Kaunas +14,6 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024
Kaunas +14,6 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024

Užsidaro vartai ES kiaulienos eksportui

2024/05/26


Rinkų analitikams susumavus pirmojo šių metų ketvirčio rezultatus, paaiškėjo liūdna tiesa – Europos Sąjungos (ES) kiaulienos eksportuotojai neatlaiko Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) ir Kanados konkurencijos. Ant kulnų lipa ir Brazilija. Dėl šios priežasties gerokai mažiau mėsos parduota Australijos ir Naujosios Zelandijos rinkoms.

Danijos žemės ūkio ir maisto pramonės asociacijos (L&F) duomenimis, Australija šiemet padidino kiaulienos importo apimtis. Šalis per pirmus tris šių metų mėnesius importavo 41 tūkst. t šviežios ir šaldytos kiaulienos, tai yra apie 9.400 t arba 30 proc. daugiau nei 2023 m. pirmąjį ketvirtį. Tai rodo šios rinkos atsigavimą po mažiau sėkmingų praėjusių metų, rašo portalas „Schweizerbauer“.

Deja, ES kiaulienos tiekėjams šis laikotarpis nebuvo sėkmingas. Jiems didžiausiais konkurentais tapo JAV ir Kanados tiekėjai. Nors Australija nėra pagrindinė mėsos rinka ir užima devintą vietą tarp europietiškos kiaulienos pirkėjų (pernai į ją eksportuota 95 tūkst. t mėsos), šiemet į šalį įvežamos kiaulienos apimtys akivaizdžiai sumažėjo, užtat JAV ir Kanados eksportas stipriai išaugo.

Rinkos ekspertų nuomone, Šiaurės Amerikos šalių konkurencingumą galėjo padidinti produkcijos kainų korekcijos ir europiečiams padidėjusios siuntimo išlaidos.

Daugiau vilčių ES mėsos eksportuotojai deda į Naujosios Zelandijos rinką, kuri turėtų plačiau atsiverti sudarius laisvosios prekybos susitarimą.

Eksportas iš Šiaurės Amerikos augo kartais

2024 m. pirmąjį ketvirtį didesni Australijos importo reikalavimai į naudą išėjo amerikiečiams. Jie pristatė beveik 23 tūkst. t šviežios ir šaldytos kiaulienos, tai yra 16 800 t arba 272 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. Importo rinkos dalis išaugo nuo šiek tiek mažiau nei 20 proc. iki 56 proc.

Kanadai taip pat neblogai sekėsi, pardavimai padidėjo 170 proc. iki 3 900 t.

Visai kitoks vaizdas, pažvelgus į ES kiaulienos eksporto skaičius. Danija vis dar išlieka antra pagal svarbą Australijos tiekėja, tačiau šį ketvirtį pardavė maždaug ketvirtadaliu (7 540 t) mažiau mėsos. Olandų skaičiai smuktelėjo dar labiau – eksportas į Australiją sumenko perpus, iki 4 100 t. Panaši situacija ir Airijos atveju. Iš jos australai nupirko 56 proc. (kiek mažiau nei 2 100 t) kiaulienos.

Sėkmė Naujojoje Zelandijoje

L&F duomenimis, Naujojoje Zelandijoje kiaulienos, išskyrus šalutinius produktus ir dešreles, importas, palyginti su 2023 m. pirmuoju ketvirčiu, sumažėjo 3 proc. (iki 9 030 t). Nepaisant šio nuosmukio, Kanada, kaip pirmaujanti tiekėja, sugebėjo perpus (iki 2 040 t) padidinti pardavimus. JAV sekėsi dar geriau – užfiksavo net 150 proc. (iki 1 520 t) kiaulienos pardavimų augimą.

Ekspertai pastebi, kad tai iš dalies įvyko Ispanijos sąskaita. Šiai Europos šaliai teko susitaikyti su 36 proc. kritusia pardavimų apimtimi. Naujajai Zelandijai ji pristatė 1 130 t mėsos. Suomija, Vokietija, Švedija ir Lenkija taip pat patyrė didelį pardavimo nuostolį – nuo 28 iki 62 proc.

Vienintelei Danijai pavyko pagerinti rodiklius. Į Naująją Zelandiją jį eksportavo 117 proc. (887 t) daugiau kiaulienos nei prieš metus.

Kiaulienos pardavimai mažėjo ir pernai

ES kiaulienos pasiūla 7,6 proc. sumažėjo jau pernai. Dar labiau smuko eksportas: kiaulienos gaminių pardavimas į trečiąsias rinkas sumažėjo 19 proc., rašo portalas „Pig333“. Situaciją dar labiau pablogino labai žemos kiaulienos kainos kitoje Atlanto pusėje – JAV ir Brazilijoje. Tuo pasinaudodamos, šios šalys padidino eksporto apimtis.

Ekspertų nuomone, neigiamų rezultatų tarptautinėje prekyboje europiečiams davė ir dolerio atžvilgiu sustiprėjęs euras. Vis tik įžvelgiama ir pozityvių niuansų. Nors konkurencingumo iššūkiai ateityje, regis, nemažės, tikimasi, kad šiemet Europos eksportuotojai dar spės pasinaudoti rinkos galimybėmis, ypač Kinijoje.

Kainų pokyčiai ES

Gyvulių augintojų ir mėsos gamintojų asociacijai (VEZG) vis dar pavyksta išlaikyti stabilią skerstinų kiaulių orientacinę kainą – 2,20 Eur/kg, nors neatmetama tikimybė, kad situacija netrukus keisis. Daugmaž tokia kaina mokama Vokietijoje, Austrijoje, Belgijoje, Danijoje, Ispanijoje ir Nyderlanduose. Nors danų lūkesčiai ES kiaulienos rinkoje buvo didesni, jie vieninteliai iš Bendrijos šalių jaučia didėjančią jų pagaminamos kiaulienos paklausą trečiosiose šalyse.

Kitoms ES šalims sekasi prasčiau, pavyzdžiui, Prancūzijoje gegužę kaina sumažėjo 1,6 cnt/kg iki 2,015 Eur/kg skerdimo svorio. Orientacinė kaina Italijoje krito dar labiau – iki 3,7 cnt/kg gyvojo svorio, o per keturias savaites iš viso atpigo 12,3 cnt/kg. Tai lėmė netoli Parmos kumpio gamyklos užfiksuoti afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejai. Ši nemaloni žinia stipriai koreguoja kumpio kainą tiek pačioje Italijoje, tiek visoje Europoje.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis