Columbus +25,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 9 Geg 2024
Columbus +25,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 9 Geg 2024

Alkoholio potraukį padės įveikti ausų akupunktūra

2017/02/18

Priklausomybių psichologė Neringa Bagdonaitė, gydydama įvairias priklausomybes, sėkmingai taiko naują metodą – tradicinę ir lazerinę ausų akupunktūrą. Itin sunkiais alkoholizmo atvejais gerų rezultatų pasiekiama taikant kompleksinę terapiją – akupunktūrą derinant su psichologo konsultacijomis ir medikamentiniu gydymu.

Jungia du metodus Didžiojoje Britanijoje priklausomybės ligų psichologijos studijas baigusi N. Bagdonaitė su tradicine ir lazerine ausų (aurikuliarine) akupunktūra susipažino mokydamasi. Toje šalyje tai vienas plačiausiai taikomų metodų priklausomybėms įveikti ir privačiose, ir valstybinėse gydymo įstaigose. Iš pradžių psichologė jį taikė norintiems mesti rūkyti pacientams, o vėliau ir kenčiantiems nuo alkoholizmo. „Gydymo būdų, padedančių veiksmingai kovoti su priklausomybe nuo alkoholio, yra nedaug. Ausų akupunktūra – vienas iš jų. Ypač efektyvus tradicinės ir lazerinės ausų akupunktūros derinys. Atliekant šią procedūrą naudojamos ir tradicinės plonos akupunktūrinės adatėlės, ir specialus lazeris“, – aiškina specialistė. Visame pasaulyje priklausomybėms įveikti taikomas specifinis penkių taškų protokolas NADA. Adatėlėmis ir lazeriu stimuliuojami penki biologiškai aktyvūs ausų taškai, susiję su tam tikrais organais. Per juose esančias nervines galūnėles sig­nalai perduodami į smegenis, o jos nerviniais kanalais perduoda impulsus į tuos organus, kurių funkcijos sutrikusios, taip suaktyvinama jų veikla, atkuriama pusiausvyra. Pasak psichologės, lazerio spinduliai tarsi nušviečia kelią mūsų organams sugrįžti į pusiausvyrą, kuri paprastai būna išsiderinusi dėl psichotropinių medžiagų vartojimo, ydingos gyvensenos, įpročių.

Padaugėja laimės hormonų Be to, organizme padidėja endorfinų, serotonino ir kitų laimės hormonais vadinamų medžiagų koncentracija. Susilpnėja priklausomybės simptomai, jaučiamas didesnis atsipalaidavimas, todėl lengviau pakelti abstinenciją, ne taip alina alkoholizmo padariniai – prislėgta būsena, nerimas, impulsyvumas, baimė, panika, miego sutrikimai, nervinė įtampa. Kartu sumažėja atkryčio tikimybė, gerėja klinikiniai gydymo rezultatai, metodo privalumus vardija N. Bagdonaitė. Per kiekvieną aurikuliarinę prodedūrą vyksta ir individuali psichologo konsultacija, nes priklausomybių priežastys – psichologinės. Jos metu skatinama paciento motyvacija, stiprinama savikontrolė, didinamas pasitikėjimas savo jėgomis, gerinama savirefleksija ir socialiniai įgūdžiai. Tolesnė, palaikomoji psichologinė terapija skiriama paciento dvasinei brandai stiprinti, skatinti ir ugdyti. Pašnekovės teigimu, procedūrų skaičius labai individualus, priklauso nuo alkoholio vartojimo istorijos, simptomų intensyvumo, organizmo atsako į intervenciją, amžiaus, kitų psichosocialinių veiksnių. Kai kuriems užtenka vieno seanso, kitiems rekomenduojami trys penki, vėliau palaikomieji.

Derina su gydymu vaistais Alkoholizmu sergantiems asmenims paprastai prireikia ilgesnio kurso, bent trijų seansų, nes organizmui padaryta didesnė žala. Būna stiprus fiziologinis potraukis į alkoholį, ryškesni depresijos, nerimo simptomai, miego sutrikimai. Pirmą kartą atėjęs pacientas kartu su psichologe užpildo klausimyną, kuris padeda nustatyti, koks yra jo santykis su alkoholiu, kokia jo problema, kitaip tariant, kokia priklausomybės stadija. Jeigu ji pradinė, rezultatai ypač geri. „Tokiems žmonėms gali užtekti ir vieno karto. Kai priklausomybė jau įsisenėjusi, gydymo lazerine akupunktūra ir psichologo konsultacijos dažniausiai nepakanka. Jį siūlau papildyti medikamentiniu gydymu, kuris padeda įveikti depresiją, ypač dažną alkoholizmo palydovę, miego sutrikimus. Tokiu atveju pacientui tenka kreiptis ir į psichiatrą ar šeimos gydytoją“, – aiškina priklausomybių psichologė. Patirtis ir tyrimai rodo: jei depresijos simptomai nepašalinami, atkryčio rizika smarkiai padidėja. Jų varginamas žmogus negali normaliai gyventi, miegoti, užsiimti kasdiene veikla, dirbti, o tai didina tikimybę, kad jis vėl griebsis alkoholio. Kompleksinis gydymas būna sėkmingas net ypač sunkiais atvejais. Pasitaiko pacientų, kurie atsisako medikamentinio gydymo, sunkiai leidžiasi psichologinei intervencijai, bet ausų akupunktūra daro poveikį ir alkoholio potraukis dingsta. Taip nutiko gydant nuo alkoholio priklausomybės sunkų pacientą, 50 metų vyrą, visą gyvenimą vartojusį svaigalus. Jis yra tolimųjų reisų vairuotojas, dirbdamas negerdavo, tačiau grįžęs namo svaigindavosi kelias savaites iš eilės. Prieš tai vyras nesėkmingai išbandė visus kitus gydymo metodus. Jis sunkiai pasidavė psichologinei intervencijai, bet alkoholio potraukį pavyko pažaboti ausų lazerine akupunktūra.

Pastūmėja įvairios bėdos Specialistė atkreipia dėmesį, kad dažnai piktnaudžiauti alkoholiu pradedama praradus darbą, pablogėjus tarpusavio santykiams. Pavyzdžiui, vyras netenka darbo ir neranda kito, užsidaro namuose, neturi ką veikti, o dar žmona jį nuvertina. Neturėdamas kam pasiguosti, su kuo pašnekėti, pradeda kasdien gerti. Tokiais atvejais gali pakakti ir vienos procedūros, trumpos psichologinės intervencijos. Tokių pacientų yra nemažai. Psichologės kabineto duris moterys praveria kur kas rečiau (apie 15 proc. visų pacientų). Tie vyrai, kurie ryžtasi ateiti, būna nusiteikę mesti gerti, racionaliai viską apmąstę, lanko procedūras, konsultuojasi, o jei reikia, vartoja vaistus. Moterys dažnai kreipiasi tik tada, kai gėrimo stažas tikrai didelis, kai ilgą laiką vartoja daug alkoholio, jų gydymas gali užtrukti ilgiau, kyla daugiau keblumų. „Neretai tai jaunos moterys, atsakingos, pareigingos, dirbančios, turinčios šeimas, vaikų, jos ateina tik atsidūrusios tikrai kritiškoje situacijoje, labai pavėluotai. Dauguma per pirmą konsultaciją verkia, išgyvena didelę kaltę ir gėdą. Tokių atvejų buvo ne vienas, ir tai paskatino mane doktorantūros studijose tyrinėti priklausomų nuo alkoholio moterų tapatumo problemas“, – teigia N. Bagdonaitė. Ji pastebi, kad moterims būdinga pasyvioji susidorojimo su stresu strategija. Neretai jos stokoja meilės sau, neskiria sau dėmesio, laiko. Lietuvės labai didelės perfekcionistės, kelia sau aukštus reikalavimus, jų žema savivertė. Tyrimai rodo, kad į priklausomybes moteris pastūmėja ir vaidmenų gausa (darbuotojos, mamos, žmonos), tai sutrikdo vidinę jų pusiausvyrą.

Kreipiasi daug jaunuolių Pasak psichologės, pastaruoju metu kreipiasi nemažai jaunuolių – dvidešimtmečiai jau kenčia nuo rimtos alkoholio priklausomybės. Paprastai jie neturi išsilavinimo, bet gyvenimo lūkesčiai nerealistiški, orientuojasi į materialines vertybes. Gerti pradeda dėl psichologinių traumų, pavyzdžiui, mirė patėvis, paliko draugė ir pan. Jiems padėti nėra lengva, tačiau įdėjus daugiau pastangų pasiseka. N. Bagdonaitė dirba Vilniuje, dar viena medicinos psichologė Justina Kievišienė lazerinę ausų akupunktūrą priklausomybėmis sergantiems žmonėms atlieka ir psichologines konsultacijas teikia Klaipėdoje, Mažeikiuose ir Žemaitijos regione. Psichologių pacientai yra vidutines ir didesnes pajamas gaunantys asmenys, nes už šį gydymą reikia mokėti patiems. Kaina nemaža, tačiau alkoholiui žmonės išleidžia taip pat labai daug. Aurikuliarinis priklausomybių gydymas praktikuojamas daugiau nei 700 gydymo įstaigų Didžiojoje Britanijoje, Jungtinėse Valstijose, Norvegijoje, o Vokietijoje ir Olandijoje lazerinė ausų terapija, įsitikinus jos veiksmingumu, jau yra kompensuojama ligonių kasų. Šios procedūros kainuoja nepigiai, tad ir kitose šalyse yra prieinamos ne visiems.

Įdomūs faktai

  • Šviesa gydyta dar antikos laikais. Ausų akupunktūra, dirginant tam tikrus odos taškus specialiomis adatomis ir veikiant lazeriu, yra dviejų labai senų gydymo metodų – akupunktūros ir fototerapijos – derinys. Šie būdai sustiprina vienas kito veikimą.
  • Pirmąją modernią ausų taškų mikroschemą 1957 m. sukūrė ir pradėjo taikyti prancūzų neurologas Paulis Nogier‘as, vėliau ši mikroschema buvo adaptuota ir taikoma kinų medicinoje. 1996 m. Pasaulio sveikatos organizacija oficialiai pripažino aurikuliarinę terapiją kaip veiksmingiausią akupunktūros būdą įvairioms psichotropinių medžiagų priklausomybėms gydyti.
  • Į ausis sueina visų organų nervinės galūnėlės, jose yra 200 aktyvių taškų. Atliekant ausų akupunktūrą dirginami penki taškai (kartais ir papildomi, sietini su nervinėmis būklėmis). Trys iš jų atitinka vidaus organus, kuriuos pažeidžia priklausomybės, – kepenis, inkstus ir plaučius. Kiti du – simpatinis autonominis, gerinantis kraujo cirkuliaciją, mažinantis įtampą, vidaus organų spazmus, ir taškas, vadinamas sielos vartais, veikiantis nervų sistemą ir lengvinantis abstinencijos simptomus.
  • Aurikuliarine terapija sėkmingai gydoma ir priklausomybė nuo lošimų. Taip pat antsvoris, valgymo sutrikimai, alergijos, odos problemos, virškinimo sistemos sutrikimai, migrena, depresija, hipertenzija, skausmas. Ji tinka nemėgstantiems grupinių užsiėmimų, nes yra individuali. Vaikams ir bijantiems skausmo žmonėms taikoma lazerinė akupunktūra, nes ji yra neinvazinė. Abi akupunktūros neturi komplikacijų ir šalutinio pove

Giedrė Budvytienė

kaimo_laikrastis Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/05/08

Prie balsadėžių atėjo jau per 90 tūkstančių rinkėjų

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia, kad per dvi išankstinio balsavimo dienas rinkdami Respublikos Prezidentą ir spręsdami referendume dėl pilietybės išsaugojimo, iki 20 valandos vakaro jau balsavo daugiau kaip 91 tūkst. rinkėjų.
2024/05/08

Pasėlių deklaravimas – linksmieji kalneliai

Įpusėjus didžiajam darbymečiui laukuose, prasidėjo ir pasėlių deklaravimas. Praėjusiais metais šis procesas nevyko sklandžiai, todėl net žemės ūkio ministras pripažino, kad deklaravimas turėtų būti paprastesnis ir laisvesnis. Ar šiai...
2024/05/08

Didžiausios pasaulyje aludarės „InBev“ pelnas augo, nepaisant „Bud Light“ boikoto JAV

Briuselis (AFP-BNS). Didžiausia pasaulyje aludarė „Anheuser-Busch InBev“ („AB InBev“) pirmojo metų ketvirčio grynąjį pelną sugebėjo padidinti, nepaisant „Bud Light“ boikoto Jungtinėse Valstijose.
2024/05/08

Baigėsi aktyvi pavasarinė paukščių migracija, tačiau paukščių augintojai raginami išlikti budrūs

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), siekdama kontroliuoti paukščių gripo plitimą ir galimą patekimą į naminių paukščių laikymo vietas informuoja, kad pavasarinė laukinių vandens paukščių migracija jau pasib...
2024/05/08

Žurnalistikos didvyriai

Ne paslaptis, kad karo žurnalistika yra pavojingas darbas. Geriau jau sėdėti šiltoje kavinėje, siurbčiojant kavutę spaudyti nešiojamo kompiuterio klavišus, kalbinti kokią nors „divą“ ar prieš rinkimus ypač r...
2024/05/08

Kaip įteisinti sodų bendrijose bendrai naudojamus gręžinius

Gėlo požeminio vandens gręžinius svarbu registruoti, nes intervencija (ypač neteisėta) į žemės gelmes – galimos taršos šaltinis, primena Aplinkos ministerija (AM). Iš sodų bendrijose esančių gręžinių vandenį gauna itin d...
2024/05/08

Statistinis kandidato į europarlamentarus portretas – pasiturintis penkiasdešimtmetis

Likus kiek daugiau nei mėnesiui iki rinkimų į Europos Parlamentą, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) visuomenei paskelbė oficialiai registruotų kandidatais į Europos Parlamento narius asmenų sąrašus. Juose – duomenys apie kandidatų i&...
2024/05/08

Be maisto neapsieiname. Ar apsieisime be žemės ūkio?

Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) ir kitos žemdirbiams atstovaujančios organizacijos nepaliauja belstis į valdžios institucijų duris dėl padėties žemės ūkyje. Tačiau nei trys visuotinai išreikšti žemdirbių nepasitikėjimai žemės ūkio ...
2024/05/08

Tyrimas: per metus privačiose sveikatos priežiūros įstaigose apsilankė trečdalis šalies gyventojų

Per pastaruosius metus bent kartą į privačias sveikatos priežiūros įstaigas teko kreiptis 1 iš 3 šalies gyventojų. Tai atskleidė „Lietuvos draudimo“ užsakymu atlikta reprezentatyvi šalies gyventojų apklausa. Dažnia...