Kaunas +17,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 19 Bal 2025
Kaunas +17,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 19 Bal 2025

Ką daryti, kad mieliagrybiai nenudžiovintų medžių sodyboje?

2024/02/17


Netruks ateis pavasaris, dairysimės į beržus ir klevus, norėdami ir vėl paskanauti jų sulos. Gamtos specialistai perspėja – laiku neužgydę medžių žaizdų, pasmerksime juos žūčiai. Vienas pavojingiausių kenkėjų – mieliagrybiai, ne mažiau nei mes mėgstantys sulą. Kaipgi apsaugoti medžius?

Mieliagrybis, dar kitaip vadinamų aukšliagrybinėmis mielėmis yra Saccharomycetes genties mieliagrybių (Saccharomycetaceae) šeimos vienaląsčių grybų rūšis. Žinoma per 900 rūšių, kurios priskiriamos vienai mieliagrybiečių (Saccharomycetales) grupei. Labai sparčiai dauginasi skystoje terpėje pumpuravimo arba dalijimosi pusiau būdais.

Dauguma mieliagrybių yra saprotrofai, bet kartu ir augalų, šiltakraujų organizmų parazitai, sukelia žmonių ir gyvūnų užkrečiamas ligas. Jie minta aplinkoje esančiomis medžiagomis, ypač angliavandeniais.

mieliagrybis
Mieliagrybis keičia spalvą.

Mieliagrybio fermentai skaido gliukozę, vykdo cukringų medžiagų fermentaciją. Jų galima rasti ant saldžių vaisių ir uogų. Vykstant oksidacijos procesui, mieliagrybiai keičia spalvą. Misdami beržų sula, kurioje yra nemažai cukraus, jie vystosi itin greitai.

Pavasarį, kai tik pradeda tekėti klevų ar beržų sula, žmonės skuba medžiuose gręžti skyles ir leisti ją. Jeigu elgiamės neatsakingai, sulai baigus tekėti, medžiuose lieka neužtaisytų didžiulių skylių, kuriose netrunka įsiveisti mieliagrybių.

Jie aptinkami šiltą ir drėgną pavasarį net iki birželio, bet vasarą išdžiūsta. Beržai ir klevai dėl sužalojimų ir šių grybų veiklos pamažu pradeda džiūti.

Beje, šiuos ar kitus medžius žalojame įvairiausiais būdais, o pažeistose augalo vietose įsiveisia ne tik mieliagrybių, bet ir kitų grybų, todėl žievę nuo sužalojimų būtina saugoti. Trumpinant arba genint šakas, padarytas žaizdas patariama užtepti dažais ar medienos antiseptikais.

beržas
Užveržta beržo šaka.

Grybų sporos ant žaizdų pakliūva ir įsitvirtina greičiau nei susiformuoja gynybinis kaliusas. Baigus tekėti sulai, žaizdas būtina užtaisyti beržiniu kaiščiu ir aptepti moliu.

Ant medžių žievės pastebėtas vėžines žaizdas reikia išpjaustyti, taip pat turėtume pašalinti pajuodavusius audinius, kartu nuimdami 3–4 cm sveikų audinių sluoksnį, o žaizdas tepti fungicidų arba antiseptikų mišiniu. Sanitarinį sumedėjusių augalų genėjimą reikia atlikti rudenį, žiemą arba labai anksti pavasarį.

 

Gamtos tyrimų centro Botanikos instituto Augalų patologijos laboratorijos specialistai Dr. BANGA GRIGALIŪNAITĖ, dr. Daiva BUROKIENĖ, dr. Antanas MATELIS

Bangos GRIGALIŪNAITĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

 

Dalintis