Skęsta svogūnai ir morkos

Būsimasis agronomas Julius Šateika rodė lietaus merkiamus didžiulius morkų ir svogūnų plotus.

Šiaulių rajone, netoli Kryžių kalno, žaliuoja ūkininko Lino Šateikos morkų ir svogūnų plantacijos. O jos gana didelės – 125 ha svogūnų ir 130 ha morkų. Be perstojo pliaupiantis lietus skandina šių metų derlių – vagose tyvuliuoja vanduo, žemesnėse vietose apsemti nemaži plotai. Tokių „tvenkinių“ vis daugėja, nes vanduo nespėja susigerti į dirvožemį. Nors visi laukai tvarkingi, suremontuoti melioracijos įrenginiai, tačiau pliaupiantis lietus skandina derlių.
Ūkininkas spėjo nukasti tik 5 ha ankstyvųjų morkų ir 13 ha svogūnų, kurie buvo sodinti iš sodinukų. Iš 9 ha svogūnai jau suvežti į sandėlius džiovinti, dar 4 ha nurauti ir palikti lysvėse išdžiūti, bet juos merkia lietus.

Ūkininko sūnus, jaunasis agronomas, Aleksandro Stulginskio universiteto trečio kurso studentas Julius rodo vandeniu apsemtus laukus – tokia lietinga vasara ūkininkus varo į neviltį. Didžiuliame plote vešliai žaliuoja morkos, kurių vagos tęsiasi 2,7 km. Tarpuvagiuose stovi vanduo. Ankstyvosios morkos dėl drėgmės lūžta, skilinėja. Iš hektaro prikasė po 60 t.
Nuplautas morkas sufasuoja ir pristato į prekybos centrus. Vieno kilogramo kaina – 0,26 Eur.
Didelio ūkio direktorius ir savininkas Linas Šateika džiaugiasi, kad sūnus per vasaros atostogas talkina ūkyje. Julius yra jaunasis ūkininkas, pats turi savo valdas, jis ir studijuodamas suspėja tvarkyti savo agroverslo reikalus.
Direktorius pasakojo, kad svogūnų derlius užaugo geras, užderėjo po 40 t/ha. Svogūnus įprastai kelias dienas palieka pradžiūti lauke, po to džiovina džiovykloje, o išdžiovintus fasuoja ir ruošia prekybai. Kilogramą svogūnų prekybininkams parduoda už 0,31 Eur.
Ūkininkas rodė galingą džiovinimo įrenginį. Kol šiemet išdžiovino vandenyje permirkusius svogūnus, sunaudojo daug dyzelinio kuro. Lietus pakenkė svogūnų kokybei.
Svogūnams laikyti ventiliuojamų saugyklų talpa yra 5 tūkst. t, o morkoms laikyti turi 12 tūkst. t talpos šaldytuvus. Ūkyje užaugintas morkas ir svogūnus L. Šateika parduoda Lietuvos rinkoje, nemažai produkcijos išveža į Latviją ir Estiją.

Aldona SIREIKIENĖ
,,ŪP“ korespondentė

Autorės nuotrauka