorius arba rinktis nebenaujus. R. Janarausko teigimu, ES paramos įtaką rinkai geriausiai atspindi 2012 ir 2013 arba 2014 metų traktorių pardavimų rodikliai. 2012-aisiais buvo remiami visi paramos prašę ūkininkai, tuo tarpu 2013–2014 metais tokios paramos jau nebuvo. 2012-aisiais populiariausia parama: jei pirkinio kaina neviršijo 300 tūkst. litų, supaprastinta tvarka buvo skiriama 50 proc. pirkinio sumos (įsigijus brangesnį nei 300 tūkst. litų traktorių, ūkininkui buvo skiriama ne daugiau kaip 150 tūkst. litų parama). Dėl to, palyginus su 2012-aisiais, pernai ir užpernai bendras šalyje registruotų traktorių skaičius augo, tačiau naujų traktorių dalis šiame kiekyje gerokai sumažėjo.

„Dotnuvos projektų“ atstovas prisipažįsta, kad šių metų kovo mėnesio traktorių pardavimo rodikliai Lietuvoje jį nustebino: naujų traktorių žemdirbiai beveik nepirko. Per mėnesį Lietuvoje buvo priregistruota arba perregistruota 1530 traktorių. Vos 50 (3,3 proc.) šių technikos priemonių buvo naujos.

Kai tuo tarpu 2012-aisiais Lietuvoje iš 11394 registruotų traktorių nauji buvo 1727 (15 proc.), o 2014-aisiais iš 12544 registruotų traktorių nauji buvo tik 1488 (10 proc.). Analogiška padėtis buvo stebima ir Latvijos bei Estijos rinkose.

Perkami mažesni, nuomojami didesni traktoriai

„Pagrindiniai kriterijai renkantis įsigyti traktorių, yra turimos apdirbamos žemės plotas, turimi padargai (ar juos bus galima pritaikyti naujai technikai) ir tai, kiek pinigų gali ir pasiryžęs išleisti ūkininkas. Šių dienų Lietuvos ūkininkui traktorius su oro kondicionieriumi ir oro sėdyne tapo būtinybe. Daliai jų ne mažiau svarbu dirbti traktoriumi, kuris turi patogią pavarų dėžę, kabinos, priekinių tiltų amortizaciją“, – aiškino „Dotnuvos projektų“ atstovas.

Lietuvoje, anot R. Janarausko populiariausias yra 100 AG traktorius, nes Lietuvoje vis dar labai daug smulkių ūkių, kurių dydis siekia iki 100 hektarų. Šiems ūkiams tinkami nedideli universalūs apie 100 AG traktoriai sudaro iki 40 proc. visų šalyje parduodamų traktorių.

„Šiemet traktorių pasirinkimą dar labiau įtakoja pernai gruodžio mėnesį patvirtinta jaunųjų ūkininkų paramos programa, kuri skatina įsigyti mažesnės galios traktorius. Gavę 40 tūkst. eurų paramą ūkininkai galės nupirkti tik 100 AG ar šiek tiek didesnės galios traktorių“, – prognozuoja 2014 m. daugiausiai naujų vakarietiškų traktorių Lietuvos rinkoje pardavusios įmonės „Dotnuvos projektai“ atstovas.

Vis dėlto populiarėjanti traktorių nuoma, pasak jo, patvirtina spėjimus, kad šiuo metu Lietuvos ūkiams visgi trūksta ir gerų, galingų traktorių. Labai retai kas nuomojasi mažo galingumo traktorius, kurie yra tokie populiarūs perkant. Dažniausiai nuomojamų traktorių galia siekia 250–300 AG ar net 400 AG.