„Ūkininko patarėjas“ Nr. 10, 2017 m. sausio 24 d.

0,45 € 0,30 €

Elektroninis leidinys

Viešajame aukcione ūkininkai liktų su nosimi

Rasa PRASCEVIČIENĖ
„ŪP“ korespondentė

Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM) prabilus apie valstybės valdomų veislininkystės įmonių privatizavimą, ši žinia žemę dirbančiųjų visuomenėje kelia vis didesnį rezonansą. Žemdirbių savivalda ne kartą pati yra priekaištavusi ministerijai dėl šioms įmonėms teikiamų asignavimų ir tvirtinusi, kad privatus sektorius biudžeto lėšas, skiriamas veislininkystės veiklai, įsisavintų efektyviau ir ekonomiškiau. Tačiau aiškėja, kad akistata su realybe yra sudėtingesnė, nei daugelis tikėjosi. Labiausia baiminamasi, kad valstybės valdomos veislininkystės įmonės nepatektų „po plaktuku“ viešuosiuose aukcionuose. Todėl ir patys žemdirbiai aktyviai ieško racionalaus šio galvosūkio sprendimo būdo.

Geriau atsiduoti savanoriškai, kad Briuselis neišprievartautų?

Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS
„ŪP“ korespondentas

Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) 2011–2014 metais primygtinai reikalavo, kad Lietuvos valdžia niekam neleistų monopolizuoti žemės rinkos, perpardavinėti sklypų už didesnę kainą, neprilygintų dirbamos žemės paprastam nekilnojamajam turtui. Buvęs ŽŪR vadovas, dabar Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas tada net buvo sugalvojęs sparnuotą posakį: kai pasklis kvapas, kad Lietuvoje galima laisvai pirkti žemę, tuoj musės (nebūtinai sąžiningi pirkliai) sulėks.
Rytoj Vyriausybė svarstys Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM), kuriai vadovauja kitas buvęs ŽŪR pirmininkas Bronius Markauskas, siūlymą panaikinti dalį ūkininkų sunkiai iškovotų žemės saugiklių – agrarinius kvalifikacinius reikalavimus pirkėjams.
Tačiau ministerija gina kitus, kontroversiškus, saugiklius (pardavėjo kaimynas vienas pirmųjų turi teisę įsigyti parduodamą sklypą). ŽŪM aiškina, kad visos ES pokomunistinės šalys, išskyrus Vengriją, bijodamos Europos Komisijos sankcijų ir beveik milijoną eurų siekiančios baudos, liberalizuoja savo žemės rinką. „Ūkininko patarėjo“ kalbinti politikai ir agrarininkai visuomenininkai mano, kad nereikėtų kaip akis išdegus paklusti Briuseliui, bet su kitomis ES šalimis ieškoti naudingiausių išeičių.

KITI NUMERIAI
Susisiekite su mumis

Šiuo metu nesame prisijungę. Bet Jūs galite palikti mums žinutę ir mes su Jumis susisieksime artimiausiu metu.

Turite klausimų? Mes Jums padėsime.

Žinutės išsiuntimui paspauskite ENTER
PAGALBA
Norėdami skaityti pilną leidinio versiją ir aiškiai matyti tekstą, spauskite PRIDĖTI Į KREPŠELĮ ir atlikite apmokėjimą.