VDI perspėja – nelaimė darbe gali atsitikti ir dėl smulkmenos

VDIValstybinėje darbo inspekcijoje (VDI) nuo šių metų pradžios iš įmonių gauti pranešimai, kad įvykių darbe metu buvo sunkiai pakenkta 18 darbuotojų sveikatai (pernai tuo pačiu metu – 14) ir 7 darbuotojai žuvo (dviem netektimis mažiau nei pernai).

Pagal gautus pranešimus darbo inspektoriai ištyrė 3 šiais metais įvykusius sunkius nelaimingus atsitikimus darbe, iš kurių vienas įvyko darbuotojui nugriuvus dėl kliuvinio ir 2 – darbuotojams nukritus iš aukščio.

Vienas iš ištirtų įvykių darbe itin akivaizdžiai iliustruoja, kad nelaimę darbe gali nulemti ir menkiausia smulkmena, netekus budrumo sunkiai susižaloti galima ir „lygioje vietoje“. VĮ Ignalinos atominės elektrinės patalpose pjaustant dujomis vamzdžius ir juos išmontuojant darbininkas, lipdamas per 12 cm aukštyje pakeltą vamzdį, už jo užkliuvo, griuvo, atsitrenkdamas į šalia esančią gelžbetoninę koloną ir patyrė sunkią galvos traumą. Tačiau tyrimo metu nustatyta, kad vamzdis, už kurio užkliuvo darbuotojas, buvo gerai matomas, grindys lygios, neslidžios, judėti nebuvo kliūčių, darbuotojas buvo aprūpintas asmeninėmis saugos priemonėmis.

Kadangi teisės aktų pažeidimų nebuvo, tikėtina, jog nukentėjusysis, lipdamas per vamzdį, tiesiog buvo nukreipęs dėmesį į pašalinius dalykus.

Dviem kitais atvejais darbuotojai sunkiai susižalojo statybvietėse. Vienbučio gyvenamojo namo statybvietėje (Lazdijų r.) atliekant pastato sienų apdailos darbus, UAB „VA statyba“ (Alytus) darbininkė, ant pastolių šlifuodama sieną, priėjo pastolių pakloto galą ir, žengusi dar vieną žingsnį, nukrito iš metro aukščio. Tirdami įvykį darbo inspektoriai nustatė, kad paaukštinimo priemonė buvo savadarbė, jos paviršius pagamintas iš trijų lentų, su tarpais tarp jų ir nelygus, o priemonės, apsaugančios darbuotojus nuo kritimo, neįrengtos.

Kitu atveju statybvietėje Palangoje taip pat nuo paaukštinimo priemonės, kurios gale nebuvo aptvaro, iš 2 m aukščio nukrito ir sunkiai susižalojo gyvenamojo namo sienas tinkavusi UAB „Pamario restauratorius“ (Klaipėda) statinių dažytoja. Nors tiriant įvykį nustatyta, kad darbuotoja buvo apmokyta ir instruktuota, kaip dirbti aukštyje ir kitose vietose, kur yra kritimo pavojus, ji nepatikrino, ar paaukštinimo priemonės, ant kurių bus dirbama, yra stabilios, ar įrengti aptvarai – kaip jai reikėjo elgtis pagal instrukciją.

„Saugant sveikatą ir gyvybę darbe dažnai nė nereikia ypatingų kaštų.

Nelaimę dažnai gali prišaukti tiesiog neapgalvotas, neapdairus paties darbuotojo elgesys ir tai, kad įmonėje nekontroliuojama, kaip darbuotojai laikosi jiems privalomų darbų saugos ir sveikatos instrukcijų reikalavimų“, – apibendrina pirmųjų šiais metais ištirtų sunkių sužalojimų darbe pagrindines priežastis VDI Nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų skyriaus vedėjas Saulius Balčiūnas.

Daugiausiai nelaimingų atsitikimų darbe šiemet įvyko statyboje – 6 sunkūs ir 2 mirtini; apdirbamojoje pramonėje atitinkamai – 4 ir 1, transporte –2 sunkūs ir 1 mirtinas.

Audronė Guigaitė

Komunikacijos sk.vyr.specialistė

Valstybinė darbo inspekcija

8-5 265 16 28

audrone.guigaite@vdi.lt