Ūkį „lipdo“ iš gabaliukų

Jaunasis ūkininkas Marius Gurskis su žmona Vaida ir dukryte Andrėja.

Joniškio rajono Saugėlaukio seniūnijos Mindaugių kaimo jaunasis ūkininkas Marius Gurskis yra puikus pavyzdys, kad darbštumas ir atkaklus noras turėti savo ūkį padeda įveikti visas kliūtis. Ūkininkavimu Marius domėtis pradėjo turėdamas tik 13 arų žemės, o dabar jis dirba 17 hektarų.

Įgijo ūkininko kvalifikaciją

Prieš devynerius metus M. Gurskis baigė Joniškio žemės ūkio mokyklą, įgijo ūkininko kvalifikaciją. Tokią specialybę pasirinko, nes jam visada patiko žemės ūkio darbai, domėjosi technika, turėjo svajonę kada nors įkurti savo ūkį ir savarankiškai tvarkyti valdas. Marius pasakojo, kad pasirinkimui didelę įtaką turėjo tėvai. Jie ūkininkavo, kaip ir daugelis atkurtos Lietuvos žemdirbių, nelengvai kabinosi į žemę. Tėvai prie darbo pratino visus penkis savo vaikus.

M. Gurskio gimtinė – netoli esantis Puraičių kaimas. Vaikino netraukė miestas, todėl nusprendė gyventi ir dirbti gimtinėje. Pabaigęs Joniškio žemės ūkio mokyklą, Marius keletą metų plušėjo kaip samdomas darbininkas pas kitus ūkininkus. Sunkiai uždirbtus pinigus skyrė ne buičiai gerinti, o taupė ūkininkavimo pradžiai – nusipirko pirmą naudotą traktorių MTZ-82, pradėjo pirkti nedidelius apleistus žemės plotelius, įsigijo keletą neprižiūrimų, apleistų sodų, kuriuos anksčiau buvo įveisę Mindaugių kaimo daugiabučiuose gyvenantys žmonės. Vieni jų nebeturėjo jėgų tiems sklypeliams dirbti, kiti pakeitė gyvenamąją vietą. Susitaupę pinigų, Marius su žmona Vaida Mindaugių kaime nusipirko nebrangų butą. Jie augina dukrą Andrėją, kuriai greitai sueis šešeri metai.

Atkaklus mažažemis

Prieš dvejus metus Marius įregistravo savo ūkį. Juokavo, kad nuosavos žemės turėjo tik traktoriui pastatyti – vos 13 a, kitus nedidelius plotus nuomojo. Joniškio rajone beveik neįmanoma rasti laisvos žemės, derlingų lygumų krašte daug stiprių ir pažangių augalininkystės ūkių, visur didelė konkurencija. Bet jaunasis ūkininkas rankų nenuleido – ieškojo apleistų plotelių, įsigijęs kokį medžiais ir krūmais apaugusį apleistą kampelį, ėmėsi darbų – iškirto ten augusius medžius, krūmokšnius, išrovė kelmus, rinko šakas ir įvairų ten užkastą šlamštą, o paskui suarė žemę ir apsėjo grūdinėmis ir ankštinėmis kultūromis. Taip maži apleisti ploteliai virto gražiais vientisais laukai. Mariaus dirbamos žemės plotai vis didėjo. Dabar jis dirba 17 ha, nuosavos žemės turi 3,2 ha. Augina grūdines ir ankštines kultūras. Kadangi neturi sandėlio, visą tik iškultą derlių pristato žemės ūkio kooperatyvui „Joniškio aruodas“.

Vyras sakė, kad vietiniai žmonės jį giria už darbštumą, kiti stebisi jo kantrybe ir atkaklumu, skatina neprarasti optimizmo ir toliau plėsti ūkio valdas. M. Gurskis tikina, kad tikrai nesustos ir nenuleis rankų, nes nori nusipirkti daugiau žemės, turėti savo sandėlį, svajoja kada nors pasistatyti arba nusipirkti gyvenamąjį namą, įsigyti našios technikos. Dabar žemei dirbti, derliui nuimti turi įsigijęs naudotos technikos: tris traktorius, kombainą, įvairių žemės ūkio padargų.

„Ūkininkaudamas atrandu save iš naujo, susipažįstu su įvairia žemės ūkio technika, domiuosi naujomis technologijomis. Ūkininkavimas man yra ne tik rimtas ir sunkus darbas, bet ir hobis, tai – išsipildžiusi mano vaikystės svajonė. Labai noriu sukurti perspektyvų ūkį, noriu pažangiai ūkininkauti ir su šeima gyventi visavertį gyvenimą. Žmonos svajonė – gėlės, gal jai pasiseks užsiimti individualia veikla, dabar ji rūpinasi namais ir mūsų dukryte“, – apie ateities planus pasakoja M. Gurskis.

Padėka bendruomenės pirmininkui

Už palaikymą jaunasis ūkininkas daug gerų žodžių skyrė Mindaugių kaimo bendruomenės pirmininkui, Skilvionių žemės ūkio bendrovės inžinieriui Kostui Joniškiui. Pirmininkas nuolat jį skatino nesustoti, negailėjo gerų patarimų, vis drąsino siekti savo tikslo. Marius sakė, kad bendruomenės pirmininkas geba suburti žmones, sukviečia į talkas, renginius. Visi džiaugiasi sutvarkytomis viešosiomis erdvėmis, jaukia bendruomenės būstine – Mindaugių kaimas tapo daug gražesnis ir jaukesnis. Vietiniai gyventojai mielai dalyvauja aplinkos tvarkymo talkose. Aktyviausi bendruomenės nariai praėjusiais metais daug dirbo, kol sutvarkė priešais bendruomenės būstinę esantį apleistą, vos ne šiukšlynu paverstą žemės sklypą: nugriovė sukrypusius pastatus, kirto medžius, rovė kelmus. Dabar ten – gražus suartas laukas. Bendruomenės vadovas K. Joniškis tuo sklypu pagal sutartį leido naudotis savo ūkį atkakliai kuriančiam Mariui. Kuo galėdamas jaunasis ūkininkas padeda kaimo bendruomenei – vasarą medeliams laistyti atveža vandens, visada atskuba į talkas, padeda išgabenti šiukšles. „Abipusis supratimas, draugiškumas yra varomoji jėga“, – sakė Marius.

Pakalbintas bendruomenės pirmininkas K. Joniškis džiaugėsi, kad jaunasis ūkininkas M. Gurskis visam kaimui yra darbštumo ir stropumo pavyzdys, kuklus ir nuoširdus. Jis be didelių investicijų nuosekliai kuria savo ūkį, ieško apleistų žemės lopinėlių, juos sutvarko ir įdirba žemę – taip gražėja Mindaugių kaimo kraštovaizdis, laukuose auga javai.

„Jei daugiau tokių darbščių jaunų žmonių pasiliktų gyventi mūsų kaime, visiems būtų smagiau. Jaunos šeimos yra kaimo ateitis. Gal kada nors Mindaugių kaime vėl bus atkurta mokykla? Kai sumažėjo vaikų, rajono valdžia daug nesvarstydama mokyklą uždarė“, – sakė bendruomenės pirmininkas K. Joniškis.

Aldona SIREIKIENĖ

ŪP korespondentė

 

Autorės nuotrauka

2021-01-20