Kaunas +19,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +19,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025

LAMMC pristato agrarinių ir miškų mokslų naujausius tyrimus (1)

2024/02/03


Metų pradžioje Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras (LAMMC) tradiciškai pristato naujausius agrarinių ir miškininkystės mokslų tyrimų rezultatus bei inovatyvius sprendimus. Jau įvyko šešios nuotolinės diskusijos, o ateinantį ketvirtadienį rengiama kontaktinė konferencija.

Sausio 16, 18, 23, 25, 30 ir vasario 1 d. nuotolinėse diskusijose pristatyti ilgalaikių mokslo programų mokslinių tyrimų rezultatai. O vasario 8 d. rengiama kontaktinė konferencija NAUJOS GENOMINĖS TECHNOLOGIJOS IR SKAITMENIZACIJA ŽEMĖS IR MIŠKŲ ŪKYJE.

Jau galima peržiūrėti visų LAMMC nuotolinių diskusijų vaizdo įrašus. Šiandien pateikiame tris pirmuosius, kurie turėtų sudominti ūkininkus, miškininkus.

Kenksmingieji organizmai agro- ir miško ekosistemose

Daugiausia diskutuota apie biologinių produktų naudojimo efektyvumą. Konstatuota, kad jis kol kas nedidelis, eksperimentai dažniausiai atliekami šiltnamio sąlygomis, o naudojant lauko sąlygomis jų poveikis labai sumažėja. Padaryta išvada, kad kol kas biologinių produktų efektyvumas yra per mažas, kas jais būtų galima pakeisti cheminę augalų ligų ir kenkėjų kontrolę. Kaip alternatyva galėtų būti žemdirbystė uždarose patalpose, kuri išspręstų pesticidų naudojimo problemą, ir platesnis sprendimų priėmimo sistemų modelių panaudojimas.

Kitas diskusijos aspektas – neariminė žemdirbystė verčia naudoti glifosatus, kurie kol kas yra būtini pasėlių priežiūrai. Atkreiptas dėmesys, kad biologiniai produktai auginimo sezono metu purškiami maždaug septynis kartus, cheminiai – tik du. Iš to kyla dirvožemių degradacijos ir suslėgimo problema.

 

Genetiniai, biotechnologiniai ir selekciniai sprendimai augalų bioįvairovei bei inovatyvioms technologijoms

Diskusijos metu akcentuota, kad lengviau yra sukurti augalų veisles nei palaikyti jų selekciją ir dauginti bei platinti, taip pat sunku išlaikyti veislės kokybę. Kaip viena išeičių galėtų būti selekcinės medžiagos dauginimas šiltnamiuose / izoliatoriuose.

Kiekviena nauja veislė yra nauja kokybė, bet kartais ji yra per mažai žinoma. Reikia ne tik siekti naujų žinių, bet ir formuoti paklausą. Komercija taip pat yra svarbi selekcininko darbo dalis, reikalaujanti daug išteklių.
Selekcijos ir genetikos moksle vis dažniau taikomos naujausios technologijos (fenotipavimas, genų redagavimas), todėl reikėtų pradėti rengti naujas programas, pasirinkti selekcijos ir genetikos objektus ir tyrimų kryptis.

 

Augalų biopotencialas daugiafunkciam panaudojimui ir agroekosistemų tvarumui

Kalbėta apie platesnį daugiamečių žolynų ir energinių augalų panaudojimą.

Pieva nebūtinai yra geriausias variantas konkrečiam dirvožemiui, galbūt geriau jį užsodinti mišku ar panaudoti kitoms reikmėms.

Dėl šaknų biomasės įtakos anglies sekvestracijai konstatuota, kad šalies dirvožemiuose augalų šaknų sistemos nėra giliau nei 15 cm sluoksnyje, didžiausia jų dalis yra paviršiniame sluoksnyje. Reikėtų tirti augalus, didinančius šaknų biomasę dirvožemyje.

Ateityje energinių lignoceliuliozinių augalų auginimas turėtų mažėti ir didėti jų panaudojimas kitose srityse, pvz., statybų pramonėje.

 

Šaltinis: LAMMC 

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Garbanoti persikų lapai signalizuoja pavojingą ligą

Pavasarį sprogstant persikų lapams galima pastebėti, kad jauni lapeliai garbanojasi, keičia spalvą, sustorėja, formuojasi pūslės. Tai – tafrinozė. Ši liga gali pažeisti ir besiformuojančius vaisius, o pats kaulavaisis kitais metais ne...
2025/07/19

NMA: svarbu nuo plėšrūnų siekiantiems apsisaugoti ūkininkams

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) informuoja paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Apsaugos priemonės nuo didžiųjų plėšrūnų daromos žalos“ pla...
2025/07/19

„S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio 92-osios metinės: lenkų pagarba mūsų herojams – lyg saviems didvyriams“

Lietuvai minint Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą sukaktį, ypatingą pagarbą šiam istoriniam įvykiui kasmet atiduoda ir Lenkijos visuomenė. Lakūnų žūties vietoje Pščelniko miške surengtas tradicija tapęs atm...
2025/07/18

Nei bėgti, nei rėkti. Daržovių auginimo lietuviški ypatumai

Vilniaus universiteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas prof. dr. Rimantas Stukas, pasidžiaugęs, kad viskas, ko reikia mūsų organizmui, užauga Lietuvoje, teigė: „Visos ligos – nuo nervų, nuraminti juos gali padėti tik daržovės.&ldq...
2025/07/18

Patvirtintas 18-as ES sankcijų paketas, nutaikytas į Rusijos karo mašiną – energetikos ir finansų sektorius

Šiandien, liepos 18 d., Europos Sąjungos (ES) Taryba priėmė 18-ą ekonominių ir individualių sankcijų paketą, skirtą riboti kritiškai svarbių Rusijos naftos ir finansų sektorių veiklą ir toliau visapusiškai varžyti režimo galim...
2025/07/18

Kubiliaus amatas perduodamas iš kartos į kartą

Šilalė („Šilalės artojas“). Kasmetiniame Bilionių plenere „Šimtmečio veidai ir vardai“ visada galima sutikti įdomių užsi­ėmimų turinčių žmonių. Šiemet prie tvenkinio šeimininkavo kubil...
2025/07/18

Europos Komisija saugos plieno sektorių

Europos Komisija pradėjo tikslines konsultacijas, siekdama padėti nustatyti būsimas priemones, skirtas apsaugoti ES plieno sektorių nuo nesąžiningos prekybos praktikos ir neigiamo pasaulinio plieno pertekliaus poveikio.