VMI aiškinasi šou verslo atlikėjų prabangaus gyvenimo iš minimalių pajamų subtilybes

Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Vilniaus AVMI), įgyvendindama projektą „Šou be šešėlių“, atkreipia dėmesį, jog žiniasklaidoje skelbiama informacija apie kai kurių Lietuvos atlikėjų pajamas bei koncertų honorarus prasilenkia su jų oficialiai deklaruojamomis pajamomis. Mokesčių administratorius, stebėdamas garsių pramogų pasaulio atstovų finansus, pažymi, kad daugiau nei 20 proc. atlikėjų oficialiai deklaruojamos pajamos yra netgi mažesnės nei statistinis šalies vidurkis.

„Mokesčių inspekcija ne tik stebi garsių šalies atlikėjų pajamas, bet ir atkreipia dėmesį į informaciniuose portaluose, socialiniuose tinkluose, žurnaluose pasirodančią informaciją apie garsenybių keliones, prabangius pirkinius, viešai deklaruojamą nemažą koncertų ir išparduotų bilietų skaičių. Pavyzdžiui, išanalizavusi plačiai reklamuotų kai kurių atlikėjų renginius, nustatyta, kad neretai atlikėjai dainavo už dyką ar vos kelis šimtus litų, o kai kuriais atvejais atlikėjo uždarbis keliasdešimt kartų nusileido koncerto apšvietėjo ar garso įrangos nuomos paslaugas teikusio asmens pajamoms. Mokesčių administratorius, matydamas tokius neatitikimus, jau ėmėsi veiksmų, mandagiai pakviesdamas kai kuriuos atlikėjus atvykti į VMI pokalbiui,“ – teigia Vilniaus AVMI Kontrolės departamento III juridinių asmenų patikrinimų skyriaus vedėjo pavaduotoja ir projekto „Šou be šešėlių“ darbo grupės vadovė Laura Viešūnienė.

Mokesčių inspekcijos duomenimis, apie 50 proc. šalies atlikėjų, skaičiuojant pagal jų oficialiai deklaruojamas pajamas, per metus savo koncertuose turėtų sulaukti vos iki tūkstančio žiūrovų auditorijos. Mokesčių administratorius pažymi, kad kai kurie atlikėjai iš savo oficialiai VMI deklaruotų pajamų sunkiai pragyventų, o kasdienėms išlaidoms jiems tektų skirti vos po keletą litų per dieną.

„Mokesčių administratorius pirmiausia remiasi žmogiškuoju faktoriumi, tačiau taip pat pažymi, kad viskam yra ribos. Atlikėjai, viešai deklaruojantys savo užimtumą, deja, neranda savo dienotvarkėje laiko užsukti į VMI, nes koncertų grafikas sudarytas valandų tikslumu. Tokie paaiškinimai neskamba logiškai, matant jų metinėse pajamų deklaracijose pateikiami skaičiai byloja apie galimybę per dieną išgyventi už kelis litus. Tad akivaizdu, kad mokesčių administratorius įžvelgia mokesčių slėpimo riziką,“ – sako projekto darbo grupės vadovė.

Vilniaus AVMI, gilindamasi į pramogų verslo subtilybes, dar šių metų gegužę apskaičiavo, kad viena Lietuvos koncertų organizatorė nuslėpė daugiau nei 5 mln. Lt pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM). Trejus metus mokesčius slėpusi įmonė, turėjo į valstybės biudžetą pervesti daugiau kaip 9 mln. Lt. Todėl VMI išreiškia susirūpinimą, kad dažnam atlikėjui nelengva perprasti šalies mokesčių sistemą, o tie, kurie neskiria laiko išsiaiškinti savo mokestines prievoles, yra linkę pajamas patraukti į šešėlio pusę. VMI akcentuoja, jog atlikėjams pirmiausia siūloma pagalba, galimybė konsultuotis ir pasitaisyti.

L. Viešūnienė taip pat pastebi, kad kai kurie garsūs atlikėjai galimai taiko mokesčių optimizavimo modelius, siekdami išvengti PVM. „Pastebima tendencija, kad dalis atlikėjų deklaruoja pajamas, kurios yra arti PVM mokėtojo ribos – 155 tūkst. litų per paskutinius 12 mėnesių. Mokesčių administratorius primena, jog teisės aktų nustatyta tvarka mokesčių mokėtojui priklausančią mokėti sumą VMI gali apskaičiuoti pagal jo atliekamą įvertinimą, atsižvelgdamas į visas įvertinimui reikšmingas aplinkybes bei turimą informaciją,“ – aiškina L. Viešūnienė. Projekto vadovė atlikėjus skatina drąsiai kreiptis į teritorinę VMI, kurioje bus suteikta visa reikalinga informacija jiems rūpimais ir aktualiais klausimais, kad būtų pasiektas bendras tikslas – sąžiningai apskaityti ir sumokėti mokesčiai.

Jau daugiau nei pusmetį VMI vykdomo projekto „Šou be šešėlių“ tikslas – užtikrinti pramoginių renginių, vykstančių 2014 m., teisingą pajamų ir išlaidų apskaitymą, mokesčių apskaičiavimą, ir sumokėjimą bei Lietuvos pramogų verslo atstovų, 2013 m. surengusių koncertus, teisingą pajamų deklaravimą ir mokesčių sumokėjimą.  Mokesčių administratorius pažymi, kad praėjus pajamų deklaravimo už 2014 m. terminui, VMI analizuos ir vertins 2014 m. koncertus surengusių atlikėjų deklaruojamas pajamas ir teisingą mokestinių prievolių vykdymą. Įgyvendinant šį projektą didelis dėmesys skiriamas atlikėjų konsultavimui apie individualios veiklos pažymas bei verslo liudijimus.

Vilniaus AVMI primena, kad gyventojai apie nelegalios veiklos atvejus, neapskaitytas pajamas ar kitus mokestinius pažeidimus gali pranešti paskambinę pasitikėjimo telefonu 1882, pasinaudodami išmaniųjų telefonų programėle „Pranešk“, užpildę anketą internetinėje svetainėje www.vmi.lt/cms/stop-seseliui arba apsilankę mokesčių inspekcijoje.