Ashburn +19,7 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024
Ashburn +19,7 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024

Laisvę garbanoms!

2014/07/13

Jei rašytume apie klasikinius moteriško grožio kanonus, būtinai paminėtume garbanas. Smulkios ir purios ar primenančios įsisiūbavusias jūros bangas, jos yra moteriškumo, elegancijos, romantikos simbolis. Prieš tokį grožį nusilenkia net įnoringiausia mada.

Šablonų nėra „Garbanoti plaukai visada buvo madingi: simbolizavo vaisingą, turtingą, gražią, savimi besirūpinančią moterį. Skyrėsi tik garbanojimo būdas: tarybiniais laikais buvo madingos ant metalinių suktukų susuktos garbanos, dešimtajame dešimtmetyje tapo populiarios „vaškinės“, kiek vėliau – holivudinės, purios ir stambios garbanų sruogos, – vardija praėjusių metų mados tendencijas kirpėja stilistė Sandra Stanelienė. Ji teigia, kad šiais metais nėra vieno madingo garbanų tipo: viską lemia plaukų struktūra, ilgis, kirpimas, šukuosena, pačios moters charakteris ir aprangos stilius. „Garbanos – kaip ir drabužių mada: svarbu puoselėti savitumą, individualų stilių“, – atkreipia dėmesį specialistė.

Plaukų tipai Plaukai skirstomi į tris tipus: azijietiški, afrikietiški ir europietiški. Azijietiški – gana stori, tiesūs, juos ypač sunku nušviesinti ir sugarbanoti. Afrikietiški verčia paplušėti, be specialių priemonių neįmanoma ištiesinti kietų, smulkiai garbanotų plaukų. Be retų išimčių, tradiciniai lietuvaičių plaukai yra trečio tipo – europietiški. Jie tiesūs, ploni, švelnūs it šilkas, paslankūs, todėl lengva formuoti, įvairiais būdais garbanoti, tačiau visas grožis, net ir naudojant fiksavimo priemones, labai greitai išsileidžia – tai priklauso ne tik nuo plaukų specifikos, bet ir nuo mūsų klimato sąlygų. Dažnai žili plaukai pasidaro kieti, juos sunku sugarbanoti. Paslankumo jiems suteikia dažymas: nuo amoniako plaukai tampa minkštesni. „Natūralios garbanės nori tiesių, o tiesių plaukų savininkės alpsta dėl garbanų, vargsta jas kiekvieną dieną sukdamos. Tos, kurios nori kasdien džiaugtis garbanotais plaukais, turėtų pasidaryti cheminį sušukavimą“, –  pataria S. Stanelienė.

Populiariausi – suktukai Plaukams garbanoti naudojamos įvairios priemonės: suktukai, elektriniai įrankiai ir buities daiktai. Be abejo, populiariausi – suktukai. Yra kelios plaukų sukimo taisyklės: kuo didesnis suktuko skersmuo, tuo garbana stambesnė; plaukų sruogos plotis turi atitikti suktuko plotį: ant 2 cm pločio suktuko sukite 2 cm pločio sruogą (1 ir 2); visus sruogos plaukus įtempkite statmenai galvos paviršiui (3 ir 4); jei plaukai kieti ir tankūs, imkite plonesnę sruogą; jei plaukai ilgi, sruogos turi būti plonos; tradiciniu būdu sukant ilgus plaukus susigarbanoja tik jų galai, o garbanos ypač greitai išsileidžia: priežastis – galvos odoje išsiskyręs prakaitas, didelis plaukų svoris. Kur kas geresnis rezultatas bus, jei suksite plaukus dviem suktukais: ant pirmo sukite plaukus nuo vidurio šaknų link, ant antro –  nuo galiukų vidurio link. Jei plaukai labai ilgi, naudokite tris suktukus. Kad neatsirastų negražaus tarpo, suktukus sukite priešingomis kryptimi (5 ir 6); sukti plaukus ant minkštų suktukų sveikiau negu ant kietų; norint išgauti kuo natūralesnes garbanas patartina naudoti skirtingo skersmens suktukus: sukti pakaitomis storesnių ir plonesnių (7); kaip sukti – į priekį ar atgal, lemia kirpimo būdas, veido forma, jo bruožai. Žinia, šukuosena keičia veido ovalą: jei suksite suktukus atgal, atversite veidą, jei į priekį, garbanos kris ant veido (8). Nesvarbu, nuo kurios vietos pradėsite garbanoti plaukus –  priekio, pakaušio, smilkinių, galite sukti juostomis, apskritai nuo pakaušio žemyn, bet kokiu kitu būdu (9), kur kas svarbesnė suktukų padėtis (10). Horizontali – klasikinė ir populiariausia. Taip susuktos garbanos yra didelės, pačios stipriausios. Deja, gana dažnai jos atrodo dirbtinės, nenatūralios, išgauti minkštas, švelnias garbanas sunku. Vertikali – irgi klasika, paprastai taip sukami ilgi plaukai: garbanos susisuka beveik visu ilgiu, krinta lengvomis sruogelėmis, kurios ypač gražiai atrodo, jei plaukų daug. Deja, garbanojant plaukus šiuo būdu jie nepakyla nuo šaknų, pakaušis neturi apimties. Įstriža – šis plaukų sukimo būdas buvo sugalvotas tik bangoms formuoti. Pastaruoju metu jis sparčiai populiarėja: pastebėta, kad iš taip susuktų plaukų kur kas paprasčiau kurti modernias originalias šukuosenas.

Specialios priemonės ir gudrybės Pasak kirpėjos stilistės, kad ir kokiu būdu garbanosite plaukus, būtinai naudokite specialias fiksavimo priemones: losjonus, putas, purškalus, pavyzdžiui, „Seasol spray“ su jūros druska ir įvairiais aliejais. Taip ne tik ilgiau išsilaikys šukuosena, bet ir plaukai bus apsaugoti nuo karščio naudojant džiovintuvą ar žnyples. Geriausiai apsaugo profesionalų priemonės. „Losjonu ar putomis reikia patepti išplautus plaukus. Galite tepti šlapius, tačiau garbanos laikysis daug ilgiau, jei patepsite sausus. Susuktus plaukus ne pro šalį supurkšti laku, paskui išdžiovinti džiovintuvu. Suktukus ištraukite tik plaukams atvėsus: jei išimsite, kai plaukai bus dar šilti, visas darbas nueis perniek, garbanos beveik akimirksniu išsileis“, – įspėja S. Stanelienė. Ji tvirtina, kad visada gražu, kai pakaušyje plaukai šiek tiek pakelti – veidas atrodo dailesnis, šukuosena puresnė. Toms, kurių plaukai trumpi, tai padaryti paprasta, daug laiko nereikia: sausus plaukus susukite labai dideliais suktukais, supurkškite laku, trumpai pašildykite džiovintuvu ir eikite gerti pusryčių kavos, rengtis ar dažytis – po kelių minučių ištraukite suktukus ir sušukuokite plaukus. „Kokia išeis šukuosena, labai priklauso ir nuo garbanų iššukavimo būdo: jei šukuosite šepečiu, gausite purias bangas, jei šukomis – plaukai bus purūs, išsipūtę, be garbanų, jei atsargiai pirštais perbrauksite per garbanas, jos išlaikys gražią formą, labai primins natūralias“, – pasakoja specialistė.

Žnyplės ir išmonė S. Stanelienė atkreipia dėmesį, kad tos, kurios moka naudotis „karštais įrankiais“ – taip ji vadina įvairias žnyples, gali apsieiti ir be įprastų suktukų. Tiesa, kad plaukai nuo dažno sukimo žnyplėmis nenukentėtų, elektrinio įrankio paviršius turėtų būti dengtas titanu. Žnyplės gali būti cilindro, kūgio formos, naudojamos plaukams tiesinti, gofruoti. Garbanų dydis priklauso nuo žnyplių pločio ir plaukų sruogų storio: kuo plonesnė sruoga, tuo garbana smulkesnė. Norėdamos sukurti smulkiai banguotų plaukų šukuoseną, gofravimo žnyplėmis, slinkdamos nuo šaknų galiukų link, suspauskite atskiras sruogos atkarpas, vieną vietą vieną kartą. Dabar labai populiarioms Holivudo stiliaus garbanoms gauti naudokite cilindro formos žnyples: suimkite plaukų sruogą prie šaknų, ją apsukite aplink žnyples ir labai iš lėto žnyples traukite per plaukus. Jei plaukai nėra itin ilgi, juos pasuksite tiesinimo žnyplėmis: sruogą suimkite prie pat šaknų ir žnyples iš lėto traukite, riesdamos į vieną ar kitą pusę formuokite garbanas. Tiesinimo žnyplės pravers ir garbanojant plaukus įvairiais buities daiktais: metaline liniuote, plaukų segtuku, virbalu ar šukų kotu, apsuktus aplink daiktą plaukus suspauskite žnyplėmis. „Naudodamos liniuotę gausite kampuotas, zigzagines garbanas, ant virbalo – labai smulkias, kone dredus, o štai sukdamos plonas sruogeles ant kuodo segtuko aštuoniuke, turėsite plaukus, panašius į afrikiečių“, – juokauja S. Stanelienė ir pataria kietus plaukus ant suktukų sukti šlapius, be to, bus kur kas geresnis rezultatas, jei naudosite tiesinimo žnyples: garbanos atrodys gražios, tvarkingos ir laikysis daug ilgiau.

Užsispyrėlių sutramdymas Pasak S. Stanelienės, natūralūs garbanoti plaukai yra kur kas sausesni, jiems reikia daugiau drėgmės, todėl būtina naudoti šio tipo plaukams skirtas priemones: šampūną, balzamą, kurie plaukus ne tik sudrėkins, bet ir pamaitins, idealu, jei balzamas bus nenuplaunamas. „Nepatartina plauti galvos kiekvieną dieną, užteks du kartus per savaitę. Šlapių garbanotų plaukų jokiu būdu netrinkite rankšluosčiu, – įspėja specialistė ir sako, kad džiovintuvas tokio tipo plaukams taip pat netinka: geriausia, kad jie išdžiūtų natūraliai. – Jei skubate, džiovinkite tik vėsaus oro srove – karštis dar labiau išsausins plaukus, jie pasipūs, bus sunku suvaldyti.“ Dėl tos pačios priežasties džiovinamų plaukų jokiu būdu nešukuokite. Geriausiai naudoti ne įprastas šukas, o retais dantukais, idealu – šepetys su natūraliais ir sintetiniais šereliais: jis palengvina šukavimą, sulygina plaukų paviršių. Bent kartą per savaitę garbanas palepinkite maitinamąja kauke. Išbandykite šiuos receptus:

  • sumaišykite šaukštą kukurūzų miltų su stikline pomidorų sulčių;
  • elektriniu maišytuvu sumaišykite kiaušinį, pusę avokado ir 2 šaukštus kviečių gemalų aliejaus.

Užtepusios kaukę ant plaukų, galvos odos, pridenkite vonios kepuraite, apsukite rankšluosčiu ir laikykite 30 min., paskui kruopščiai išskalaukite. Garbanotiems plaukams puoselėti ypač tiks priemonės su arganų, makadamijų aliejais – jie suminkština plaukus. Lengviau sušukuosite garbanas naudodamos specialius kremus, losjonus. Garbanės, praradusios viltį sutramdyti savo neklaužadas garbanas, gali griebtis tiesinimo žnyplių ar pasidaryti ilgalaikį tiesinimą, tiesa, piktnaudžiauti nė viena iš šių procedūrų nederėtų. Sukite garbanas klasikiniais suktukais – šukuosena bus tvarkingesnė, ne tokia išsipūtusi, plaukai glotnesni.

Gausi suktukų šeima

Klasikiniai suktukai – cilindro formos, skirtingų dydžių, gali būti pagaminti iš įvairių medžiagų: plastiko, metalo, aptraukti guma, apsukti neslidžia juosta ir pan. Garbanų dydį lemia suktukų skersmuo, jos išeina vienodos. Banguoti suktukai – klasikinių suktukų rūšis: vienodo skersmens suktukai su įdubimais keliose vietose – bangelėmis, todėl garbanos išeina S formos, panašesnės į natūralias. Papiliotės – minkšti medvilniniai, guminiai ar putplasčio suktukai, kurių viduje yra lanksti viela. Papiliotės tinka vidutinio ilgio ir ilgiems plaukams sukti. Nuo suktukų skersmens priklauso, kokio dydžio bus garbanos, jos kur kas labiau primena natūralias. Amerikietiški suktukai be gumelių sukurti pagal lego principą: tuščiavidurė konstrukcija, patraukus už galų suktukas atsidaro, užsukus sruogą vėl galai sustumiami. Garbanos – tvirtos, natūralios, didelės apimties. Suktukų paskirtis labai įvairi: bangoms formuoti, klasikiniam sukimui, ilgiems plaukams garbanoti, išgauti tūrį ar cheminiam sušukavimui. Sraigtiniai suktukai naudojami spiralės formos garbanoms gauti. Jais sukami vidutinio ilgio ir ilgi plaukai. Suktukų forma lemia ir sukimo būdą – griežtai spirale. Suktukai gali būti nuo 5 iki 16 mm skersmens, užspaudžiami plastikinėmis detalėmis. Ažūriniais suktukais galite sukti bet kokio ilgio plaukus: jie suteikia šukuosenai apimties ir purumo, tačiau netinka smulkioms, minkštoms garbanėlėms formuoti. Originalių formų suktukai: įvairiais būdais persukti vieną ar du kartus, siaurėjantys ir vėl platėjantys, pagaminti iš įvairių medžiagų ir fiksuojami skirtingais būdais – juos rekomenduojama naudoti kuriant originalias šukuosenas, netipiškas bangas ir pan. Elektriniai, dar vadinami karštaisiais, suktukai pravers visoms skubančioms moterims: dažniausiai komplektą sudaro trijų dydžių klasikinės formos 24 suktukai. Jie padengti apsauginiu audinio sluoksniu, greitai įkaista, gerai išlaiko šilumą.

Dalintis