„Ūkininko patarėjas“ Nr. 109, 2014 m. rugsėjo 20 d.

0,43 € 0,22 €

Elektroninis leidinys

FONDAS – nauja kaimiečių gręžimo mašina

Žemės sklypai dabar kartais pigesni nei jų žemėtvarkos projektų parengimas.

Perkamų žemės sklypų projektavimo, matavimo, kadastrinių bylų rengimo ir sklypų žymėjimo darbai niekada nebuvo pigūs – kas su tuo susidūrė, puikiai žino. Tačiau šią vasarą ūkininkus ištiko tikras šokas sužinojus, kad tų darbų kainos šoktelėjo į viršų net ne du, o keturis kartus: vidutiniškai nuo 200 Lt iki 800 Lt.
Kas gi lėmė tokį kainų šuolį? „Tokios buvo rinkos sąlygos“, – tvirtina Valstybės žemės fondo (VŽF) direktoriaus funkcijas atliekantis Ramūnas Mockevičius. Jo vadovaujama valstybinė įmonė šiuo metu vienintelė – be konkurencijos! – turi teisę didžiojoje dalyje Lietuvos kadastrinių vietovių rengti žemės reformos žemėtvarkos projektus ar jiems prilyginamus žemės sklypų planus.
Šią teisę ji išsikovojo pagal įstatymą laimėjusi Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) skelbtą viešąjį konkursą. Specifikaciją, t.y. kas ir kokiomis sąlygomis gali dalyvauti šiame konkurse, rengė NŽT Žemės reformos skyriaus vyriausioji specialistė Inga Puzienė.
„Ūkininko patarėjui“ pradėjus domėtis šiuo konkursu, surengtu kažkodėl dar 2012-ųjų pavasarį, kilo daugiau klausimų negu atsakymų.

Vilkai – ūkininkai: 1:0

Jau nuo pat pavasario iš Vištyčio apylinkių (Vilkaviškio r.) pasipylė žmonių skundai, kad ne tik jų galvijų ganyklose siautėja vilkai, bet ir visai prie pat namų jie pjauna gyvulius – veršelius, avis, galabija šunis. Štai pačioje Vištyčio gyvenvietėje vienoje sodyboje per naktį pilkiai sudorojo du veršelius, negana to, tąnakt lapė čia išpjovė žąsis, antis ir į vištų pulką buvo įsisukusi. Pasak nukentėjusiųjų, betrūko, kad meška dar būtų atrėpliojusi ir avilius iškopinėjusi.
Vietos gyventojai jau pavargo nuo šiurpių ir dažnų laukinių gyvūnų išpuolių. Šiose vietovėse vis daugėja pasakojimų apie tai, kur ir kada žmonėms teko susitikti akis į akį su vilkais. Čionykščiai ima abejoti savo ir savo vaikų saugumu, mat laukiniai gyvūnai elgiasi labai įžūliai. Medžiotojai galėtų padėti plėšrūnus sutramdyti, tačiau jie suvaržyti įvairių apribojimų, įstatymų, Lietuvos įsipareigojimų Europos Sąjungai. Vieninteliai pagalbos ranką Vištyčio gyventojams ištiesė gamtos apsaugos asociacija „Baltijos vilkai“. Jie vienai ūkininkų šeimai įrengė specialų elektrinį aptvarą, kuris turėtų padėti apsaugoti jų galvijus nuo vilkų antpuolių.

Tikslioji žemdirbystė. Pirmųjų žingsnių pamokos

Išmaniąją techniką valdantis Vitalijus Bertašius ir ūkininkas Alfredas Bardauskas įsitikinę modernios technologijos nauda.

Šiandienio ūkininko pagrindiniai darbai yra ūkio valdymo strategijos pasirinkimas ir naujų technologijų įsisavinimas, kad sutaupytų žemės ūkio produkcijos gamybai reikalingus resursus, sumažintų savikainą, padidintų pelną ir tausotų aplinką. Šios nuostatos siejamos su tiksliąja žemdirbyste, kuria šalyje susidomėta dar visai neseniai. Atskirus jos elementus derina ir gamyboje taiko kol kas tik keli procentai pažangių ūkininkų. Vieni jų – Alfredas Bardauskas, Vidas Venckus, Jonas Greičius ir Darius Majeris (Raseinių r.), tiksliojoje žemdirbystėje žengę pirmuosius žingsnius.

 

 

KITI NUMERIAI
Susisiekite su mumis

Šiuo metu nesame prisijungę. Bet Jūs galite palikti mums žinutę ir mes su Jumis susisieksime artimiausiu metu.

Turite klausimų? Mes Jums padėsime.

Žinutės išsiuntimui paspauskite ENTER
PAGALBA
Norėdami skaityti pilną leidinio versiją ir aiškiai matyti tekstą, spauskite PRIDĖTI Į KREPŠELĮ ir atlikite apmokėjimą.