Pensijos nepriklausys nuo politikų valios
Jau kuris laikas aistras kaitinantis grupės šalies mokslininkų parengtas socialinis modelis netrukus keliaus į Seimą. Antradienį Vyriausybė pritarė „Sodros“ reformos projektui, kuriame, be įvairių naujovių, numatytas automatinis pensijų indeksavimas, bazinės pensijos mokėjimas ne iš „Sodros“, bet iš valstybės biudžeto, „Sodros“ mokesčio „lubų“ nustatymas, socialinio draudimo įmokų mažinimas dvylika metų po 1 proc., taip pat apskaitos vienetų sistema skaičiuojant pensiją.
Profsąjungos sutinka ne su visais pasiūlymais ir piktinasi, kad skubama dar „žalią“, deramai neapsvarstytą su visomis suinteresuotomis grupėmis, projektą pateikti Seimui. Jo rengėjai atkerta, kad pateikti savo pastabas buvo pakankamai laiko, be to, jau ir taip padaryta įvairių kompromisų, kurie gali sujaukti visą sistemą.
Ką apie planuojamą automatinį pensijų indeksavimą mano vienas šio socialinio modelio projekto autorių, Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Socialinio darbo katedros profesorius dr. Romas LAZUTKA?
Kuo skiriasi miestas, miestelis ir kaimas?
Kai vilnietis ar klaipėdietis kaimu pavadina Kretingą, Skuodą ar kitą rajono centrą, nelabai ką ir nustebina. Nors šiose gyvenamosiose vietovėse vandens iš šulinių seniai niekas nebesemia, gatvės asfaltuotos, yra kur akis paganyti, pažintis su tokiu miestu labai elementari: aikštė, kelios dešimtys parduotuvių, dar koks muziejukas, bažnyčia – ir ekskursija baigėsi.
Bet jei Salantus, Sedą ar Varnius, kurie nominaliai taip pat laikomi miestais, pavadintume miesteliais, gali kilti ir nepasitenkinimo šurmulys. Jie juk miestai, nesvarbu, kad ten tik keliolika trumpų gatvių, pusė gyventojų išsikraustę į užsienį, o gimnazija vos surenka reikiamą mokinių skaičių.