„Kaimo laikraštis“ Nr. 27, 2014 m. liepos 5-11 d.

0,50 € 0,25 €

Elektroninis leidinys

1Kartos, paženklintos žirgininko žyme

Regina STUNDIENĖ
Utenos r. Piliakalnio kaime apie kalnan pasilypėjusios sodybos gyventojus galima sukurti mįslių pasaką, kurios užuominas vargiai kas įmintų. Jau Dangaus pievose sustojęs žirgininko Petro Kazlausko ir jo žmonos Vitalijos amžinybės laikas. O po namų stogu gyvena dviejų žentų užkurių Sauliaus ir Egidijaus (bet ne seseris paėmusių) šeimos, dėdė Dovydas dviem mėnesiais ir aštuoniolika dienų jaunesnis už trimetį sūnėną Modestą, o jų mamos Donata ir Reda: mama ir dukra, mama ir močiutė. Mat Donata Kazlauskaitė-Švilpienė su vyru Sauliumi, užauginusi vyresniuosius dukrą ir sūnų, po daug metų susilaukė netyčiuko pagranduko Dovydo ir, kaip ji sako, įspūdis buvęs kaip milijoną išlošus. Ir visos trys dabartinės kartos paženklintos žirgininko žyme. Veikiausiai auga ir ketvirtosios kartos žirgininkas – vienas iš keturių proproanūkių trimetis Modestas Gudonis, jau drąsiai sėdintis vežimaityje ant kelių tėveliui Egidijui, kai šis treniruoja ristūnus.

Kodėl ridikėliai lapoja?

Radishes22 copyDr. Onutė BUNDINIENĖ
LSDI Daržininkystės technologijų sektoriaus mokslo darbuotoja
Jei ridikėliai neauga, o veši tik lapija, gali būti kelios priežastys: per tankiai pasėti, auga pavėsyje, dirva pertręšta azotu, per aukšta temperatūra augimo metu ar trūksta drėgmės.
Ridikėliai geriausiai auga saulėtoje vietoje, lengvoje humusingoje, purioje, nerūgščioje dirvoje.
Pavėsyje auga lapai, o šakniavaisiai būna smulkūs. Ridikėliai sėjami 1,5–2 cm gyliu, tarp eilučių paliekami 10–15 cm tarpai. Per tankiai sudygę ridikėliai retinami, augalai paliekami kas 2–3 cm arba 4–5 cm, nelygu veislė. Pradėjus formuotis šakniavaisiams laistomi, kad žemė būtų drėgna. Liejama kas 2–3 dienos, dirva turėtų įmirkti 5–7 cm gyliu, o karštomis dienomis – kasdien, 5–8 l/kv. m. Ridikėliai raunami ne visi iš karto, bet pasirinktinai: pirmiau užaugę, o mažesni paliekami keletą dienų paaugti. Anksti pavasarį pasėti šiltnamyje ar po dangomis užauga daug greičiau negu lauke. Tik tuomet itin svarbu tinkamai vėdinti, nes kai temperatūra per aukšta, išauga tik lapai. Tinkamiausia augimo temperatūra – 18–22 OC šilumos. Per šiltai laikomų ridikėlių lapai auga sparčiau nei šakniavaisiai. Labai gerai, kai 5–7 dienos po sudygimo šiluma siekia tik 5–6 OC, tuomet greičiau auga šakniavaisiai. Dienai pailgėjus ridikėliai pernelyg greitai auga, ima žydėti ir tampa netinkami vartoti, todėl jie ir laikomi trumpos dienos daržovėmis. Liepą ridikėlius galima auginti dirbtinai pridengus tamsiomis plėvelėmis, šviesos suteikiant 14–15 valandų per dieną. Arba rinktis tokias ridikėlių veisles, kurios nežydi vasarą. Rugpjūtį ar rugsėjį dar galima kelis kartus sėti nepridengiant. Taip pat prisiminkite, kad ridikėliai nepakenčia šviežio mėšlo ir pertręšimo azotu, nes tuomet augalai „išeina“ į lapus, o šakniavaisiai užauga smulkūs, kieti ir neskanūs.

KITI NUMERIAI
Susisiekite su mumis

Šiuo metu nesame prisijungę. Bet Jūs galite palikti mums žinutę ir mes su Jumis susisieksime artimiausiu metu.

Turite klausimų? Mes Jums padėsime.

Žinutės išsiuntimui paspauskite ENTER
PAGALBA
Norėdami skaityti pilną leidinio versiją ir aiškiai matyti tekstą, spauskite PRIDĖTI Į KREPŠELĮ ir atlikite apmokėjimą.