„Ūkininko patarėjas“ Nr. 73, 2014 06 28

0,43 € 0,22 €

Elektroninis leidinys

Sveikas maistas – prabanga

Nors mitybos specialistai agituoja sveikai maitintis, kiauros žmonių kišenės teleidžia valgyti šlamštą

IMG_8429IMG_3770Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ
„ŪP“ korespondentė
Lietuva pirmauja Europoje pagal mirtingumą nuo šir­dies ir kraujagyslių ligų, nes lietuviai netikusiai maitinasi ir patiria daug streso. Dėl nevisavertės mitybos šalyje daugėja ir mažakraujystės, tuberkuliozės atvejų, o dėl cheminiais teršalais prisodrintų maisto produktų – vėžinių susirgimų.
Kodėl lietuvaičiai nė nesulaukę pensinio amžiaus krenta kaip rudeniniai lapai pakirsti ligų – ar dėl to, kad neišmano, kaip sveikai maitintis, ar dėl to, kad neturi tam pinigų?
Atrodytų, atsakymas čia pat – maisto produktų parduotuvėje ar turguje, tačiau, deja, klystame.

Bulvių marui – palankiausios sąlygos

BulvMaras2Dr. Rita ASAKAVIČIŪTĖ
Pastaraisiais metais padidėjo bulvių maro sukėlėjo grybo Ph. infestans agresyvumas: sugebėjimas pažeisti augalą šeimininką, maitintis ir daugintis jame. Pirma, liga gali vystytis daug greičiau. Vegetatyvinis ligos vystymosi ciklas anksčiau trukdavo 4-5 dienas, o dabar pakanka ir 3-4 dienų. Antra, grybas gali produkuoti daugiau sporų, todėl liga plinta greičiau. Ir trečia, padidėjo grybo sporų sugebėjimas užkrėsti augalus.

Kada turėsime „miesto stogų medaus“?

Justinas ADOMAITIS
„ŪP“ korespondentas
DSC_0172– Lietuviams dar neaktualu bičių ganyklų ieškoti miesto želdiniuose, tačiau pasaulyje tas jau vyksta, – kalba Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos Gyvulininkystės katedros prof. Almantas Šimkus, randantis laiko su šeima puoselėti nemažą bityną. Neseniai mokslininkui ir bičiuliui į rankas pateko Londone išėjusi Luko Diksono (Luke Dixon) knyga „Bitininkystė mažuose ir dideliuose miestuose“ („Keeping Bees in Towns &Cities“). Joje pasakojama apie mėgėjišką bitininkystę įvairių pasaulio šalių miestuose, aiškinamos šio reiškinio priežastys. Pasak prof. A. Šimkaus, „bitininkystės industrijos“ pradininkais laikytini bičiuliams žinomi JAV savamoksliai bitininkai Amosas Ivesas Rutas (1839–1924) ir Lorencas Loreinas Langstrotas (1810–1895), XIX a. viduryje ėmęsi modernizuoti bitininkavimo verslą.

KITI NUMERIAI
Susisiekite su mumis

Šiuo metu nesame prisijungę. Bet Jūs galite palikti mums žinutę ir mes su Jumis susisieksime artimiausiu metu.

Turite klausimų? Mes Jums padėsime.

Žinutės išsiuntimui paspauskite ENTER
PAGALBA
Norėdami skaityti pilną leidinio versiją ir aiškiai matyti tekstą, spauskite PRIDĖTI Į KREPŠELĮ ir atlikite apmokėjimą.