Pareiškėjai, kurie deklaravimo metu negalėjo deklaruoti laukų dėl to, kad nebuvo panaikinti laikini leidimai naudotis valstybine žeme, paraiškos duomenis gali keisti Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje dar 10 kalendorinių dienų po deklaravimo pabaigos (po liepos 1 d.) ir apie tokius pakeitimus turi informuoti Nacionalinę mokėjimo agentūrą prie Žemės ūkio ministerijos (NMA).
Taip pat paraiškos dar gali būti pateiktos nuo 2024 m. liepos 2 d. iki spalio 1 d., kai vėlavimą lėmė nenugalimos jėgos (force majeure) ar išimtinės aplinkybės (paramos gavėjo mirtis, ilgalaikis paramos gavėjo profesinis nedarbingumas ir kt.).
Paraiškų teikimo sunkumai ir iššūkiai
Pagrindiniai iššūkiai, su kuriais susidūrė ūkininkai ir savivaldybių darbuotojai paraiškų teikimo metu, – tai valstybinės žemės deklaravimas ir 4 geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) reikalavimo („Apsaugos ruožų išilgai vandentakių įrengimas“) įgyvendinimas, paviršinio vandens telkinių pakrančių apsaugos juostų (pagriovių) deklaravimas.
Nuo 2024 m. valstybinės žemės plotus, esančius miestų ir miestelių teritorijose, ūkininkai galėjo deklaruoti tik turėdami naujo patikėtinio – savivaldybės – sutikimą laikinai naudotis laisvos valstybinės žemės fondo patvirtinančius rašytinius dokumentus. Todėl ūkininkai turėjo papildomai kreiptis į savivaldybes, gauti sutikimą laikinai naudotis laisvos valstybinės žemės fondo žemės plotais.
Taip pat buvo susiduriama su sunkumais ir trukdžiais deklaruojant valstybinės žemės plotus, kai išduotas laikinas leidimas vienam asmeniui, o ilgalaikės valstybinės žemės nuoma sudaryta ir VĮ Registrų centre registruota kito asmens vardu.
Įgyvendindami žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų 4 GAAB reikalavimą, ūkininkai ir savivaldybių darbuotojai susidūrė su iššūkiais, įbraižydami pagriovius prie deklaruojamų laukų, kurie ribojasi su melioracijos grioviais (išskyrus ekologinius laukus). Jiems kilo daug klausimų, kokiais atvejais reikia braižyti pagriovį, kaip jį identifikuoti, kokius braižymo įrankius naudoti, kokiais pasėlių kodais deklaruoti.
Pasiruošimas ateinančiam žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimui
Ruošiantis ateinančiam žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimui Žemės ūkio duomenų centre bus atliekama šių metų deklaravimo analizė ir įvertinimas, bus vykdoma Paraiškų priėmimo informacinės sistemos naudotojų apklausa bei bus diskutuojama su socialiniais partneriais apie deklaravimo proceso palengvinimą. Planuojama įdiegti daugiau automatizavimo procesų, leidžiančių palengvinti deklaravimą.
Paraiškų priėmimo rezultatai
2024 m. patvirtintos 112 960 paraiškos, deklaruotas plotas 2 914 264,21 ha. Didžioji paraiškų dalis (107 tūkst.) pateikta su savivaldybių darbuotojų pagalba. Tendencija jau keletą metų išlieka ta pati – pareiškėjų skaičius mažėja, o deklaruotas plotas nežymiai didėja.
Didžiausi žemės ūkio naudmenų ir kiti plotai deklaruoti: Kėdainių r., Panevėžio r., Raseinių r., Šakių r., Radviliškio r., o daugiausia paraiškų pateikta: Šilalės r., Alytaus r., Šilutės r., Raseinių r., Kelmės r. savivaldybėse.
ŽŪDC informacija
123rf nuotr.