Tuberkuliozės bomba ar burbulas?

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, didžiausias sergančių tuberkulioze gyventojų procentas Klaipėdos apskrities teritorijoje praėjusiais metais buvo Šilutės rajone – maždaug du kartus viršijo apskrities vidurkį. O Skuodo rajonas, kurio istoriją pastarosiomis dienomis eskalavo žiniasklaida, apskrities vidurkį viršijo nedaug. Todėl keista, kad apie ligą Skuodo Bartuvos progimnazijoje ištrimitavus po visą Lietuvą, kitas apskrities pakraštys paliktas be jokio dėmesio, leidžiant pavojingai ligai tyliai dirbti savo darbą.

Tikrins visą mokyklą
Skuodo Bartuvos progimnazijos istoriją visi žino mintinai: netikėtai susirgo dvi vienos klasės moksleivės ir mokytoja. Į dienos šviesą ištrauktas ir vienos moksleivės motinos laiškas, kuriame aiškinama, kad apsikrėtusiųjų mokykloje jau ne dvi moksleivės, o visas aštuonetas, be to, kaltinami mokyklos vadovai, mokytojai, kam sergančiai mokytojai buvo leista dirbti ir kontaktuoti su vaikais.
Pabirus tokiems kaltinimams, mokykloje imtasi skubių priemonių. Susisiekta su visuomenės sveikatos centru ir po jo rekomendacijų visiems be išimties mokiniams ir mokytojams atliekami profilaktiniai patikrinimai dėl tuberkuliozės. Tiesa, be nuosek­laus tyrimo nei medikai, nei juo labiau mokyklos vadovybė negali pasakyti, nuo ko liga prasidėjo, mat kolektyve – daugiau kaip 600 žmonių, o kur dar mokinių tėvai, kurie taip pat čia lankosi.

Skuode – pernykščiai faktai
Progimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Dzintra Atminienė „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad, matyt, jau nebėra nė vienos žiniasklaidos priemonės, kuri nebūtų atvykusi ar skambinusi į jų mokyklą ir neėmusi interviu. Tačiau, sprendžiant iš pedagogės žodžių, žiniasklaida gerokai pavėlavo, mat istorija prasidėjo pernai rugsėjį.
– Susirgusios mergaitės gydosi Kaune ir Vilniuje, viena nuo praėjusių metų rugsėjo mėnesio, kita – nuo gruodžio pradžios. Žinoma, niekas mums informacijos apie ligą neteikia, nes tai konfidencialu, tačiau, kiek girdėjau, tuberkuliozės forma mergaitėms nėra atvira. O mokytoja, kuri tai klasei dėstė, dabar paguldyta į ligoninę tyrimams, tuberkuliozė jai kol kas tik įtariama, – pasakojo direktoriaus pavaduotoja.
D. Atminienė patvirtino, kad jau prasidėjo ir visų mokinių bei mokytojų sveikatos patikrinimas.
– Nepasakyčiau, kad mes niekaip nereagavome į pernykščius susirgimus. Kai susirgo antroji mergaitė, buvo patikrinta visa klasė. Dabar pagal sudarytą grafiką tikrins kitus 5–8 klasių moksleivius bei mokytojus. Mūsų gimnazijos mokytojai kiekvienais metais tikrinasi sveikatą, kas antri metai peršviečiami, nors niekas tos radiacijos nenori, – sakė „Ūkininko patarėjo“ pašnekovė.
Paklausėme, ar netektų uždaryti progimnazijos, jei masinis patikrinimas išaiškintų, kad sergančių tuberkulioze yra ir daugiau.
D. Atminienė atsakė, kad toks sprendimas nuo jų nepriklausys.
– Ne nuo mūsų priklauso, yra specialistų, kurie tai nuspręs, esame jų rankose, – sakė mokyklos direktoriaus pavaduotoja.

Statistikos kalba
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenų bazėje „Ūkininko patarėjas“ domėjosi, koks sergamumas tuberkulioze arčiausiai jūros esančioje apskrityje, ir paaiškėjo, kad ne Skuodo rajonas čia lyderis. Geriausia padėtis, žinoma, Palangos ir Nidos savivaldybėse, kur gyventojai visus metus kvėpuoja pušų skleidžiamu deguonimi: Palangoje pernai bakteriologiškai ir histologiškai patvirtintas vienas susirgimas tuberkulioze, Nidoje – nė vieno. O štai prasčiausia padėtis, atrodytų, Šilutės r. – pernai čia susirgo 26 žmonės (6,2 atvejo 10 tūkst. gyventojų).
Skuodiškių padėtis beveik dvigubai geresnė – septyni atvejai per metus, o tai tik 3,7 ligonio 10 tūkst. gyventojų. Tiesa, apskrities vidurkis dar mažesnis – 3,2 ligonio. Bet, pavyzdžiui, kiekvienai dešimčiai tūkstančių Klaipėdos miesto gyventojų pernai taip pat teko po tris ligonius.
Kodėl Šilutėje tokie dideli skaičiai, mums iš dalies atsakė specialistai, dirbantys Klaipėdos visuomenės sveikatos centre.

Tikrintis ar nežinoti?
Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Ina Kuznecova, paklausta, ar Skuodo r. tuberkuliozė paplitusi labiausiai apskrityje, sakė, kad yra visiškai ne taip.
– Pranešimus gauname ir registruojame tik atviros plaučių tuberkuliozės atveju, kai sergantis žmogus bakterijas išskiria į aplinką ir yra pavojingas aplinkiniams. Dabar ši liga vis dažniau nustatoma jauniems žmonėms, tai gali būti dėl per didelių darbo krūvių, imuniteto susilpnėjimo ir pan. Skuodo r. sergamumas nėra didelis, panašiai kaip visoje apskrityje. Gydytojai sako, kad Skuode apskritai sergamumas mažesnis. O štai Šilutės r. jis gana didelis. Šilutės r. yra tuberkuliozės kabinetas, čia žmonėms paprasčiau tikrintis sveikatą. Kai žmogui nereikia važiuoti į kitą miestą, gal dažniau kreipiasi ir ligą dažniau nustato. Tai tik prielaida, tačiau ne mano vienos nuomonė. Tuberkuliozės diagnostika Lietuvoje nepakankama, sergančių gal yra daugiau, nei matome iš statistikos, – paaiškino I. Kuznecova.
Pasak skyriaus vedėjo pavaduotojos, efektyvaus skiepo nuo šios ligos nėra.
– Nuo tuberkuliozės skiepijami naujagimiai, kad pirmaisiais metais nesusirgtų ūmiomis šios ligos formomis, galinčiomis pasibaigti mirtimi. Vėliau skiepas neefektyvus. Norint laiku šį susirgimą pastebėti, būtina reguliariai tikrintis sveikatą, – pabrėžė pašnekovė.
Daugelyje rajonų tuberkuliozės kabinetai panaikinti, todėl ne vieniems skuodiškiams reikia važiuoti į Klaipėdą tikrintis dėl šios pavojingos ligos, tą patį daro ir Kretingos, Klaipėdos rajonų gyventojai. Tačiau daugeliui jų Klaipėda arčiau, todėl ir nuvažiuoti paprasčiau.
Pastaruoju metu Skuodas galutinai tapo tuo atstumtuoju paršeliu. Pasirodo, jame nėra net visuomenės sveikatos centro rajoninio skyriaus, skuodiškių reikalais rūpinamasi Kretingoje ir Klaipėdoje. Su tuberkulioze tai nesusiję, tačiau visai neseniai Skuodo ligoninėje uždarytas Vaikų ligų skyrius – susirgus teks važiuoti pas kaimynus. Pagal gyventojų skaičių rajonas mažiausias, tad ir stumdo kaip kas išmano. O paskui kyla bangos, kad per pusę metų susirgo dvi moksleivės ir mokytoja.
Sveikatos apsaugoje taupyti netikslinga – gydymas kainuoja keleriopai brangiau. Net gūdžiais sovietiniais laikais profilaktiniai tikrinimai dėl tuberkuliozės buvo privalomi, kilnojamas rentgeno aparatas važinėdavo po atokiausias fermas.

Juozas SKRIPKAUSKAS
„ŪP“ korespondentas

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.