Sumažinus energijos sąnaudas derlius nenukentėjo
Delphy tobulinimo centras pradėjo projektą, kurio metu sumažino energijos sąnaudas, bet gavo visai neblogą ir kokybišką derlių. Be to, eksperimento metu paprikų daigai vystėsi nepriekaištingai, o ligų ir kenkėjų pavojų pavyko sėkmingai kontroliuoti. Tad kaip gi olandai pasiekė tokių rezultatų?
Centro atstovas Bas Oudshoorn portalui KAS ALS ENERGIEBRON pasakojo, kad šiltnamių skyriuje buvo sumontuoti trys energiją taupantys ekranai (du Luxous 1147 ir vienas aukštos izoliacijos aliuminio ekranas). Visą parą oro temperatūra palaikoma žemesnė nei įprastai. „Projekto metu buvo siekiama sunaudoti ne daugiau kaip 10 m3/m2 dujų ekvivalento, – teigė jis, – Likusi reikalinga energija turėjo būti gaminama tvariai. Tai atlikome, naudodami aktyvaus drėgmės šalinimo metodą, tai yra, kai iš šiltnamio oro išgaunama latentinė šiluma.“
Latentinė šiluma – tai energijos kiekis, reikalingas medžiagos perėjimui iš vieno būvio į kitą, pavyzdžiui, vandeniui iš skysčio į garus. Augalui reikia energijos, kad išgarintų vandenį. Tai vyksta, kai oro temperatūra aukštesnė už augalo temperatūrą. Medžiagos būvio pasikeitimui reikalinga energija lieka vandens garuose ir vėl išsiskiria kondensacijos metu. Kontroliuojant kondensacijos procesą ir aktyviai šalinant drėgmę, energiją galima surinkti, kaupti ir, pasitelkus šilumos siurblį, esant šilumos poreikiui šią energiją panaudoti.
Pasak Delphy tobulinimo centro atstovo, pirmą kartą sausinimas pradėtas praėjus septynioms savaitėms nuo eksperimento pradžios, o nuo 12 savaitės pastebėta, kad energijos sąnaudos buvo lygios arba mažesnės nei iš sausinimo surinktos energijos kiekis. Kad būtų pasiekti kuo geresni rezultatai, buvo nuspręsta sausinimą daugiausia atlikti naktį ir ryte.
„Per pastarąjį mėnesį atgautas energijos kiekis tris kartus viršijo sunaudotą energiją. Vis tik tikslas sunaudoti ne daugiau nei 10 m3/m2 dujų ekvivalento nebuvo pasiektas. Šiuo metu sunaudota 12,6 m3/m2. Tačiau išnaudotos dar ne visos galimybės. Manome, kad daugiau energijos sutaupyti būtų galima pirmosiomis auginimo savaitėmis“, – pirmus mėginimus reziumuoja Bas Oudshoorn.
Olandiškas paprikas keičia lenkiškomis
Ne visi olandai kantriai laukia mokslininkų rezultatų ir naujų galimybių sumažinti energijos sunaudojimą šiltnamiuose, kuriuose auginamos paprikos, o tai reiškia ir produkto savikainą. Ne tik Olandijoje šviežiomis daržovėmis prekiaujantis ir StC International prekės ženklą atstovaujantis Marek Knop neslepia, kad bendradarbiaudamas su paprikų augintoju iš Lenkijos, šias daržoves gauna būtent iš šios šalies.
Kalbinamas olandų portalo Groenten nieuws, jis atkreipė dėmesį į tai, kad skirtingai nei pomidorai, kurie Olandijoje auginami stikliniuose šiltnamiuose, paprikos vis dar dažniausiai auginamos plastikiniuose tuneliniuose šiltnamiuose: „Bėgant metams buvo bandoma paprikas auginti stikliniuose šiltnamiuose, bet gerų rezultatų nepasiekta.“
Pašnekovas tvirtina, kad pastaraisiais metais įmonė tiekia ne tik aukščiausios kokybės paprikas, kurių stiebai yra nupjaunami, kad būtų atrenkami geriausi vaisiai, bet ir rankomis nuo augalo skintas paprikas, kurių stiebeliai kartais būna nulaužti. „Be to, šios paprikos kartais būna šiek tiek deformuotos, bet kokybė vis tiek labai gera ir dauguma prekybos centrų pirkėjų į tai nežiūri priešiškai“, – tvirtina jis.
ŪP portalas pagal KAS ALS ENERGIEBRON ir Groenten nieuws
Asociatyvi 123rf nuotrauka