„Ūkininko patarėjas“ Nr. 84, 2014 m. liepos 24 d.

0,43 € 0,22 €

Elektroninis leidinys

Naktys šaltos, dienos karštos – agurkų nebus?

Dažnas sodietis ste­bisi pastarojo meto orų pokyčiais ir jau pavasarį prognozavo, kad šiemet nebus obuolių bei uogų ir kad liksime be kai kurių daržovių. Kal­ta kone 10 °C šal­na, pirmosiomis gegužės dienomis ap­gau­bu­si didžiąją šalies dalį. Antra, vėsios naktys gegužę ir birželį pristabdė lauko daržovių, ypač agurkų, augimą.
Su gamtos įnoriais tenka susitaikyti bei prie jų prisitaikyti ir Salvinai Kievinienei iš Panevėžio rajono, trylika metų auginančiai lauko agurkus.

Eurus lengviau suklastoti negu litus

Vakar ES bendrųjų reikalų taryba  galutinai išsprendė  euro klausimą Lietuvoje. Šiandien lietuvių  prekybininkai, verslininkai, pramonininkai  viešai pasižadės neapiplėšinėti pirkėjų ir klientų  Lietuvai  laukiant euro bei pirmaisiais bendrosios ES valiutos cirkuliavimo  mėnesiais.  
Tačiau dar beveik pusę metų lietuviai už prekes ir paslaugas atsiskaitinės nacionaline valiuta.  Įvairių nominalų litų  banknotų  cirkuliuoja   apie 100 mln. vienetų. Litų ir centų monetų – daugiau nei milijardas. Litai visiškai padengti aukso atsargomis,  užsienio valiuta.  Bet  Finansų ministerija  praneša, kad  Lietuvos banko  kūrikai ir valytojai tokį turtą   tiesiog sukarpys, susmulkins, išlydys, net jeigu pinigai  bus naujutėliai, trumpai kursavę   ar visiškai nepatekę į apyvartą.
„Ūkininko patarėjas” pasiteiravo Lietuvos banko pareigūnų, nacionalinių pinigų kūrėjų ir politikų, ar  išmintinga supūdyti litų likučius sąvartynuose, užuot pasirūpinus   atsarginiu planu B, jeigu euro zona, kaip ir daugelis   panašių ankstesnių dirbtinių projektų, sužlugtų, kaip bus atsilyginta litus sukūrusiems dailininkams už pažeistas jų autorines  teises ir kada eurai turės bent tiek apsaugos priemonių, kiek litai.

Per Vokietiją ir Lenkiją – šokdami lambadą

„Kad būtum turtingas, reikia vogti… akimis ir ausimis“, – taip Rokiškio rajono merui Vytautui Viliui kartą pasakė 80-metis Amerikos ūkininkas.
Tuo principu vadovaujasi ir Rokiškio krašto ūkininkai. Jie kasmet leidžiasi į kelionę po kaimynines Europos šalis, kad pamatytų, kaip ūkininkaujama svetur bei palygintų, ko patys pasiekė per daugiau nei 20 Nepriklausomybės metų.
Kelionės padeda ir patiems rokiškėnams tarpusavyje suartėti, pasidalyti įgyta patirtimi, nes kasdieniuose darbuose paskendę žemdirbiai kitu metu neranda laiko glaudžiau pabendrauti.
Šią vasarą jie apsilankė Vokietijos Saksonijos žemėje ir Lenkijos Punsko regione. Pasimokyti rado ko, bet ne tiek, kiek keliaudami prieš dešimtmetį. Tačiau patirtais įspūdžiais gyvens dar ilgai.

Didžiausias kompensacijų kąsnis – Šalčininkų rajonui

Nacionalinę mokėjimo agen­tūrą (NMA) iš Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) jau artimiausiomis dienomis turėtų pasiekti 3,4 mln. Lt, skirtis kompensacijoms už priverstinai buferinėje afrikinio kiaulių maro (AKM) zonoje ūkininkų paskerstas kiaules. Dar beveik vienas milijonas litų bus išmokėta medžiotojams, kurie nuo šių metų vasario 7 d. iki balandžio 1 d. sumedžiojo šernus ir pristatė jų mėginius AKM tyrimams į teritorinius VMVT padalinius, tinkamai užpildė paraiškas bei nurodė banko sąskaitas. Šias lėšas administruoja VMVT. Didžiausia kompensacijų suma – kiek daugiau nei du milijonai litų – atiteks bendrovei „Merkio agrofirma“.

KITI NUMERIAI
Susisiekite su mumis

Šiuo metu nesame prisijungę. Bet Jūs galite palikti mums žinutę ir mes su Jumis susisieksime artimiausiu metu.

Turite klausimų? Mes Jums padėsime.

Žinutės išsiuntimui paspauskite ENTER
PAGALBA
Norėdami skaityti pilną leidinio versiją ir aiškiai matyti tekstą, spauskite PRIDĖTI Į KREPŠELĮ ir atlikite apmokėjimą.