Columbus +13,0 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024
Columbus +13,0 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024

Moksleiviams žemės ūkio darbai per sunkūs

2019/07/26

Ar valstybė, šiuo atveju Užimtumo tarnyba (UT) prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, padeda moksleiviams įsidarbinti vasarą pas ūkininkus? Ar moksleiviai kreipiasi į UT, prašydami įdarbinti juos pas ūkininkus? Jei taip, kokių darbų jie dažniausiai pageidauja, kurių vengia? Kuriose dažniausiai šalies vietovėse ir po kiek maždaug moksleivių dirba pas ūkininkus, kiek uždirba? Ir atvirkščiai – ar ūkininkai kreipiasi į UT, prašydami moksleivių vasaros darbams jų ūkiuose? Jei prašo, kokiems darbams, kokį užmokestį siūlo? Kuriais vasaros mėnesiais dažniausiai moksleiviai pluša pas ūkininkus? Kokie reikalavimai keliami moksleiviams, norintiems dirbti pas ūkininkus? Ar UT skelbia moksleiviams darbo pas ūkininkus pasiūlymus, jei taip, kokiu būdu? Situaciją komentuoja UT atstovė spaudai Milda JANKAUSKIENĖ.

Įdarbina nuo 14 metų

„Šalyje veikiantys 45 jaunimo darbo centrai registruoja moksleivius, kurie per vasaros atostogas nori dirbti, juos konsultuoja, teikia darbo pasiūlymus.

Šių metų sausį–birželį ūkininkai įregistravo 1,9 tūkst. darbo pasiūlymų, daugiausia –  nekvalifikuotiems darbininkams. Jiems dažniausiai siūlomas minimalus atlygis. Dažnai dirbti žemės ūkyje – gyvulininkystės, daržininkystės, sodininkystės ūkiuose, kur sezono metu padaugėja ravėjimo ar derliaus nuėmimo darbų, – siūloma ir moksleiviams, studentams. Įdarbinti galima nuo 14 metų. Moksleivių darbas įforminamas darbo sutartimi. Kai įdarbinami 14–16 metų asmenys, darbdavys turi pateikti vienam iš vaiko tėvų (atstovui) ir vaiko sveikatą prižiūrinčiam gydytojui numatomų darbo sutarties sąlygų aprašymą. Darbdavys privalo užtikrinti moksleivio amžių atitinkančias darbo sąlygas: darbas turi būti saugus, nekelti pavojaus sveikatai, fiziniam, protiniam ir dvasiniam vystymuisi.

Šįmet į UT, norėdami dirbti vasarą, kreipėsi 100 moksleivių. Uogoms skinti moksleiviai įsidarbina noriai, nepageidauja ravėjimo darbų. Daugelis sako, jog žemės ūkio darbai jiems per sunkūs. Moksleiviai laikinam darbui samdomi pagal paslaugų kvitus, užmokestis priklauso nuo išdirbio. Pavyzdžiui, sezono pradžioje kai kurie ūkininkai žadėjo už surinktų uogų kilogramą mokėti apie 40 ct. Dažniausiai jie nenori įdarbinti jaunesnių kaip 16 metų asmenų.

Ūkininkai daugiausia ieško darbo jėgos birželį ir liepos pradžioje. Laisvų darbo vietų pas ūkininkus registruojama ir rugpjūčio pabaigoje ir rugsėjį – obuolių rinkimo metą.

Įsidarbina ir tiesiogiai  

UT klientų aptarnavimo skyriai bendradarbiauja su savo aptarnaujamos teritorijos ūkininkais. Vienur didelis mokinių poreikis, kitur – mažas. Dažnai moksleiviai įsidarbina pas ūkininkus tiesiogiai – ne per UT. Antai Panevėžio regione daug moksleivių kreipiasi į UT dėl darbo vasarą ir noriai dirba pas ūkininkus, o Klaipėdos krašte tokio poreikio nėra. Nei klaipėdiškiai  ūkininkai kreipiasi į UT dėl moksleivių darbo vasarą, nei šie. Šįmet į UT Vilniaus klientų aptarnavimo departamento Širvintų skyrių kreipęsi 3 ūkininkai dėl moksleivių įdarbinimo braškėms skinti, priėmė ir nepilnamečius. Širvintų r. ūkininkai smulkūs, todėl priima tik po kelis moksleivius. Ukmergės r. ūkininkas Vladas Guzelis, auginantis braškes, kasmet vasarą įdarbina moksleivius, tačiau į UT nesikreipia. Moksleiviai ir jų tėveliai žino šį braškyną, todėl kreipiasi tiesiai į ūkininką. Kituose Vilniaus klientų aptarnavimo departamento skyriuose ūkininkai nepateikė pasiūlymų įdarbinti moksleivius. Į UT dėl moksleivių įdarbinimo nesikreipė nė vienas Kaišiadorių r. ir Varėnos r. ūkininkas.

Pagyrė moksleivius 

Kauno regione moksleiviai kreipiasi į UT, tačiau žemės ūkio darbai jų nevilioja.  Kauno r. ūkininkė Zita Maurukienė per UT siūlo moksleiviams skinti uogas. Priima asmenis nuo 16 metų, moka už priskintą kiekį: už braškes – 0,3–0,6 Eur/kg, už avietes – 0,6 Eur/kg. Prienų r. 3–4 stambesni ūkininkai priima vasarą 16–18 metų moksleivius skinti braškes, šilauoges. Prienų r. ūkininkas Dalius Kemežys ir UAB „Šilo uoga“ per UT Alytaus skyrių uogoms skinti įdarbino apie 25 moksleivius. Pas šį ūkininką kai kurie moksleiviai per dieną uždirba apie 30 Eur, tarkime, už priskintas braškes gaudami 0,35– 0,6 Eur/kg.

Jonavos r. šiuo metu tik vienas ūkis įdarbino moksleivius – UAB ,,Auga Lankesa“. Čia dirba 5 moksleiviai. Aplinkinių rajonų ūkininkai ketina įdarbinti moksleivius, organizuoja jų, kaip ir kitų darbuotojų iš Jonavos r., vežimą į darbo vietą.

Marijampolės regione moksleiviai pas ūkininkus šią vasarą skynė uogas, ravėjo daržoves, nuėmė jų derlių, fasavo. Viena regiono ūkininkė pasidžiaugė, kad moksleiviai, kurie dirbo praeitą vasarą, ir šią sėkmingai darbavosi prie daržovių fasavimo linijų.

Dirba ir sandėliuose

Vos keli Šiaulių r. ūkininkai UT įregistravo darbo vietas, nurodydami, jog priimtų moksleivius. Aktyviausi – Pakruojo r. ūkininkai. Daugelis jų suteikė galimybę jaunimui užsidirbti vasarą. Pakruojiškiai moksleiviai įdarbinti ravėtojais, uogų skynėjais, dirba sandėliuose – ruošia patalpas derliui sandėliuoti.

Į Pakruojo jaunimo darbo centrą šiais metais kreipėsi apie 30 moksleivių, dauguma jų – net 26 jaunuoliai – neprieštaravo dirbti ūkiuose, oficialiai buvo įdarbinta 13. Pakruojo rajone ūkininkas Algirdas Laurikietis kasmet įdarbina 6–8 ir Lygumų ŽŪB – 5 mokinius.

Kėdainių r. šįmet neužregistruota nė viena darbo vieta jaunimui vasarą. Iš 17 rajono jaunuolių, kurie kreipėsi į UT, beveik pusė neprieštaravo įsidarbinti žemės ūkio sektoriuje. Kai kurie kėdainiškiai ūkininkai patys – ne per UT – įdarbina moksleivius.

Radviliškio r. ūkininkai Vigantas Šlėvė ir Alvydas Sruogis kreipėsi į UT, ieškodami moksleivių vasaros darbams. Iš 56 mokinių, kurie kreipėsi į Radviliškio jaunimo darbo centrą, ūkiuose sutiko dirbti tik 10.

Žemaičiai ūkininkai vangiau įdarbina?    

Kaip išskirtinis atvejis minėtina ŽŪB „Auga“, šįmet įdarbinusi 25 moksleivius iš Akmenės r. ir Mažeikių r. ravėti cukrinius runkelius. Mažeikių, Kelmės, Akmenės, Raseinių, Joniškio rajonų ūkininkai darbo pasiūlymų mokiniams neregistravo.

Panevėžio regione darbą pas ūkininkus dažniausiai renkasi nepilnamečiai, nes kitų darbų pasiūla jiems labai maža. Jie dirba sodininkystės ir daržininkystės srityse – skina uogas, vaisius, daržoves, ravi daržoves ir uogas, pakuoja bei prekiauja.  Moksleivius įdarbina Utenos r. Užpalių, Anykščių r., Pasvalio r., Biržų r. ir Kupiškio r. ūkininkai, ŽŪB.

Utenos regiono ūkininkai dažniausiai siūlo minimalų atlyginimą. Moksleiviai čia dažniausiai įsidarbina birželio antroje pusėje, dirba iki rugpjūčio pradžios.

Panevėžio regiono ūkininkai įdarbina dažniausiai birželio ir liepos mėnesiais ravėti runkelius bei rugpjūčio gale, rugsėjį obuolius skinti. Uždarbis per dieną – 20–50 Eur.

Ūkininkų, kaip ir kitų darbdavių, pagrindinis reikalavimas – kad darbuotojas būtų atsakingas, punktualus, darbštus. Paaugliams dažniausiai trūksta motyvacijos ir atkaklumo dirbti.“

Parengė ŪP korespondentė Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ

Dalintis
2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Dzūkai jau kviečia grybauti

Dzūkijos nacionaliniame parke balandžio 20 d. prasidės grybavimo sezonas. Direkcija kviečia eiti miškan ir ieškoti pavasarinių grybų. Vieni tokių – bobausiai.
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...
2024/04/19

Vilniaus oro uoste – terapiniai šunys

Lietuvos oro uostuose pirmą kartą išbandyta nauja praktika – keleiviams skirti trumpi terapiniai užsiėmimai su šunimis. Vilniaus oro uosto išvykimo zonoje skrydžių laukę keleiviai galėjo patirti profesionaliai parengtų t...
2024/04/19

PSO: žmonių užsikrėtimo paukščių gripu atvejai kelia didžiulį susirūpinimą

Ženeva, balandžio 19 d. (AFP-BNS). Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį išreiškė susirūpinimą dėl didėjančio paukščių gripo H5N1 viruso potipio plitimo į naujas gyvūnų rūšis, įskaitant žmones, kurių mir&s...