John Deere 9RX – neprilygstama traukos galia Lietuvos laukams

Bendrovės specialistai Paulius Orintas ir Edvinas Navickas vieningi – išmaniosios technologijos – žemdirbių sėkmingų derlių garantas.

Patyrę šalies žemdirbiai pastebi, kad nepastovūs orai jau tampa pastoviu reiškiniu, o lietūs dažniausiai prapliumpa nepalankiausiu metu – per darbymetį. Ilgainiui žemei dirbti palankių dienų bus dar mažiau, o į įmirkusius laukus negali įvažiuoti jokia sunkiasvorė technika, todėl pažangiausi šalies žemdirbiai atkakliai ieško naujovių, išsprendžiančių šį rūpestį. Paieškos juos šią savaitę atvedė į „DOJUS agro“ rengtą „John Deere“ naujos, 9RX, serijos keturių vikšrų traktoriaus pristatymą. Baltijos šalyse dar nematyto traktoriaus techninių galimybių suskubo pasižiūrėti ir jas įvertinti ne tik daugiau kaip pusšimtis šalies žemdirbių, žemės ūkio bendrovių vadovų, bet ir ūkininkai iš Latvijos.

Plėtrai ir tyrimams – du milijonai eurų per dieną
Renginyje apsilankęs „John Deere“ Strateginių klientų skyriaus vadovas Stefan Oakley pasidžiaugė, kad prie turimų 9R serijos ratinių ir 9RT dviejų vikšrų traktorių, kurie jau sėkmingai darbuojasi Lietuvos laukuose, galiausiai prisijungė ir trečiasis šeimos narys – keturių vikšrų traktorius „John Deere 9RX“. Jo teigimu, ūkininkai galės laisvai pagal savo galimybes išsirinkti jiems patraukliausią variantą, kurių didžiausia variklio galia varijuoja nuo 370 iki 670 AG. „Nuo minties apie 9RX traktoriaus technologiją iki jo pateikimo rinkai dirbome gerus 10 metų. „John Deere“ yra viena iš nedaugelio įmonių pasaulyje moksliniams tyrimams ir plėtrai kiekvieną dieną skirianti per du milijonus eurų! Mūsų stiprybė – gera klausa, t. y. visada girdime, ką sako mūsų klientai, todėl ši, kaip ir kitos mašinos, yra mūsų klientų išsakytų poreikių kūrinys“, – „ŪP“ pasakojo S. Oakley.
„John Deere“ Baltijos šalių pardavimo vadovas Padraig Brady tikina, kad, 2015 m. rinkoje pasirodžius 9RX traktoriams, Europos rinkoje per pirmuosius pardavimo metus jų buvo įsigyta 41. Ne ką prastesnių rezultatų jis tikisi ir Lietuvoje. „Kalbant apie ūkininkų įgūdžius, ūkio dydžius, šiuos traktorius įdarbinti laukuose bus labai paprasta. Faktas, kad 9RX serijos traktorius pirmiausia iš visų Baltijos šalių eksponuojamas Lietuvoje, daug pasako apie šalies ūkininkų progresą“, – komplimentų mūsų žemdirbiams negaili P. Brady.

Kokybė slypi paprastume
Ūkininkai puikiai žino: lietus – ir geriausias draugas, ir didžiausias priešas, o kad žliugsintys laukai netaptų darbų atidėjimo priežastimi, „DOJUS agro“ produktų vadybininko Pauliaus Orinto įsitikinimu, verta rinktis vikšrinius traktorius. „Nors ratinis traktorius lengvesnis, jis dirvą suspaudžia labiau – 0,9 kg/cm2, o štai 9RX svoris pasiskirsto virš keturių didelių vikšrų ir dirvą sutankina vos 0,5 kg/cm2. Vakarų šalių agronomai jau seniai kalba apie dirvos suspaudimo reiškinį, į tai kreipti dėmesį pradėjome ir mes. Juk itin sutankinta dirva neleidžia vandeniui filtruotis ir nutekėti, todėl augalai auga prasčiau, dėl to nukenčia derlius“, – neabejoja P. Orintas.
Ūkininkai, susidūrę su vikšriniais traktoriais, gerai pažįsta jų didžiausia silpnybę – kaitimą. Tačiau P. Orintas pabrėžia, kad 9RX serijos traktorių važiuoklė supaprastinta, t. y. komponentų mažiau, tačiau jie didesni, patvaresni, todėl važiuoklė kaista mažiau ir veikia ilgiau. Anot vadybininko, visi guoliai sandarūs ir alyva aprūpinti visam laikui, todėl papildomai tepti nebereikės. Patogu ir tai, kad vikšrus tereikės keisti kas 6 tūkst. motovalandų, o atraminiai ratukai pakeičiami itin lengvai.
Nors visi „John Deere“ traktoriai ir kombainai pasižymi patogiomis kabinomis, naujos serijos 9RX traktoriuose operatoriai jausis dar patogiau. Įsitaisius erdvioje, 3,6 m2, itin tylioje kabinoje, per 360 laipsnių kampu sumontuotus langus atsivers platus vaizdas į laukus, bus patogu stebėti ir padargus. Negana to, joje įdiegta ir speciali amortizacijos sistema, turinti keturis reguliuojamo aukščio taškus, kurie kabinai neleidžianti svyruoti į šonus.

Bendrovės „John Deere“ Strateginių klientų skyriaus vadovas Europoje Stefan Oakley (kairėje) ir pardavimo vadovas Baltijos šalyse Padraigas Brady (antras iš dešinės) tvirtina, kad šalies žemdirbių pažanga akivaizdi, o su 9RX keturių vikšrų serijos traktoriais lyderiu gali būti kiekvienas.

Išmanūs sprendimai – didesniam derliui
Pasak išmanaus ūkininkavimo strategijos „FarmSight“ specialisto Edvino Navicko, turint galingą, našų traktorių jį būtina įdarbinti maksimaliai, o kad būtų mažinama ir grūdų auginimo savikaina, svarbu pasinaudoti ir išmaniųjų technologijų sprendimais, kurių nemaža dalis įtraukta į standartinį „John Deere“ paketą. „Vienas iš svarbiausių technologinių sprendimų – automatinio vairavimo sistema – „AutoTrac“. Ją galima vadinti 10 proc. taisykle, mat sutaupoma 10 proc. kuro, 10 proc. laiko, 10 proc. sutaupytų technikos resursų, 10 proc. sutaupytų chemikalų ir trąšų ir 10 proc. sumažinama produkcijos savikaina“, – tvirtino E. Navickas.
Norint sugaišti mažiau laiko galulaukėse, jas padaryti lygesnes, konsultantas pataria naudoti „iTec“ ir „iTecPRO“ technologijas, kurios sujungiamos su automatinio vairavimo ir padargų valdymo sistema. Kitaip tariant, visą darbą atlieka traktorius, operatoriui tereikia nustatyti, į kurią pusę sukti traktoriui. Naudojantis „FarmSight“ išmanaus ūkininkavimo strategija, ūkininkai tikrai žinos kaip naudotis traktoriaus varikliu ir tinkamai išnaudoti pavarų dėžės diapazonus.
E. Navickas priduria, kad nuo išmanaus ūkininkavimo neatsiejamas ir agronominis dokumentavimas. „Svarbiausia, kad ūkiai būtų našesni. Norimą lauką gali pasižymėti ir stebėti, kiek į jį buvo investuota ir kiek iš jo uždirbta. Agronominis dokumentavimas yra standartinės „John Deere“ įrangos dalis. O ją turintiesiems belieka ją protingai išnaudoti“, – kalbėjo specialistas.

Valdau mišrų 1 000 ha augalininkystės ir mėsinių galvijų ūkį, su „DOJUS agro“ konsultantais bendrauju ne vienus metus. Jie tikrai labai kompetentingi ir apie visą „John Deere“ siūlomą asortimentą visada išsamiai papasakoja. 9570 RX traktorių jau teko anksčiau matyti parodoje Hanoveryje. Norime jį išbandyti savo ūkyje, tikimės netrukus tą ir padaryti.

Kelmės r. ūkininkas

Turiu 9 serijos dviejų vikšrų traktorių, todėl 9570 RX keturių vikšrų traktorių norėčiau matyti savo ūkyje. Žinoma, geriausia jį būtų pirkti čia ir dabar, tačiau pernai gautas prastesnis derlius šiek tiek apkarpė finansus. Tačiau geresnis šių metų derlius leistų vėl pozityviau galvoti apie investicijas. Valdomuose 2,5 tūkst. ha žemės su šia technika pasiektume didesnį našumą, gautume didesnį derlių, nes žemės dirbimo tempas gerokai greitesnis. Pastebėjome, kad dirbant su didesne technika ir dideliais padargais sumažiname degalų sąnaudas. Protingai suskaičiavus, jau po penkerių metų toks pirkinys turėtų atsipirkti.

Šiaulių r. ūkininkas

Nors traktorius beveik 10 m ilgio ir 3 m pločio, jis savo manevringus posūkius pademonstravo kieme.

Su „DOJUS agro“ vadybininkais konsultuojamės, tarėmės apie galimybes 9570 RX traktorių išmėginti ir mūsų rajono laukuose. Pas mus vyrauja molingos, užmirkstančios dirvos. Ant tokių žemių su ratiniais traktoriais tenka per laukus šokinėti, trūksta greičio, dėl to nukenčia kokybė, taigi vikšrinio traktoriaus privalumai nepalyginamai didesni. Manau, tai tik kelerių metų klausimas, kai ir „John Deere“ naujo modelio traktorius atsidurs ir mūsų ūkyje.
„DOJUS agro“ pristatytos ir diegiamos išmaniosios technologijos – sėkminga ateitis. Tinkamai jas panaudoję galime dirbti našiai ir pasiekti maksimalų derlių, taip pat atpiginti produkcijos savikainą.

Alytaus r., vienoje iš žemės ūkio bendrovių dirbantis agronomas

Monika KAZLAUSKAITĖ
„ŪP“ korespondentė

Autorės ir „DOJUS agro“ nuotraukos