Ashburn +8,4 °C Rūkas
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024
Ashburn +8,4 °C Rūkas
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024

Ūkininkų gedulas ir viltys dėl šviesesnio rytojaus

2021/06/17


Birželio 14 d. 34-ajame Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) suvažiavime, vykusiame vaizdo ryšio priemonėmis, be įvairių veiklos dokumentų aptarimo ir tvirtinimo, jau platesnėje auditorijoje kartu su Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) nariais buvo aptartos ūkininkams aktualios temos. Gedulo ir vilties dieną vykęs ūkininkų suvažiavimas simboliškai susietas ir su ūkininkų gedulu dėl įvairiausių problemų, ir su viltimis, jog kada nors ir jiems išauš šviesesnis rytojus.

Tiesioginių išmokų ribojimas

Diskusijai su KRK nariais LŪS pasiūlė tris aktualias temas. Viena jų – dėl tiesioginių išmokų ribojimo. Pasak LŪS pirmininko Raimundo Juknevičiaus, jei jau norima tiesioginių išmokų dydžius riboti įstatymais, tai jie turi būti teisingi, nediskriminuojantys, vertinant susijusių asmenų ratą. Mat LŪS nuo 2019 m. tebesilaiko pozicijos – pritaria pasiūlymui taikyti išmokų ribojimus, jei priemonė būtų privaloma visoms Europos Sąjungos (ES) šalims. Taip pat pritaria Europos Komisijos (EK) pasiūlymui riboti jau nuo 60 tūkst. eurų, atskaičiavus su darbo užmokesčiu susijusius kaštus. „Šis klausimas tarp mūsų narių galėtų būti persvarstomas iš naujo, jeigu paaiškės įstatymo alternatyvūs siūlymai“, – teigė R. Juknevičius.

KRK pirmininkas Viktoras Pranckietis aiškino, kad Seime jau būta diskusijų dėl tiesioginių išmokų ribojimo, bet jokio konkretaus sprendimo taip ir nepriimta. Dabar laukiama, kokias bendras taisykles EK patvirtins visoms ES šalims. O Seime apie išmokų ribojimą vėl bus kalbama rudens sesijoje. Dar V. Pranckietis pastebėjo, kad taikyti išmokų lubas stambiems ūkiams nebūtų teisinga, nes griautų gerai veikiančius ūkius, kuriuose įdarbinta daug žmonių, plėtojama gyvulininkystė. Tai labiau aktualu žemės ūkio bendrovėms. Reikėtų atkreipti dėmesį ir į socialinį reiškinį – sodiečiai turi darbo ir pajamų.

„Kaip nustatyti, kuris ūkis yra didelis, kuris baustinas už tai, kad jis didelis? Juk tie ūkiai sukurti pagal galiojančius arba galiojusius įstatymus. Visada ir projektuose dalyvaudavo tie, kas sugebėdavo dalyvauti. Mūsų gabumai skiriasi – aš nė viename projekte nedalyvavau ir jokių pinigų negavau, nesukūriau didelio ūkio. Kaip suskirstyti ūkius pagal dydį? Tam, kuris turi 30 ha, žiūrint į kaimyną, kuris turi 150 ha, atrodys, kad anas labai stambus. O tas, kuris turi 150 ha, žiūrėdamas į valdantį 500 ha, sakys, kad anas labai stambus. Dar yra painiojami žemės valdymas ir žemės nuosavybė. Pastarosios apribojimas iki 500 ha tikrai yra. Bet nesu girdėjęs, kad būtų apribotas žemės valdymas hektarais. Išsinuomoti žemės nėra ribojimų“, – kalbėjo V. Pranckietis.

LŪS Skuodo skyriaus pirmininkas Kazimieras Jucevičius piktinosi, kad valdžia niekaip nesusitvarko su „sofos“ ūkininkais, nedirbančiais žemės, o gaunančiais visokias išmokas. K. Jucevičiaus nuomone, tik susitvarkius su jais bus galima ir tiesioginių išmokų lubas nustatinėti. O dabar didžiuliai pinigai atitenka „sofininkams“, esą, atsisakius išmokų jiems, padidėtų išmokos visiems dorai dirbantiems ūkininkams.

Nenuosekli žaliojo kurso politika

LŪS nuomone, reikalavimų žaliajam kursui kėlimas, neįvertinus jų įgyvendinimo pasekmių, demotyvuoja ūkininkus investuoti į savo ūkių plėtrą, jų modernizaciją, naujų galimybių paieškas. Laukiamas ūkių persiorientavimas į ekologinę gamybą nevyks, jei nebus garantuota parama bent iki 2027 m. ir jei nebus matyti konkrečių veiksmų skatinti ekologiškų produktų vartojimą vidaus rinkoje.

Esą dabar paramos skyrimas nėra adekvatus naujai keliamiems reikalavimams. Kitų fondų (DNR, RRF ir kt.) nei BŽŪP prisidėjimas prie žemės ūkiui žaliojo kurso keliamų reikalavimų įgyvendinimo yra minimalus arba nėra jokio rėmimo.

KPP investicijų į gamybą rėmimo programa taip pat kelia susirūpinimą. Augalininkystės sektorius bene daugiausia turės iššūkių dėl žaliojo kurso, bet investicinės paramos ūkiams prisitaikyti visiškai nežadama skirti. Pieno strategiją rengia pieno perdirbėjų nusamdyta įmonė, todėl nėra keista, kad viešieji pinigai bus panaudoti išskirtinai perdirbėjams naudingu būdu – žemdirbiai už paramą privalės įsipareigoti patiekti atitinkamai kokybiškesnį ir didesnį kiekį pieno. Parama nebus skirta mėšlo tvarkymo, gyvūnų gerovės, jų sveikatingumo klausimams spręsti. Ūkininkų įsitikinimu, parama iš vis neturės jokių sąsajų su žaliuoju kursu.

Ūkininkaujantiesiems nerimą kelia ketinimai net iki 5 mln. eurų didinti paramos lubas vienam pareiškėjui, nes tai dar labiau sumažins paramos sklaidą, padidins visiškai jokios paramos ūkiams modernizuoti negavusių ūkių skaičių ir išbalansuos konkurencines sąlygas žemės ūkio sektoriuje. Esą tokia politika nėra naudinga valstybei, bet naudinga tik išrinktiesiems. LŪS pozicija – turi būti gerokai didesnė esamų lėšų sklaida ir negali būti sektorių, kurie paramos negaus.

Mokesčių peržiūra, kurią atlieka Finansų ministerija, o šių metų rudenį ketina pateikti ir mokesčių pertvarkos projektą, taip pat galimai bus nepalanki žemės ūkio sektoriaus konkurencingumui. Mat netyla kalbos dėl didesnio apmokestinimo akcizu žemės ūkiui skirtų degalų – akcizo lengvatų jiems atsisakymo.

R. Juknevičius stebėjosi, kad Lietuva dėl to vėl žada pirmauti ES, nors tokios prievolės ir nėra. Jei žadėtos paramos žemės ūkiui nebus skirta ir dar bus labiau apmokestinama žemės ūkio gamyba, tai, pelnams susitraukus, iš nuosavų lėšų finansuoti žaliojo kurso reikalavimams įvykdyti skirtas investicijas nebus jokių galimybių.

V. Pranckietis pritarė ūkininkams – už atitinkamus žemės ūkio įsipareigojimus vykdant žaliąjį kursą turi būti adekvačiai ir atlyginama. „Būtų neteisinga riboti gamybą pačių žemdirbių sąskaita, jeigu kažkas vykdo politiką, šiuo atveju ES. Dar pamatysime, į kur pakryps žaliasis kursas, nes Briuselyje politiką dažnai formuoja nebūtinai su žemės ūkiu tiesiogiai susiję žmonės, o jų siūlomi sprendimai grindžiami ne realia situacija, o politiniais motyvais“, – teigė KRK pirmininkas.

LŪS Kupiškio skyriaus pirmininkas Zigmantas Aleksandravičius išrėžė gedulo kupiną išaiškinimą. „Jeigu pagal Briuselio nurodymus 25 proc. mūsų žemės bus paversta ekologine, o dar 10 proc. reikės skirti aplinkosauginiams tikslams, kaip turėsime išmokėti skolas bankams už paimtą techniką ir t. t., jei prarasime 35 proc. žemių. Pelną iš ekologinių plotų galėsime gauti tik po penkerių ar septynerių metų, o iš aplinkosaugai skirtų plotų to pelno iš viso nebus“, – tikino jis.

Lobistai ar ne?

Neliko be dėmesio ir bendradarbiavimas tarp valdžios institucijų ir LŪS. Pastaruoju metu Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) dažnai Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) skundžia žemdirbių organizacijas, esą šios nėra įtrauktos į Lobistų sąrašą, bet teikia savo pastabas įvairiems rengiamiems teisės aktams ir taip galimai neteisėtai vykdo lobistinę veiklą – pažeidžia Lobistinės veiklos įstatymo 6 straipsnį bei 8 straipsnio 1 dalį. Nors to paties Lobistinės veiklos įstatymo 7 straipsnio 11 punkte numatyta išimtis, kad lobistine veikla nėra laikoma „viešosios naudos nevyriausybinių organizacijų veikla“, dalyvaujant teisėkūroje.

Bet į tai ŽŪM nelinkusi atsižvelgti, todėl dėl dalies žemdirbių organizacijų veiklos VTEK atlieka tyrimus ir visi yra priversti gaišti laiką bei teisintis dėl įstatais suteiktų teisių veikti atvirai ir skaidriai.

„Toks vadinamasis „bendradarbiavimas su socialiniais parneriais“ iš tiesų kelia įtampą ir gilina nepasitikėjimą įvairiomis valdžios institucijomis, o ne padeda konstruktyviai teikti siūlymus įvairiais aktualiais klausimais ir skatinti bendradarbiavimą tarp visuomenės ir valdžios“, – teigė LŪS pirmininkas R. Juknevičius.

KRK pirmininkas V. Pranckietis taip pat paaiškino, kad jis neranda ribos, kur prasideda lobizmas ir baigiasi bendradarbiavimas. Jo nuomone, politikai kuria įstatymus, žemdirbiams atstovaujančios organizacijos išsako savo nuomonę. Ir tai yra normalu, taip ir turi būti. Lobistinės veiklos įstatymą reikėtų tobulinti, kad žmonės nebūtų paversti neteisėtai veikiančiais. V. Pranckietis įsitikinęs, kad bendradarbiavimui su socialiniais partneriais kaip tik reikia skirti dar daugiau dėmesio.

Stasys BIELSKIS

ŪP korespondentas

2021-06-17

          Raimundas Juknevičius
Dalintis
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Benzino didmeninės kainos jau didesnės už dyzelino kainas

Praėjusią savaitę vidutinė degalų kaina Lietuvoje pakito skirtingai – benzinas pabrango 1,4 proc., o dyzelinas atpigo 1,1 procento. Skirtumas tarp benzino ir dyzelino vidutinių kainų per savaitę sumažėjo nuo 0,07 Eur/l iki 0,03 Eur/l. Benzin...
2024/03/28

Lenkija ir Ukraina surengė derybas dėl ukrainietiškų produktų importo reguliavimo

Varšuva, kovo 28 d. (AFP-BNS). Lenkijos ministras pirmininkas ketvirtadienį priėmė Ukrainos premjerą ilgai lauktose derybose, kuriomis siekiama sumažinti trintį dėl Ukrainos importuojamų žemės ūkio produktų ir lenkų ūkininkų vykdomų pasieni...
2024/03/28

Kaip sekasi įgyvendinti ilgalaikę ES kaimo vietovių viziją

Europos Komisija paskelbė ataskaitą, kurioje apžvelgiama iki šiol padaryta pažanga įgyvendinant ES ilgalaikę kaimo viziją, akcentuojami nuo 2021 m. pasiekti teigiami rezultatai ir pristatomos būsimo darbo idėjos.
2024/03/28

Panaikinta Majestic Financial UAB licencija

Lietuvos bankas nustatė, kad Majestic Financial UAB šiurkščiai ir sistemingai pažeidinėjo Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo reikalavimus. Taip pat nustatyta pažeidimų bei veiklos trūkumų ir kitose įstaigos ...
2024/03/28

Lucasas: Rusija gali būti terorizmo auka, net jei jį vykdo jos vadovybė

Terorizmas padėjo gimti Vladimiro Putino režimui. 1999 metų rudenį dirbdamas korespondentu Maskvoje mačiau, kokį siaubą visuomenei atnešė kruvini daugiabučių namų sprogdinimai Rusijos sostinėje ir kitur.
2024/03/28

Teismas: „Arvi fertis“ bankrotas – tyčinis, T. Dudėnas trejus metus negalės vadovauti

Verslininko Vidmanto Kučinsko valdytos trąšų bendrovės „Arvi fertis“ bankrotas pripažintas tyčiniu, o buvęs jos vadovas Tomas Dudėnas trejus metus negalės eiti jokių vadovaujančių pareigų, nutarė Apeliacinis teismas.
2024/03/28

Rankdarbiai ir margučių marginimas – spalvų terapija

Radviliškyje gyvena ir kuria žinoma tautodailininkė Edita Prikockienė. Ji beveik du dešimtmečius įvairiais raštais margina margučius, juos dažo keliomis spalvomis, kitus skutinėja peiliuku. E. Prikockienė yra Lietuvos tautodai...
2024/03/28

Netrukus žengsime į vasaros laiką − kodėl šis metas itin pavojingas vairuotojams?

Įvairūs tyrimai ir gyventojų apklausos rodo, kad du kartus per metus persukinėti laikrodžio rodykles iš žiemos į vasaros laiką ir atvirkščiai daugeliui žmonių nėra priimtina. Apie laiko sukiojimo poveikį žmogaus sveikatai kalbama nuo...