Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024
Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024

Verpstinai – ieškantiems įdomesnių skonių

2023/11/20


Dalia Janušauskienė iš Viduklės (Raseinių r.), nuolat savo daržui beieškanti įdomesnių spalvų ir skonių šakniavaisių, pastaruoju metu atrado verpstinus – ir nenusivylė.

Traškūs kaip obuoliai

„Verpstinai mane sudomino nauju skoniu, – atkreipė dėmesį D. Janušauskienė. – Aš juos valgau žalius, graužiu kaip obuolius. Skonis saldokas, šie šakniavaisiai kiek minkštesnės konsistencijos negu bulvės. Jų dedu į sriubas, troškinius, salotas su morkomis ir obuoliais. Net mano trejų metų anūkė mėgsta juos pagraužti. Nieko panašaus prekybos centre nerasite.“

Verpstinų daigelius pavasarį nuskabiusi nuo kero ir pasodinusi į vazonus, po šalnų juos pernešė į lysvę ir dar dėl visa ko uždengė agroplėvele. Lapija užauga tvirta ir aukšta, panašiai kaip bulvinių saulėgrąžų ar jurginų, o ir žydi jie geltonai, primindami vadinamuosius topinambus. Šiems augalams sulapoti nereikia jokių cheminių trąšų, naudojamas tik kompostas.

verpstinas
Iš tokių gumbelių, išskaidytų pavasarį, subręsta derlius.

„Įdomu tai, kad nurinkus nuo kero šakniavaisius, prikibusius prie pagrindo panašiai kaip jurginai, nevalgomą dalį (daigelius prie stiebo) reikia palikti kitų metų pavasariui, augalo gyvenimui pratęsti, – pastebi D. Janušauskienė. – Juos apipyliau durpėmis ir pastačiau vėsiai iki naujo sezono.“

Veislės skiriasi ne tik spalvomis

Pašnekovė augina keleto veislių verpstinus. Vieni jų šviesia odele ir baltu vidumi (veislė ‘White’), kiti – violetine luobele ir gelsvu vidumi (‘Morado’). Veislės ‘White’ verpstinai nustebino didesniu derliumi ir stambesniais šakniagumbiais.

Prieš valgant būtina nulupti odelę kaip nuo bulvių, o minkštimo niuansai, priklausomai nuo veislės, kiek skirtingi, nors ir sunkokai nusakomi.

verpstinai
‘Morado’ ir ‘White’ veislės.

Kiek anksčiau dirbusi mokytoja D. Janušauskienė akcentavo, kaip smagu dalintis patirtimi su kitais augintojais, nes auginant retąsias daržoves Lietuvoje išbandomos galimybės itin svarbios.

 

Dalios JANUŠAUSKIENĖS nuotraukos

Titulinėje nuotr. – ‘White’ veislės verpstinai buvo dosnūs derliumi.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis