Columbus +22,9 °C Mažai debesuota
Antradienis, 16 Bal 2024
Columbus +22,9 °C Mažai debesuota
Antradienis, 16 Bal 2024

Sultingoji portulaka: nereikli, bet skani

2022/11/21


Paprastoji portulaka, nors Lietuvos daržuose ne naujiena, vis dar nėra populiari. Tačiau ši sultinga daržovė ir prieskonis pasižymi dideliu vitaminų kiekiu, nuo senų laikų vertinama ne tik kaip maistas, bet ir vaistas, o auga itin sparčiai ir nereikliai.


Nijolė MAROČKIENĖ

LAMMC SDI mokslo darbuotoja

portulaka, prieskoninės žolelės, daržovės

Ir daržovė, ir prieskonis

Paprastoji portulaka (Portulaca oleracea L.) – portulakų (Portulaca L.) genties, portulakinių (Portulaceae) šeimos vienmetis žolinis augalas. Lietuvoje kaip prieskoninis augalas auginamas nuo 1964 m.

Paprastosios portulakos tėvyne laikomos Rytų Indijos, Irano, Kinijos ir Mažosios Azijos šalys. Į Vakarų Europą pateko per Egiptą. Literatūros šaltiniai teigia, kad egiptiečiai šį augalą vertino ir kaip prieskonį, ir kaip malonaus skonio daržovę.

Mėgėjiškuose daržuose auginama sėjamųjų portulakų (var. sativa DC.) atmaina. Tai vertinga ankstyva ir greitai užauganti lapinė daržovė. Maistui vartojami jauni, sultingi, stori lapai ir jauni ūgliai.

Vertingi lapeliai ir stiebeliai

portulakos Kai augalai pradeda formuoti žiedynus, lapų ir stiebų kokybė prastėja, nes jie kietėja, o skonis keičiasi, mažėja maistinė vertė.

Portulakose daug baltymų, ląstelienos, cukrų, mineralinių druskų, organinių rūgščių, vitamino C ir provitamino A. Jos užauga iki 40 cm. Augalo stiebas šliaužiantis, sultingas, vidutiniškai 1,5 cm storio, prie pagrindo šakotas. Lapai ovalūs, 3–7 cm ilgio, 1–3 cm pločio, lygiais kraštais, sodriai ar šviesiai žali, mėsingi, sultingi.

Žiedai geltoni, balti ar rausvi, susitelkę po kelis stiebų atsišakojimuose. Žiedų ir lapų spalva priklauso nuo veislės savybių. Žydėjimas tęsiasi nuo liepos pradžios iki vėlyvo rudens. Sėklos – tamsiai pilkos ar juodos spalvos, smulkios, auga ir bręsta dėžutėse.

Netoleruoja šalnų

Augalai iš dalies pakenčia pavėsį. Geriausiai auga atviroje ir šviesioje vietoje, drėgnoje dirvoje. Portulakos yra šilumą mėgstantys augalai. Jos puikiausiai auga ir mūsų šalyje, bet patariama pasirinkti pietinę pusę ir nuo vėjų apsaugotą vietą.

Augalai nėra reiklūs dirvai, tačiau sunkaus molio dirvos jiems auginti netinkamos. Geriausiai portulakos auga trąšioje, purioje, humusingoje ir drėgnoje dirvoje.

Portulakos – ilgos dienos augalai, tačiau jautrūs žemai temperatūrai. Paprastai jos sėjamos į atvirą gruntą šalnų pavojui praėjus. Sėklos visiškai sudygsta maždaug po 10–12 dienų. Portulakų sultinga lapija užauga vidutiniškai per 25–30 dienų nuo sėjos.

Jos auginamos sėjant tiesiai į gerai paruoštą dirvą eilėmis. Sėjama 20–30 cm atstumu į paruoštus vidutiniškai 1–1,5 cm gylio griovelius. Sėklos neužžeriamos žemėmis, o tik prispaudžiamos. Jei sudygo per tankiai, retinama 3 cm atstumu, paliekant stipriausius daigelius. Jie jautrūs šalnoms. Kad sėklos gerai sudygtų, optimaliausia 18–20 ºC temperatūra.

Mėgsta drėgmę ir trąšas

Tiek dygstant sėkloms, tiek augalui augant, reikalinga drėgmė. Jei portulakos silpnai auga, tenka ir papildomai tręšti. Geriausia tręšti per lapus 0,2 proc. tirpalu, t. y. 10 l vandens ištirpinus 20 g kompleksinių, greitai tirpstančių trąšų. Lapų kokybė labai priklauso nuo azoto ir fosforo.

Per vegetaciją sultingų lapų ir stiebų derlių galima nuimti iki trijų kartų, nes nupjovus ir palikus neaukštus stiebus, maždaug per tris savaites augalai vėl atželia.

Maistas ir vaistas

portulaka

Maistui portulakų lapai ir stiebai vartojami švieži ir jauni. Nuskintus lapus reikėtų iškart suvartoti arba įdėti į šaldytuvą ar laikyti vėsioje patalpoje. Tinka salotose kartu su kitomis daržovėmis, naudojama kaip priedas ruošiant padažus, sriubas. Skanu ir sveika šviežios portulakos, susmulkintos ir sumaišytos su sviestu, tepti ant sumuštinių. Galima marinuoti, virti, šaldyti, naudoti kaip prieskonius.

Portulakos žolę žmonės valgo ir ja gydosi nuo seno. Šį augalą gerai pažinojo ir įvairias ligas ja gydė dar tokie senovės tautų gydytojai kaip Hipokratas, Plinijus. Portulakos naudojamos kaip vaistas sutrikus inkstų, kepenų veiklai, šlapimo pūslės ligoms gydyti, nemigai lengvinti, apetitui gerinti.

Arabų gydytojai senovėje paprastąja portulaka gydė cukrinį diabetą, įvairius uždegimus.

 

Jolantos Tamašauskienės nuotraukos

2022-11-21 Susijusios temos - skaitykite: portulaka, prieskoninės žolelės, daržovės
Dalintis

2024/04/16

Europos pieno rinka stebima jau 10 metų

Europos pieno rinkos observatorija pradėjo veikti 2014 m. balandžio 16 d., lygiai prieš dešimt metų. Tai buvo pirmasis Europos Komisijos įsteigtas žemės ūkio rinkų stebėsenos centras. Nuo tada šis sėkmingas formatas buvo atkar...
2024/04/16

Biržoje elektros kainos mažos, bet kai kurie tiekėjai didino fiksuotos kainos planų tarifus

Elektros energijos vidutinė mėnesio kaina Nord Pool biržoje balandžio pirmojoje pusėje siekė 0,042 Eur/kWh be PVM – tai 38 proc. mažiau už šių metų kovo mėnesio vidutinę kainą, kuri buvo 0,068 Eur/kWh be PVM. Trečią savaitę iš ...
2024/04/16

Galimai neteisėtą statybos Birštone atvejį imta nagrinėti, kai juo susidomėjo Seimo kontrolierė

Tarpininkaujant Seimo kontrolierei Erikai Leonaitei Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija ėmėsi vykdyti priskirtas funkcijas – buvo pašalinti savavališkos statybos padariniai, o atsakingam pareigūnui taikyta ta...
2024/04/16

Finansinė parama – būtinybė Lietuvos ir Europos žemės ūkio sektoriaus iššūkiams įveikti

Lietuvos ir Europos žemės ūkio sektorius šiandien susiduria su vis didesniais iššūkiais. Klimato kaita, smarkiai kylančios gamybos, prekių ir trąšų išlaidos, nepastovi žemės ūkio politika ir spaudimas diegti inov...
2024/04/16

Proveržis Lietuvos medžiotojų bendruomenėje

Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija (LMŽD) balandžio 12-ąją poilsio ir pramogų komplekse „Medžiotojų sostinė“ (Kėdainių r.) surengė rajoninių draugijų, skyrių pirmininkų ir jų delegatų antrąją sueigą – apvaliojo stalo diskusiją...
2024/04/16

G. Nausėda teigia pasigendantis žemės ūkio ministro lyderystės (papildyta Prezidentūros informacija)

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia pasigendantis žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko lyderystės. Pasak prezidento, jei būtų perrinktas antrai kadencijai, keltų ministro tinkamumo klausimą.
2024/04/16

Priimame rekordiškai daug teisės aktų – kaip išvengti teisėkūros infliacijos?

Daugiau nei 23 tūkst. – tiek priimama naujų ar pakeistų teisės aktų per metus. Šis skaičius – dvigubai didesnis nei prieš 20 metų, kai Lietuvai į savo teisės sistemą reikėjo perkelti visą Europos Sąjungos teisę ir jos tai...
2024/04/16

Ligonių kasos: kam vaistų priemokas padengia valstybė?

Ligonių kasos sulaukia gyventojų klausimų, kodėl pernai metų gale nereikėjo mokėti paciento priemokų už kompensuojamuosius vaistus, o šiemet vėl tenka šias priemokas mokėti. Ligonių kasų specialistai primena, kad kasmet vaistų priemo...
2024/04/16

Kaimo gyventojų skurdo problema: kada politikų pažadai bus nuosekliai įgyvendinami?

(VDU ŽŪA langas) Oficialiais duomenimis, gyvenimo kokybė gerėja visose kaimiškosiose savivaldybėse. Tačiau Lietuvos kaimo gyventojai vis dar susiduria su skurdu ir nepalankia ekonomine padėtimi, nors atrodytų jie turi ir nemenkas galimybes ...