Columbus +10,4 °C Debesuota
Šeštadienis, 20 Bal 2024
Columbus +10,4 °C Debesuota
Šeštadienis, 20 Bal 2024

Visų mylimi bijūnai – Joninių gėlės

2020/06/18


‘Chocolate Soldier’

Bijūnai – tikrieji Joninių pranašai, nes tuo metu žydi gausiausiai, o savo spalvingais žiedais, forma ir kvapu gali lenktyniauti su rožėmis ar lelijomis. Bijūnų kolekcininkės Eglės Gintauskienės surinktoje kolekcijoje per 110 veislių: siauralapių, vaistinių, puikiųjų ir Itoh hibridinių bijūnų. Iš gausybės augalų išrinkti pačią gražiausią veislę tiesiog neįmanoma. Augintojai visi bijūnai mylimi ir savaip brangūs: vieni įdomūs žiedo forma, kiti – ankstyvu ar ilgesniu žydėjimu, kvapu ar įspūdinga spalvų palete, žiedo ar krūmo tvirtumu.

Puikieji bijūnai

Lietuvoje bijūnai auginami nuo senų laikų – tai gražūs, sodybų darželiams būdingi dekoratyvūs daugiamečiai žoliniai augalai, tinkantys gėlynams ir puokštėms bei turintys vaistinių savybių. Jie puošnūs ne vien puikiais žiedais, bet ir tamsiai žaliais lapais ir krūmo forma.

Puikieji bijūnai (Paeonia lactiflora) – tai daugiamečiai žoliniai augalai, natūraliomis sąlygomis augantys Kinijoje, Japonijoje, Tolimuosiuose Rytuose, Daūrijoje, Mongolijoje, Korėjoje – lygumose, pamiškėse, šlaituose. Kero aukštis 60–100 cm, ant vieno stiebo pražysta keli žiedai. Jie būna paprasti (tuščiaviduriai), balti arba rausvi, rečiau raudoni. Puikieji bijūnai (seniau buvo vadinami baltažiedžiais) – tai daugumos žolinių bijūnų veislių protėviai.

Bijūnų tėvynė – Kinija, kur jie buvo auginami keletą šimtų metų prieš mūsų erą. Kinijoje bijūnas laikomas nacionaline gėle, čia jis – kilmingumo ir turtingumo, kuklumo ir drovumo simbolis. Senovės Kinijoje šie augalai buvo gausiai auginami kaip dekoratyviniai ir kaip vaistiniai, jie buvo labai mėgstami ir imperatoriaus soduose.

Puikieji bijūnai iš Pietryčių Azijos į Europą atvežti 1784 m. Nuo XIX a. pradėti plačiau auginti ir dar labiau išplito. Prancūzijoje surinktos didžiulės, vertingos kolekcijos, sukurta daug gražių veislių, o svarbiausia – atsparių, kurios iki šių dienų įeina į pasaulinį bijūnų asortimentą. Tai žinomiausių prancūzų selekcininkų sukurtos veislės.

Šiuo metu intensyviai bijūnų veislės kuriamos Amerikoje, Prancūzijoje, Japonijoje, Olandijoje, Vokietijoje, Rusijoje ir kitose šalyse. Puikiųjų bijūnų selekcijoje atsirado naujas supratimas apie gražias jų veisles: gražiausi yra nebūtinai pilnaviduriai, tad pradėti vertinti ir tuščiaviduriai bijūnai su neįprastu, ryškiu apyžiedžiu ir žiedo centru.

Puikiųjų bijūnų didžiulė įvairovė, žinoma keli tūkstančiai jų veislių. Bijūnų kerai užauga vidutiniškai iki 60–130 cm aukščio. Žiedai balti, įvairių atspalvių rausvos ir raudonos spalvos, jų skersmuo siekia vidutiniškai 15–18 cm.

Bijūnų veislės grupuojamos pagal žiedų spalvą ir formą, žydėjimo laiką, aromatą, kero aukštį bei kitus svarbesnius požymius.

Spalvinga žydėjimo estafetė

Pirmieji žiedai išsiskleidžia po 45–60 dienų nuo vegetacijos pradžios. Veislių žydėjimo trukmė skirtinga – 10–18 dienų, atskirų žiedų 5–6 dienos.

Puikiųjų bijūnų veislės pagal žydėjimo ankstyvumą skirstomos į: 1) ankstyvąsias (žydi birželio pirmąją dekadą); 2) vidutiniškai ankstyvas; 3) vidutines; 4) vidutiniškai vėlyvas (žydi birželio antrąją dekadą); 5) vėlyvas ir labai vėlyvas (žydi birželio trečiąją dekadą).

Iš E. Gintauskienės auginamų bijūnų pirmiausia pražysta veislė ‘Early Scout’, truputį vėliau ‘Ellen Cowley’, ‘Red Charm’, ‘Red Red Rose’, ‘Legion of Honor’.

Vidutiniškai ankstyvos ir vidutinės pagal ankstyvumą veislės sudaro pagrindinę asortimento dalį: ‘Chocolate Soldier’‚ ‘Akron’‚ ‘Kansas’‚ ‘Edulis Superba’, ‘Tomas Waar’, ‘Adolphe Rousseau’, ‘Duchesse De Nemours’‚ ‘Coral Sunset’, ‘Pink Hawaiian Coral’‚ ‘Miss America’, ‘Jubileinyj’‚ ‘Cora Stubbs’.

Vėliau sužysta gausi grupė vidutiniškai vėlyvų veislių: ‘Neon’, ‘Bartzella’, ‘Bowl of Cream’, ‘Mothers Choice’, ‘Zemčužnaja Rossip’, ‘Lord Kitchener’, ‘Festiva Maxima’, ‘Garbė motinai’, ‘Waikiki’, ‘Virgilijus’, ‘Maironis’, ‘Reine Hortense’, ‘Madame De Verneville’.

Pačios paskutinės grožį dovanoja vėlyvos ir labai vėlyvos veislės: ‘Bu-te’, ‘Elsa Sass’, ‘Old Faithful’, ‘Sarah Bernhardt’, ‘Solange’, ‘Mme Forell’, ‘Dresden Pink’, ‘Prof. K. Grybauskas’.

Metai iš metų bijūnų žydėjimo eiliškumas pagal ankstyvumą išlieka. Žydėjimo pradžia, masinis žydėjimas ir žydėjimo pabaiga kinta priklausomai nuo agroklimatinių sąlygų.

Šių vertingų ir puošnių gėlių vienintelis minusas – trumpalaikis žydėjimas. Vienas kero žiedas dekoratyvus išlieka vidutiniškai 6, rečiau 10–12 dienų.

Apskritai bijūnų veislių žydėjimo trukmė ilgesnė. Bijūnų veislės grupuojamos į: 1) trumpai žydinčias, iki 6–10 dienų; 2) ilgiau žydinčias, iki 11–14 dienų; 3) ilgai žydinčias, iki 15–18 dienų. Dauguma bijūnų žydi neilgai: vienažiedžiai – 4–8 dienas, o daugiažiedžiai (turintys 3–6 žiedus) iki 12–18 dienų.

Visų bijūnų veislių grupių žydėjimas, esant sausam, karštam orui, trunka iki 30–40 dienų, o esant vėsiam – 50 dienų ir ilgiau.

Visą straipsnį skaitykite žurnale  Nr. 12

Dalintis

2024/04/20

Netikėta buvusio premjero Gedimino Kirkilo mirtis

Šeštadienio rytą namuose buvo rastas buvusio premjero Gedimino Kirkilo kūnas. Pasak Policijos departamento atstovo Ramūno Matonio, rastas kūnas be smurto žymių. Politikas ėjo 73-uosius metus.
2024/04/20

7 finansiniai žmonių asmenybės tipai: pasitikrinkite, kuris esate jūs

Siekiant finansinės gerovės ir stabilumo, dažnai pamirštamas aspektas yra mūsų finansinis asmenybės tipas. Tai – pasikartojantis elgesys su pinigais ir požiūris į juos. Kokie yra 7 pagrindiniai finansiniai asmenybės tipai, kaip juos a...
2024/04/20

Kokybiška vištiena vertinama visame pasaulyje, kokia jos perspektyva Lietuvoje?

Šiuolaikinė visuomenė vis labiau rūpinasi savo sveikata, geresne savijauta vartodama maistingesnę, natūralesnę ir sveikatai palankesnę produkciją. Vištiena – ne išimtis, o pagaminta iš be antibiotikų užaugintų pau...
2024/04/20

Prasideda didysis tulpių žydėjimas VDU Botanikos sode Kaune

Nors orai šiluma nelepina, tačiau Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo didysis tulpių žydėjimas jau pasirengęs tikram spalvų sprogimui: trečiąją balandžio savaitę pradėjo masiškai skleistis Darvino hibridai, Fosterio, p...
2024/04/20

Prieš įstatymą lygūs visi – Plungės apylinkės teismas kunigui teisės vairuoti nesugrąžino

Plungės apylinkės teismas ketvirtadienį  netenkino neblaivaus vairavusio bei teises laikinai praradusio dvasininko prašymo grąžinti teisę vairuoti anksčiau laiko. Teismas kritiškai įvertino dvasininko poelgį dėl vairavimo i&scar...
2024/04/20

„Sodžiaus“ ūkininkės nenuobodžiauja – prasideda kelionių ir švenčių maratonas

Kupiškis („Kupiškėnų žinios“). Lietuvos ūkininkių draugijos Kupiškio rajono skyriaus „Sodžius“ moterys atėjus pavasariui vis aktyviau ima burtis ir judėti. Per pirmą renginį Kupiškio viešo...
2024/04/20

Pradedamas Šalčininkų pasienio kontrolės punkto reguliavimas

Kaip penktadienį pranešė Susisiekimo ministerija, pradedamas įgyvendinti krovininių transporto priemonių, važiuojančių į Baltarusiją per Šalčininkų Pasienio kontrolės punktą, eilių reguliavimas.
2024/04/20

Melioracijos fondo projektas – ne panacėja

Po ilgų svarstymų Melioracijos fondo steigimas keliauja į finišo tiesiąją – Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė Melioracijos fondo įstatymo projektą, tačiau ūkininkai nei juo džiaugtis, nei vienareikšmiškai jam pritarti...
2024/04/19

Investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejamas nuo žemės ūkio veiklos sėkmės

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis ja...