Vaida Nausėdaitė: „Darbas tarp knygų – it dvasingesniame pasaulyje“

Mama džiaugiasi, kad dukra Austėja labai mėgsta skaityti ir pati išsirenka sau knygas.

Supratimo, kas yra šiuolaikinė biblioteka ir koks jos vaidmuo visuomenėje, kintiškės bib­liotekininkės Vaidos Nausėdaitės nuomone, vis dar trūksta. 2016-uosius Lietuvoje paskelbus Bibliotekų metais, Vaida tikisi didesnio valstybės dėmesio, mažiau stereotipinio mąstymo ir daugiau knygas, skaitymą pamilusių žmonių.

Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos Kintų filialo vyresnioji bibliotekininkė V. Nausėdaitė skaitymo džiaugsmą atrado vaikystėje, o dabar kitiems pataria, kokią knygą perskaityti, papasakoja, kokiais įdomiais naujais leidiniais pasipildė bibliotekos fondas. Betgi bibliotekininko darbas – ne vien išduoti knygas, aptarnauti skaitytojus, tvarkyti fondą. Tai tik maža šiuolaikinės biblio­tekos darbo dalis. Šioje kultūros įstaigoje dera tradicijos ir modernumas, kurių sankirtoje – šiuolaikinis bibliotekininkas.
Dvidešimt šešerių V. Nausėdaitė – tokio bibliotekininko pavyzdys. Nors bibliotekoje dirba dar tik kelerius metus, ji jau spėjo pelnyti skaitytojų, Kintų bendruomenės meilę ir pagarbą – praėjusiais metais Vaida išrinkta geriausia Pamario krašto bibliotekininke. Kolegos įvertino jos išskirtinius profesinius pasiekimus, turiningiausius darbus, tai, kad nuolat ieško naujovių, yra kūrybiška, kupina idėjų, mėgsta iššūkius, su užsidegimu įgyvendina bibliotekos ir Kintų bendruomenės darbus.
Su bibliotekininko profesija Vaida savo gyvenimą susiejo ne iš karto. Universitete baigusi ekonomikos studijas, dirbo administratorės padėjėja kavinėje Kintuose. Atsiradus laisvai darbo vietai miestelio bibliotekoje, nutarė pabandyti.
„Džiaugiuosi, kad pasisekė įsidarbinti bibliotekoje – supratau įsėdusi į savo roges. Man labai patinka šis darbas, jis įvairiapusis, suteikia daugybę galimybių tobulėti“, – didžiuojasi darbu kintiškė.

Knyga – šeimos vertybė
„Biblioteka man visada buvo artima, nuo vaikystės dažnai joje lankiausi, – pasakoja V. Nausėdaitė. – Mūsų šeimoje knygą visi labai vertino. Tėvai Rima ir Donatas skatino mane, jaunesnę seserį Agnę ir brolį Nerijų skaityti. Kartu su mumis augo mamos pusseserė Lina, ji labai domėjosi lietuvių kalba, literatūra, vėliau baigė lietuvių filologijos ir etnografijos studijas, todėl vaikystėje turėjome nemažai knygų.“
Vaida augina septynerių metų dukrą Austėją. Kintų pagrindinėje mokykloje pirmąją klasę lankanti Austėja, kaip ir mama, mėgsta skaityti, daug laiko praleidžia bibliotekoje.
„Kartais tėvai skundžiasi, kad vaikai nenoriai ar per mažai skaito, o man tokių rūpesčių nekyla. Knyga – mūsų draugė. Austėja savarankiškai išsirenka knygas, dar ir kitoms mergaitėms pataria, ką skaityti, – džiaugiasi Vaida. – Austėjos tėčio netekome, kai jai tebuvo 1,5 metukų. Buvo sunku, bet mus nuolat palaikė patys brangiausi žmonės – Austėjos seneliai, mano dėdės Arūno šeima, mano močiutė. Austėja yra mano gyvenimo varikliukas, dėl kurio verta stengtis ir siekti kuo daugiau, kad būčiau jai pavyzdžiu ir užtikrinčiau jos ateitį.“

Darbas žmonių apsupty
Dirbdama bibliotekoje V. Nausėdaitė ne tik išmoko šiai profesijai būtinų darbų, bet ir ištobulino iškalbą, kultūros vadybos, bendravimo įgūdžius. Jie praverčia rengiant ir vedant susitikimus su rašytojais, kitais įdomiais žmonėmis, organizuojant įvairius vakarus, renginius, edukacines, kultūrines programas.
„Visos bibliotekininko darbo sritys yra įdomios: ir renginių, parodų organizavimas, ir kraštotyrinė veikla, ir bendravimas su skaitytojais: padėdama išsirinkti įdomią knygą, sužinau, kuo jie gyvena, ką mėgsta. Kai geriau pažįsti žmogų, lengviau patarti“, – patirtimi dalijasi bibliotekininkė.
Vaida yra atsakinga už bibliotekos renginių organizavimą, taip pat prisideda ruošiant Kintų bendruomenės, seniūnijos, mokyklos šventes, susitikimus, kitus renginius.
„Geras jausmas būti nuolat apsuptam žmonių, tarp knygų, lyg ir ne tokiame kasdieniame, o gražesniame, dvasingesniame pasaulyje. Bet svarbiausia – tikėjimas tuo, ką darai, tikėjimas savo jėgomis“, – įsitikinusi geriausia Pamario krašto bibliotekininkė.

Lankytojų netrūksta
Vaida džiaugiasi, kad dirba puikiame kolektyve, kad turi visas galimybes kelti kvalifikaciją, mokytis įvairiuose seminaruose, kursuose, nuvykti į kitas Lietuvos bibliotekas pasisemti patirties, o prireikus pagalbos ar patarimo visada gali kreiptis į kolegas.
Jauna bibliotekininkė tvirtina, kad nemažai darbų nudirba, planų ir idėjų įgyvendina, nes šalia nuolat jaučia savo kolegės Nijolės Justienės palaikymą ir paramą. Tai nuoširdus, draugiškas, savo darbui atsidavęs žmogus. Būdama maža mergaičiukė Vaida atbėgdavo knygų į Kintų biblioteką, kur dirbo Nijolė Justienė, o dabar jos abi – kolegės, kurios nesikuklindamos gali sakyti, kad kelia Kintų kultūrinį lygį, skleidžia meilę knygai ir skaitymui.
„Mūsų biblioteka niekada nebūna tuščia, – teigia Vaida. – Patys aktyviausi skaitytojai – vaikai ir vyresnio amžiaus žmonės. Į knygų, parodų pristatymus, susitikimus su rašytojais, kitus renginius susirenka įvairaus amžiaus kintiškių.“
Kintų biblioteka pritraukia ir nemažai jaunimo: jie dažniau naudojasi internetu, bet yra ir daug prisiekusių knygų skaitytojų. „Jaunimą labiausiai domina šiuolaikinė grožinė literatūra, taip pat knygos, skirtos asmenybei tobulinti, profesinei motyvacijai didinti, – vardija V. Nausėdaitė. – Biblioteka yra tokia įvairialypė, kad kiekvienas žmogus čia gali rasti savąją nišą, kurioje norėtų tobulėti ir išreikšti save.“

Bendruomenės jungtis
Tradicinės ir naujoviškos bibliotekos paslaugos papildo viena kitą. Biblioteka šiandien kviečia ir jaukiai pasibūti su knyga, ir neformalioje aplinkoje susitikti su draugais, ir virtualiai bendrauti socialiniuose tinkluose.
Pastaraisiais metais bibliotekininkai įgijo daug naujų kompetencijų, tapo gyventojų kompiuterinio raštingumo mokytojais, kvalifikuotais pagalbininkais informacijos jūroje, tačiau ši profesija labai menkai apmokama. Bibliotekininkai džiau­gia­si ma­ty­da­mi, ko­kia rei­ka­lin­ga žmonėms jų veik­la, ir puoselėja viltį, kad valstybė ras galimybių padidinti jų atlyginimus, dau­giau lėšų skirs bib­lio­te­kų kny­goms įsigyti, renginiams, projektams.
Nors bibliotekų paskirtis smarkiai prasiplėtė, visuomenėje dar gajus mitas, kad jose tik išduodamos knygos.
„Kintiškiai šį mitą jau seniai sugriovė. Nors kartais tenka sutikti taip mąstančių žmonių: jei dirbi bibliotekoje, tai knygų prisiskaitai, kiek nori, nes ką gi daugiau ten veikti… – apgailestauja bibliotekininkė. – Bet kai papasakoju, ką dirbu, ką jau esu padariusi, ką ateityje planuoju nuveikti, jie susidomėję ateina į biblioteką ir pamatę, koks mūsų darbo krūvis, supranta, kad jau seniai nebe tie laikai, kai bibliotekininkas tik knygas išduodavo.“
Vaida įsitikinusi: patys bibliotekininkai turi aktyviai skleisti žinią, ką galima nuveikti bibliotekoje, ką žmogus čia gali rasti, koks vyksta bendradarbiavimas su kitomis įstaigomis ir institucijomis. Kintų biblioteka jau seniai tapo bendruomenę jungiančia grandimi, miestelio kultūros židiniu, kuris kartu su kitomis kultūros, švietimo įstaigomis kintiškių gyvenimą daro įdomesnį, skatina mokytis, domėtis naujovėmis, savo krašto istorija.
2015-aisiais, kai Vaidai Nausėdaitei buvo įteiktas Metų bibliotekininkės apdovanojimas, Kintai jau antrą kartą rajone nuo 2001 metų buvo paskelbti bibliotekininkų ir knygininkų sostine.

Vaida Nausėdaitėne tik apie pomėgius

  • Mėgstamiausia literatūra. Psichologinės knygos, meilės romanai, kurie leidžia atsipalaiduoti nuo kasdienybės, rūpesčių, darbinės veiklos.
  • Jei pati rašytų knygą, ji būtų apie žmonių bendravimą, kaip reikia mokėti džiaugtis kiekviena diena, kiek­viena akimirka.
  • Požiūris. Viskas, kas nutinka gyvenime, priklauso ir nuo žmogaus požiūrio: jei nori gyvenime patirti kuo daugiau teigiamų dalykų, tai ir stenkis į gyvenimą žiūrėti teigiamai.
  • Bibliotekininko credo. Būk atviras kiekvienam į biblioteką atėjusiam žmogui, kad čia jis jaustųsi savas, laukiamas, rastų savo knygą ir erdvę saviraiškai.
  • Popierinė ar elektroninė? Nemanau, kad spausdintas knygas kada nors visiškai pakeistų elektroninės. Kuo daugiau bus rašančių įdomias knygas žmonių ir nebijančių jas išspausdinti, tol popierinės knygos gyvuos ir bus reikalingos.
  • Savanorystė ir jaunimas. Sekasi bendrauti su Kintų jaunimu. Kintų biblioteka 2015 metais prisijungė prie tarptautinio jaunimo informavimo tinklo „Eurodesk“, esu Kintų pagrindinės mokyklos darbo grupės „Ugdymas karjerai“ narė, asociacijos Kintų jaunimo klubas pirmininkė, Šilutės rajono savivaldybės Jaunimo reikalų tarybos narė, Kintų pagrindinės mokyklos tarybos narė. Pernai spalį–gruodį vykdžiau neformalaus vaikų švietimo turizmo ir kraštotyros krypties programą „Jaunieji krašto tyrėjai“ 12–17 metų mokiniams. Stengiamės supažindinti ir miestelio, ir kaimų paauglius, jaunimą su savanorystės galimybėmis, formomis, paskatinti jaunimą nebijoti išbandyti įvairias sritis ir tinkamai pasirinkti specialybę ateityje. Susidomėjusieji savanoryste informacijos gali rasti bibliotekoje veikiančiame Jaunimo informavimo taške.

Violeta Gustaitytė

Rolando Žalgevičiaus nuotrauka

seimininkePeržiūrėti visą numerį galite ČIA.