Kaunas +12,9 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024
Kaunas +12,9 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024

Erkių sezonas: kodėl augintinių apsauga nuo parazitų tokia svarbi?

2024/03/30


Atšilus orams ilgėja ir keturkojų bei jų šeimininkų pasivaikščiojimai gamtoje. Deja, dažnai  galvos skausmu tampa gamtoje tūnantys parazitai ir jų platinamos ligos. Erkės Lietuvoje kelia pavojų tiek gyvūnams, tiek žmonėms. Nors apsaugos priemonių nuo šių parazitų pasiūla gyvūnams tikrai didelė, veterinarijos gydytojai kiekvieną pavasarį įspėja dėl išaugusio gyvūnų sergamumo babezioze – viena pagrindinių erkių platinimų ligų.

„Kauno grūdų“ veterinarinės farmacijos atstovė, veterinarijos gydytoja Aušra Tasiukevičiūtė-Sedekerskė pasakoja, kad dažnai keturkojų šeimininkai pavėluoja laiku pasirūpinti antiparazitinėmis priemonėmis. „Nederėtų laukti įpusėjusio pavasario. Deja, erkės nubunda labai anksti, vos tik orai sušyla ir išlenda pavasario saulė,“ – teigia ekspertė.

Ne visos priemonės vienodai veiksmingos

Veterinarijos vaistinėse, klinikose ar specializuotose gyvūnų prekių parduotuvėse gausu įvairių apsaugos priemonių nuo parazitų: tablečių, lašiukų, antkaklių, pakabukų, ar kitokių preparatų.

„Viena populiariausių ir perkamiausių priemonių keturkojų augintojų tarpe yra lašiukai. Remiantis atliktomis apklausomis, net 60 procentų augintinių savininkų renkasi būtent lašiukus. Per daugelį metų prekyboje, lašai yra tapę tradicine apsaugos priemone - ją šeimininkai renkasi dažniausiai. Neretai lašai pasirenkami, jeigu augintinis turi virškinamojo trakto sutrikimų, yra senyvo amžiaus arba alergiškas tam tikroms kitų antiparazitinių priemonių veikliosioms medžiagoms. Be to, tai yra viena pigesnių priemonių, todėl neretai jos pasirinkimą sąlygoja ir finansinės galimybės“, – sako veterinarijos gydytoja A. Tasiukevičiūtė - Sedekerskė.

Visgi, anot specialistės, rekomenduojama kartas nuo karto priemones keisti, kad neišsivystytų parazitų atsparumas preparatų veikliosioms medžiagoms.

„Nuo tų pačių preparatų būtina pailsinti ir augintinio organizmą. Tam tikrais periodais turime skirtingus parazitus – prasidėjus skraidančių parazitų periodui, aktualu naudoti atbaidančias priemones, o žiemos metu gana dažna problema - blusų invazija patalpose. Todėl lašiukai puikiai tinka darant pertrauką nuo tablečių naudojimo, arba derinant kelis vaistus įvairių parazitų keliamoms problemoms spręsti, – pažymi pašnekovė ir priduria, kad užlašinus šios priemonės ant augintinio kailio, reiktų vengti artimo kontakto su augintiniu bent porą valandų. – Naudojant šią antiparazitinę priemonę, labai svarbu rinktis saugius ir veiksmingus lašiukus, nevertėtų rinkis pačių pigiausių lašiukų, būtina atkreipti dėmesį į gamintoją ir veiksmingumo laiką, taip pat, kiek laiko veikia lašiukai nuo tam tikros parazitų rūšies.“

Erkės – ne vienintelė grėsmė

Be erkių platinamų susirgimų, gyvūnų sveikatai pavojų kelia ir kitos ligos, tokios kaip dirofilariozė. Tai liga, kuria gali užsikrėsti kai kurie plėšrūnai – šunys, katės, šeškai, vilkai, lapės ir kt. Dirofilaria kirmėlių vystymuisi reikalingi tarpinis ir galutinis šeimininkai. Šunys – būtent tie gyvūnai, kurių organizmuose parazitai užauga ir subręsta. Tarpiniais šeimininkas laikomi uodai, kurių organizmuose lervos vystosi. Todėl reikia nepamiršti efektyvių priemonių, lašiukų arba purškalų, kurie atbaido uodus ir saugo augintinį nuo šios ligos.

„Parinkus savo keturkojui antiparazitinį antkaklį, būtina nuolat jį tikrinti, kad jis būtų pakankamai arti odos, jo negalima nuimti visą veikimo laikotarpį. Jei antkaklis uždėtas neteisingai, arba dėl tankaus ir ilgo gyvūno kailio neturi glaudaus kontakto su oda, jo veiksmingumas mažėja, veikliosios medžiagos mažiau pasiskirto po visą odą“, – pasakojo A. Tasiukevičiūtė-Sedekerskė. Ji pastebi, kad ši priemonė nėra tinkama maudytis mėgstantiems šunims, nes antkaklio nuimti nerekomenduojama, o dažnai mirkstant vandenyje jis praranda veiksmingumą. Veterinarijos gydytoja atkreipia dėmesį ir į kitus šios priemonės minusus. „Dėl galimo poveikio žmonių sveikatai, negalima leisti gyvūnų, seginčių antkaklį, miegoti vienoje lovoje su šeimininkais, o ypač vaikais. Antkaklio veikliosios medžiagos gali paveikti žmonių sveikatą. Veterinarinis vaistas gali dirginti odą, akis ir kvėpavimo takus“, – pažymi veterinarijos gydytoja. Todėl, pasak jos, renkantis antiparazitines priemones, būtina pasitarti su veterinarijos gydytoju ir atsakingai pasidomėti teisingu šių priemonių naudojimu bei galimu šalutiniu poveikiu. Pasak ekspertės, rinkoje jau galima rasti ir vandeniui atsparų, natūralų ir 4 mėnesius veikiantį antiparazitinį antkaklį.

Profilaktika ištisus metus

„Svarbiausia yra prevencija - rūpintis gyvūnų sveikata visus metus. Būtent profilaktika yra pats efektyviausias būdas apsaugoti augintinį nuo ligų, – akcentuoja veterinarijos gydytoja. - Jau nuo vasario vidurio pastebime antiparazitinių priemonių pardavimų augimą. Ir iš tiesų, nereikia laukti, kol atšils orai. Vos tik kiek nutirpsta sniegas, alkanos erkės pabunda ir intensyviai ieško maitinimosi šaltinių. Jos niekur nedingsta ir žiemą, ypač, jei žiema nėra šalta. Tad ir šaltuoju metų laiku patariama prevenciškai naudoti antiparazitines priemones. Profilaktiškai užlašinti lašiukų nuo erkių ir blusų ar panaudoti kitą priemonę yra kur kas paprasčiau ir pigiau, nei vėliau kankinti gyvūną gydymu, vaistais, lašelinėmis.“, – pažymi A. Tasiukevičiūtė-Sedekerskė.

 

Partnerio turinys

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis