Vėjo, vėjo, vėjo – prašė 30-osios Joninių regatos buriuotojai

buriuotojaiŠių metų birželio 21 – 22 dienomis Rubikių ežere (Anykščių raj.) įvyko Panevėžio jachtklubo organizuojama jubiliejinė 30-oji regata „Rubikiai 2014”. Renginyje dalyvavo kiek daugiau nei 40 buriuotojų iš visos Lietuvos, kurie varžėsi 4 trumpose ir maratono distancijose. Šioje regatoje netrūko azarto ne tik ant vandens, bet ir sausumoje, o savo apsilankymu renginį pagerbė Gintarės Volungevičiūtės-Scheidt, buriuotojos, kuri pirmoji Lietuvai iškovojo olimpinį medalį buriavime, mama – taip pat buriuotoja Elvyra Volungevičienė.
Jubiliejinėje Joninių regatoje buriuotojai varžėsi katamaranų, burlenčių, sportinių šverbotų, „lazer” klasės laivų ir laisvojoje savos gamybos ir turistiniu jachtų klasėje. Birželio 21 d. vienas paskui kitą vyko net 4 plaukimai Rubikių ežere. Buriuotojai ne tik nuožmiai varžėsi palaikomi savo sirgalių krante, tačiau neliko abejingi kolegas ištikusiems nesklandumams ir operatyviai skubėjo į pagalbą traukiant į krantą smarkaus vėjo apgadintus savadarbius laivus.
Aršiausia kova regatos metu vyko tarp burlentininkų, kurių varžybose dalyvavo net 12. Suaugusiųjų grupėje 3-ioji vieta atiteko Renatui Gritėnui, 2-oji – Robertui Platkauskui, o pirmąją vietą iškovojo – Mindaugas Bečelis. Veteranų burlentininkų grupėje 3-iąją vietą iškovojo Ovidijus Lukšys, 2-ąją – Jonas Rozis jaunesnysis ir 1-ąją Vitalijus Jasiūnas. Jaunimo grupėje prizinę pirmąją vietą iškovojo Mindaugas Čyžas.
Katamaranų klasėje taip pat nestigo stiprių emocijų, nes susirinko greiti ir patyrę buriuotojai, todėl varžybos vyko taškas į tašką. Nugalėtojais šioje klasėje tapo Saulius Jakas, kurio komandai atiteko 3-ioji vieta, Alvydas Kasperiūnas, užėmęs 2-ąją vietą, ir Sigitas Leipus, iškovojęs pirmąją vietą. „Lazer” laivų klasėje prizines vietas išsidalijo Juozas Bečelis, 3-oji vieta, Gvidas Žiebrys, 2-oji vieta, ir Zenonas Valkūnas, 1-oji vieta.
Sportinių šverbotų klasėje trečiąją vietą užėmė vienas perspektyviausių Panevėžio jachtklubo buriuotojų Vytautas Juškevičius, antrasis buvo Rimantas Ridikas, o pirmoji vieta atiteko Rapolui Stasevičiui, už kurį varžybose plaukė jo senelis Jonas Lazauskas, dalyvaujantis šioje regatoje jau 30 m. Laisvojoje savos gamybos ir turistiniu jachtų klasėje trečią vietą pagal surinktų balų skaičių užėmė Renaldas Pelanis, antrąją – Vytautas Šiškus, o pirmąją vietą iškovojo jaunas Panevėžio jachtklubo narys Martynas Juškevičius, plaukiantis jachta „Vaiva”.
Nors Joninių regata vyko Anykščių rajono ežere – Rubikiuose, tačiau Anykštiškiai komandinėse varžybose nesužibėjo. Trečioji vieta komandinėse varžybose atiteko Biržų buriuotojams, antroji – ukmergiškiams, o pirmoji – regatos šeimininkams Panevėžio jachtklubui. Pasak regatoje dalyvavusio ukmergiškio Virgilijaus Apanavičiaus, ši regata buvo pirmoji, kurioje jų komanda sudalyvavo, tad atvažiuoja dalyvauti varžybose jau šešerius metus iš eilės. Išskirtinės išvaizdos buriuotojas kolegas ir renginio svečius stebino ne tik savo azartu buriuoti, bet ir muzikiniais sugebėjimais – finišuojančius savo komandos narius jis pasitikdavo grodamas akordeonu. „Man buriavimas yra laisvė ir vyriškumo įrodymas, buriuoju jau šešerius metus tiek vasarą, tiek ir žiemą”, – sakė pernai Ukmergėje pirmąją regatą surengęs Virgilijus Apanavičius išduodamas, kad šiemet organizuos ir antrąją.
Krante likusiems renginio dalyviams taip pat nestigo pramogų, jie galėjo paragauti kuko pagamintos karštos regatos sriubos, sudalyvauti gražiausio ir skaniausio sumuštinio konkurse, pasivaržyti žingsniuojant sausumos slidėmis arba kojūkais. Taip pat išbandyti savo jėgas pjaunant rastą ar tempiant virvę. Pastaroji rungtis sukėlė pliūpsnį emocijų, tačiau rungtį laimėjo komanda nusinešanti laurus šioje rungtyje jau šešerius metus iš eilės.
Vakaro pabaigoje dalyviai ne tik kūreno laužus, tačiau šoko klausydamiesi grupės „First station” atliekamų dainų, taip pat pynė vainikėlius, į kuriuos dėjo žvakutes, o vėliau leido į ežerą. „Joninių regatos” metu liko nepamiršti ir renginyje dalyvavę Jonai, jie buvo papuošti ąžuolo lapų vainikais, o vidurnaktį visi dalyviai buvo pakviesti ieškoti paparčio žiedo.
Antrąją regatos dieną nelepinant orui vyko buriavimo maratonas, kurio metu reikėjo apiplaukti net keletą Rubikių ežero salų. Maratone katamaranų klasėje nugalėjo Alvydas Kasperiūnas, šverbotų klasėje – Rapolas Stasevičius, už kurį plaukė jo senelis Jonas Lazauskas. Laisvojoje savos gamybos ir turistiniu jachtų klasėje pirmasis atplaukė Martynas Juškevičius, o tarp burlentininkų greičiausias buvo – Ovidijus Lukšys.
Pasibaigus regatai buvo apdovanoti jos laimėtojai, taip pat visi tie, kas prisidėjo organizuojant šventę, bei tie, kas pasižymėjo sausumos varžybose. Padėkos raštas ir simbolinis regatos laivelis atiteko ir Elvyrai Volungevičienei. Gintarės Volungevičiūtės-Scheidt mama buriuoti pradėjo sulaukusi 45 m. Kaip sakė pati buriuotoja, ji plaukioti burlente pradėjo dėl vaikų. „Mūsų visa šeima užsiima ekstremaliu sportu, mano pačios aistra anksčiau buvo kalnai, o buriuoti pradėjau, nes būdavo neramu laukti vaikų ant kranto. Stovėdavau ir nerimaudavau, ar nesušalo, ar ne alkani. Aš su burlente atplaukdavau iki savo jaunėlio, kuris plaukdavo su gerai žinomu laiveliu „Optimistas” tai sumuštinį paduodavau, tai ką šilčiau apsirengti”, – kalbėjo antrą kartą „Joninių regatoje” dalyvavusi moteris, kuri jau porą metų nebeburiuoja, tačiau vandens atsižadėti negali – dabar plaukioja su baidare.
Panevėžio jachtklubo 30-ąją regatą uždarė merginų duetas „Elle G” perdainavęs gerai ir mažiau gerai žinomas, nuo 3 iki 8 dešimtmečio pasaulio gramofonuose ir patefonuose traškėjusias melodijas. O Panevėžio jachtklubo komandoras Jonas Rozis uždarymo kalboje užtikrintai sakė, kad 30-oji regata tai dar ne riba. Tikslas yra sulaukti ir 50-osios, tad buriuotojai gali ruoštis, „Joninių regatos” Rubikių ežere vyks ir ateityje.

Regatos „Rubikiai 2014” informacija