Ashburn +8,3 °C Rūkas
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024
Ashburn +8,3 °C Rūkas
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024

Velykoms nei kiaušinių, nei paukštienos netrūks

2020/04/01

Dėl plintančio koronaviruso ir paskelbto karantino su problemomis ir įvairiais iššūkiais susiduria kone visos žemės ūkio sritys. Ne išimtis ir paukštienos sektorius. Sustojo dalies paukštienos eksportas į kitas Europos šalis. Paukštienos, kiaušinių nebereikia užsidariusioms viešojo maitinimo įstaigoms nei Lietuvoje, nei užsienyje. Paukštynų vadovai įsitikinę – nuostoliai neišvengiami, tik viena guodžia: mūsų šalies gyventojai nepritrūks nei paukštienos, nei kiaušinių, tad artėjančių Velykų stalas tikrai neliks be pagrindinio atributo – margučių.

Hen, Chicken eggs and chickens eating food in farmSumažėjo paukštienos eksportas

Koronaviruso protrūkis privertė daugelį šalių sumažinti paukštienos importo apimtis. „Paukštienos sektorius dėl koronaviruso pandemijos susiduria su problemomis, nes užsidarė valgyklos, kavinės, restoranai tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse, ypač Vakarų Europos valstybėse, todėl dalis produkcijos, kuri būdavo išvežama į kitas šalis ar realizuojama vietos rinkoje viešojo maitinimo sektoriuje, lieka Lietuvoje ir kaupiasi. Paukštienos gamyba – tai ne kokių nors varžtų gamyba, kai gali stakles išjungti ir laikinai gamybą sustabdyti. Kol paukštis užauga nuo inkubacinio periodo, augimo ciklo iki perdirbimo – praeina 2,5–3 mėnesiai. Šito gyvo „konvejerio“ staiga nesustabdysi“, – „Ūkininko patarėjui“ teigė Lietuvos paukštininkystės asociacijos prezidentas Vytautas Tėvelis.

Prekyba vištiena vidaus rinkoje pastaruoju metu gal šiek tiek pagyvėjusi, bet tai nekompensuoja prarasto dalies eksporto. Mūsų šalis nemažai vištienos importuoja iš Lenkijos. Vištienos produkcijos pasiūla Lietuvoje daugiau nei pakankama.

„Pagal mūsų skaičiavimus, apie 45 proc. paukštienos Lietuvoje nuo bendro suvartoto kiekio sudaro lenkiška paukštiena, o tai gana didelis spaudimas mūsų rinkai“, – pažymėjo Lietuvos paukštininkystės asociacijos prezidentas.

Be to, vieša paslaptis, kad į Lietuvą atkeliauja ir nemažai nelegalios lenkiškos vištienos.

Stringa atsiskaitymai

Paukštienos gamintojams netrūksta ir logistinių iššūkių – dėl uždarytų sienų prekės keliauja lėčiau. Pastaruoju metu situacija yra pagerėjusi, tačiau vis vien pasienyje susidaro krovininių automobilių eilės.

Paukštienos ir kiaušinių sektoriai susiduria su finansinėmis problemomis.

„Įprastai paukštieną, kiaušinius, kitų rūšių produktus kavinės, restoranai iš tiekėjų imdavo su kažkokiam laikotarpiui atidėtu mokėjimu. Dabar, kai susidarė tokia ypatinga situacija, daugelis viešojo maitinimo įstaigų sako, jog sumokės tada, kai praeis koronaviruso pandemija, baigsis karantinas, jos vėl pradės dirbti, turės apyvartą – tada atsiskaitys už gautą produkciją. Kai kurių įmonių taip „pakibusios“ yra nemažos sumos. O juk paukštynui ar bet kuriai kitai įmonei norint normaliai funkcionuoti reikalingos apyvartinės lėšos“, – sakė V. Tėvelis.

Fresh and raw chicken eggs on a conveyor beltDėl paskelbto karantino Lietuvoje nemažai įmonių yra priverstos arba visai nevykdyti veiklos, arba mažinti veiklos apimtis, tačiau paukštynas – ne pramonės įmonė, jos veiklos laikinai nesustabdysi.

Daugėjant užsikrėtusiųjų koronavirusu, žmonės vengia socialinių kontaktų, tie, kam leidžia darbo specifika, dirba nuotoliniu būdu. Paukštynų, kaip ir kitų žemės ūkio sektorių, darbuotojai tokios prabangos neturi. Vištos – gyvi padarai, jas reikia prižiūrėti, lesinti kasdien tuo pačiu laiku.

Kaišiadorių rajone veikiančios bendrovės „Girelės paukštynas“ generalinis direktorius Kęstutis Vaicekauskas ŪP teigė, jog tarp paukštyno darbuotojų, kaip ir visoje Lietuvoje, nuotaikų yra įvairių – vieni dėl koronaviruso grėsmės baiminasi, nerimauja labiau, kiti – mažiau.

„Daug žmonių nėra, nėra kur būriuotis, darbas tarp vištų, o jos dar neserga koronavirusu, – šmaikštavo K. Vaicekauskas. – Kol kas didelių neigiamų karantino pasekmių nejaučiame, žmonės perka kiaušinius, Velykos bus.“

„Girelės paukštynas“ per metus pagamina apie 65–70 milijonų kiaušinių. Juos realizuoja ir vietos rinkoje, ir eksportuoja į Lenkiją, Latviją.

„Eksportas kol kas nestringa, transportas su kiaušiniais važiuoja, didelių trukdžių nebuvo. Pasitaikė po keletą valandų pasienyje stovėti, bet tai ne tokia didelė prob­lema“, – sakė K. Vaicekauskas.

„Didmenininkai, kurie aptarnaudavo restoranus, kavines, dabar kiaušinius veža į parduotuves, o šios dirba. Dabar, kai uždarytos viešojo maitinimo įstaigos, karantinas, niekur negalima eiti, žmonės daugiau valgo namuose. Be to, sugrįžo daug emigrantų, tad perkančių kiaušinius parduotuvėse ir valgančių namuose padaugėjo. Ir per Velykas visi sėdės namie, gražiai švęs šeimoje ir valgys daugiau kiaušinių“, – sakė „Girelės paukštynas“ vadovas.

Mažina gamybą, vištas parduoda lenkams

Koronaviruso bei karantino poveikį pajuto ir Rokiškio r. žemės ūkio bendrovė „Audrupio paukštynas“ – nuostoliai neišvengiami.

„Didžiausia problema, kad sutartis sulaužė darželiai, mokyk­los, gimnazijos. Dėl karantino švietimo, ugdymo įstaigos uždarytos. Negaliu darželių, mokyklų direktorių priversti pirkti kiaušinių, kai jie nedirba. Nežinau, kaip tokią situaciją reikės spręsti, gal bus pripažinta force majeure, – svarstė „Audrupio paukštyno“ vadovas Vidmantas Stasiškis. – Maistas – tai ne lentos, plytos ar kažkas panašaus. Stiklo fabriką ar baldų įmonę galima laikinai uždaryti, darbuotojus išleisti į namus, o jų produkcija gali pastovėti ir palaukti, kol viskas baigsis. Mes dirbame su gyvais paukščiais – jei negaus vandens, pašaro, jie išgaiš. Mūsų produktas – kiaušiniai, o jų galiojimo laikas yra 28 dienos, tad laukti geresnių laikų negali.“

„Audrupio paukštynas“ turi savo perdirbimo cechą, todėl dalį nerealizuotos produkcijos perdirba, po truputį mažina gamybą, vištas parduoda lenkams.

„Nuostolių tikrai bus. Gal valdžia padengs? Tačiau ar nebus taip, kaip su žemės ūkio ministro pažadais: dėl paukščių gripo paukštininkams žadėjo apie šešis milijonus eurų, bet taip nieko ir nedavė? Tik pašnekėjo, tuo viskas ir baigėsi. Ar taip nebus ir šį kartą? Perspektyvos tikrai neaiškios“, – svarstė V. Stasiškis.

Nepaisydamas iškilusių sunkumų ir aplink tvyrančio nerimo dėl koronaviruso grėsmės paukštyno vadovas džiaugiasi darbuotojais. „Pas mus nėra darbuotojų kaitos. Mes visą laiką mokėjome normalius atlyginimus, todėl žmonės yra labai tolerantiški ir lojalūs. Mūsų bendrovė diena iš dienos dirba daugiau kaip pusę amžiaus – nuo 1962-ųjų, o joje darbuojasi vietiniai žmonės“, – sakė „Audrupio paukštyno“ vadovas.

Violeta GUSTAITYTĖ

ŪP korespondentė

Dalintis
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Netrukus žengsime į vasaros laiką − kodėl šis metas itin pavojingas vairuotojams?

Įvairūs tyrimai ir gyventojų apklausos rodo, kad du kartus per metus persukinėti laikrodžio rodykles iš žiemos į vasaros laiką ir atvirkščiai daugeliui žmonių nėra priimtina. Apie laiko sukiojimo poveikį žmogaus sveikatai kalbama nuo...
2024/03/28

Sertifikuotas regioninis Lietuvos kultūros kelias – „Penkių kūrėjų kelias“

Kovo 20 dieną sertifikuotas regioninio lygmens kultūros kelias – „Penkių kūrėjų kelias“, jungiantis avangardinio kino kūrėjų ir poetų brolių Jono ir Adolfo Mekų, teatro režisieriaus Juozo Miltinio bei „Naujosios Romuvos&ldq...
2024/03/28

Gaminantiems vartotojams už anksčiau sukauptas kilovatvalandes bus mokamos kompensacijos

„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) primena gaminantiems vartotojams, kad š. m. kovo 31 dieną baigiasi sukaupto, bet nepanaudoto, elektros energijos kiekio apskaitos periodas. Vartotojams už nepanaudotas kilovatvalandes (kWh...
2024/03/28

Pasitikime Šv. Velykas kūrybiškai papuoštais namais

Kas gi nenori skoningai ir stilingai pasipuošti velykinio stalo. Nuotaiką pakels ir vazoje sulapojusios kelios beržo šakelės, papuoštos vaikučių išpieštais popieriniais margučiais. Bet vieną kitą patarimą ir pasl...
2024/03/28

Tyrimas atskleidė – rytinė ES siena visiškai atvira baltarusiškai medienai, neva atkeliaujančiai iš Azijos

Šiomis dienomis į viešumą iškilo Europos Sąjungos (ES) medienos sektorių kompromituojanti medžiaga. Nepriklausomo baltarusių portalo „Zerkalo.io“ žurnalistai paskelbė Baltarusijos tyrimų centro (BTC) medžiagą, atsk...
2024/03/28

Aukojimo terminalai bažnyčiose – kokias sumas kortelėmis linkę aukoti šalies gyventojai?

Mokėjimo terminalai bažnyčiose naudojami jau seniai, per juos gyventojai paaukoja pinigus už vestuvių, krikštynų ar kitų religinių apeigų atlikimą. Vis dėlto jie nebuvo pritaikyti per trumpą laiką priimti didelį kiekį smulkesnių aukų, kurio...
2024/03/28

Vilniuje automobilių sąvartyne kilęs gaisras užgesintas

Vilniuje trečiadienio vakarą „Lietuvos geležinkelių“ teritorijoje užsiliepsnojo automobilių sąvartynas. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) Situacijų koordinavimo skyrius pranešimą apie incidentą gavo...
2024/03/27

Jau stebime parskrendančius gandrus

Laikoma, kad gandrai žiemaviečių grįžta kovo 25 d. – liaudies kalendoriuje tai Gandrinės. Šiais metais Lietuvos ornitologų draugijos (LOD) stebėtojai pavienius baltuosius gandrus (Ciconia ciconia) pastebėjo jau vasario pabaigoje.