Columbus +11,6 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 20 Bal 2024
Columbus +11,6 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 20 Bal 2024

Vyndarys Jānis Mikans: paragavę svarainių vyno, beveik visi nori jo nusipirkti

2020/11/26


„Važiuojam pas Jānį!“ – po šių žodžių daugelis ekskursijų Gaujos slėnyje, nacionaliniame parke, Siguldoje, Turaidos pilyje baigiasi vyno degustacija. Greta esančiame Krimuldos dvare veikiančios vyno daryklos „Cremon“ savininkas Jānis Mikans pažįstamas tiek kaimyninių, tiek tolimų kraštų turistų. Kalbama, kad Jānis iš bet ko gali pagaminti skanų vyną: „Galėčiau pagaminti vyną ir iš pomidorų.“  

Giedrė KNIŪKŠTIENĖ

 

Charizmatiškasis Jānis pasakoja, kad vyndarystę pamėgo nuo 2008-ųjų. „Vyną gaminti mane privertė žmona“, – juokiasi statybos inžinieriaus išsilavinimą turintis vyras. 25 metus Krimuldos dvarui vadovaujančiai moteriai kilo sumanymas dvare įkurti vyno daryklą. Tokios juk dažnos užsienio dvaruose, tad kodėl ne Krimuldoje? „Žmonos reikia klausyti“, – šypsosi Jānis, prisimindamas, kokia buvo verslu virtusio pomėgio pradžia.

„Cremon“ vyno daryklos devizas: „Mes siūlome beveik tiek pat vynų, kiek Latvijoje yra uogų ir gėlių!“ Kaip Jums kilo mintis pradėti gaminti vyną iš augalų?

Mūsų, latvių, taip pat ir lietuvių protėviai senų senovėje gamino vyną iš to, kas augo darže, sode. Juose išauginamos gėrybės nė kiek neprastesnės už vynuoges. Aš norėjau parodyti užsienio svečiams, kad galime padaryti puikų vyną ne tik iš vynuogių, bet ir iš juodųjų serbentų, vyšnių, aviečių, svarainių. Gaminame vyną, arba tiksliau, fermentuotą gėrimą ir iš rabarbarų, gėlių – pienių, alyvų, pelkinių vingiorykščių. Iš drėgnose vietose gausiai augančių vingiorykščių Latvijoje gaminama raminamoji arbata. O mes gaminame raminamąjį vyną.

Soduose jau baigiami skinti svarainiai. Tai itin daug gerų savybių turintys vaisiai, ir rūpestingos šeimininkės laužo galvas, kaip juos išsaugoti žiemai, ieško naujų receptų. O štai Jūs garsėjate svarainių vynu...

Latviškai svarainis vadinamas cidonija. Pas mus jie populiarūs, nes lengvai prižiūrimi. Pavasarį pasodini krūmelį, o rudenį ateini nusiskinti vaisių. Todėl daug kas jų prisisodino ir dabar nežino, ką su jais veikti. O mes gaminame svarainių vyną, ir jis yra mėgstamas. Šviesiai gelsvos spalvos, pusiau saldus, 12 laipsnių stiprumo. Jeigu žmogus nori nusipirkti svarainių vyno, visada pirmiau duodu paragauti – juk nesiūlysi katės maiše! Paragavę beveik visi jo nusiperka. Iš svarainių dar gaminame labai skanų 30 laipsnių stiprumo likerį. Tiesa, šiemet svarainių sezoną jau baigėme – šiandien ruošiame vyną iš šaltalankių.

Kokie Jūsų gaminami vynai populiariausi?

Negaliu išrinkti vieno. Lietuvius turistus labiausiai domina pienių vynas (Jānis šiuos žodžius šypsodamasis ištaria lietuviškai – aut. past.). Įdomu tai, kad pienių vynas labiausiai patiko ir vokiečiams, ir turistams iš Pietų Korėjos. Viskas priklauso nuo oro, nuo sezono. Vasarą žmonės labiau linkę pirkti vyną iš gėlių ar rabarbarų. Žiemą labiau mėgstami raudoni vynai iš uogų ir vaisių.

Koks vynas labiausiai patinka Jums?

Jei man vynas nepatiko, aš negaliu jo pardavinėti. Jei vynas nėra skanus man pačiam, jo neparduodu, ieškau, kur suklydau. Vyno gamyba užtrunka. Jis gaminamas, pavyzdžiui, metus. Vienu metu fermentuojasi skirtingi vynai. Vieni fermentuojasi puikiai, kiti reikalauja dėmesio. Vynai kaip vaikai – vienas elgiasi geriau, kitas – prasčiau. Bet prižiūri ir myli visus vienodai!

 

GAMINKIME IR RUOŠKIME SVARAINIUS KITAIP

Nevirta svarainių uogienė

(sveikuoliškas receptas imunitetui stiprinti)
  • 1 kg svarainių
  • apie 300 g medaus

Svarainius nuplauname, nusausiname, supjaustome, išimame sėklytes. Tada malame, kol masė tampa vientisa. Dalimis dedame medų (ragaukite ir dėkite pagal skonį), maišome, kol medus pasiskirsto tolygiai. Jei mėgstate, galite įdėti šiek tiek imbiero (imunitetas padėkos ir taps dar stipresnis).

Dedame į šaldymo indelius ir užšaldome šaldiklyje. Galima šaldyti ir ledukų formelėse, tada reikia išimti ir sudėti į šaldymo maišelius – tokie ledukai idealiai tinka sveikai arbatai gaminti ar jai pagardinti.

Granola su svarainiais

(dar sveikuoliškesnis receptas dienos pradžiai)
  • 500 g stambių avižų dribsnių
  • 50 g kviečių ar avižų sėlenų
  • 100 g kokosų drožlių
  • 100 g gliaudytų saulėgrąžų
  • 50 g sezamų sėklų
  • 50 g linų sėmenų
  • 50 g moliūgų sėklų
  • 50 g migdolų skiedrelių
  • 50 g graikinių riešutų
  • 120–150 ml tirpinto kokosų aliejaus
  • 100 g medaus arba agavos sirupo (kas mėgsta saldžiai, gali jo dėti daugiau)
  • gera sauja džiovintų svarainių

Visus sausus ingredientus (viską, išskyrus medų ir kokosų aliejų) sumaišome. Medų pašildome kartu su kokosų aliejumi (tik neužverdame!). Medaus ir kokosų aliejaus mišinį pilame ant sausų ingredientų mišinio, išmaišome ir dedame ant skardos. Dabar apskrudiname orkaitėje – kepame 160 ºC temperatūroje apie 40 min., kas 10 min. ištraukiame ir pamaišome. Mišinys turi apskrusti tolygiai ir tapti tolygiai rusvas.

Granolą patariama laikyti sandariame inde.

  Jānio Mikans’o nuotraukos 2020-11-26
Dalintis

2024/04/19

Investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejamas nuo žemės ūkio veiklos sėkmės

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis ja...
2024/04/19

Seismologiniai duomenys rodo, kaip stipriai žmogaus veikla keičia net Žemės gelmes

„Žemės drebėjimai kyla ne tik dėl geologinių priežasčių, bet ir dėl žmogaus veiklos, tarkim, išgaunant žemės gelmių išteklius. Tad seisminiai stebėjimai būtini ir mūsų šalyje – jie svarbūs tiek mokslui, tiek visuom...
2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Dzūkai jau kviečia grybauti

Dzūkijos nacionaliniame parke balandžio 20 d. prasidės grybavimo sezonas. Direkcija kviečia eiti miškan ir ieškoti pavasarinių grybų. Vieni tokių – bobausiai.
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...