„Ūkininko patarėjas“ Nr. 148, 2015 m. gruodžio 15 d.

0,43 € 0,22 €

Elektroninis leidinys

Pirmieji ekologinės žemdirbystės Lietuvoje entuziastai – profesoriai Bronius Bakutis, Dalia Brazauskienė, Vanda Žekonienė ir rašinio autorius Antanas Svirskis.

Galios ir negalios

Prof. habil. dr. Antanas SVIRSKIS
Lietuvos ekologinės žemdirbystės asociacijos tarybos narys

Daugelio ekologų nuomone, žemės ūkis pasaulyje sukelia apie pusę visų ekologinių problemų. Vis daugiau žmonių supranta, kad efektyviausia priemonė kovai su šiomis problemomis yra žemės ūkio ekologizavimas. Tą jau praeito amžiaus pirmąją pusę suprato Europos šviesuoliai, pradėję vystyti biodinaminę žemdirbystę. Kitų alternatyvios žemdirbystės sistemų atsiradimas siejamas su praeito amžiaus šeštuoju dešimtmečiu, t. y. periodu, kai buvo pradėtas platus žemės ūkio chemizavimas. Dabar pasaulyje ir ES šalyse ekologinė (sinonimas organinė) žemdirbystė sudaro beveik 6 proc. viso žemės ūkio ploto. Austrijoje, Šveicarijoje ekologiniai ūkiai jau užima beveik penktadalį visų ūkių ploto.
Ekologinė žemdirbystė, palyginti su intensyviąja, kai naudojamos dirbtinės cheminės trąšos bei sintetiniai pesticidai, reikalauja daug daugiau pastangų, žinių ir sąžiningumo. Tai žmogaus ryšio su gamta atkūrimas, ūkininkavimas remiantis mūsų senolių patirtimi ir naujaisiais žemės ūkio ir gamtos mokslų pasiekimais. Tai galingas ir, ko gero, paskutinis barjeras besaikiam cheminių trąšų, pesticidų naudojimui apriboti.

Dr. Judita Varkulevičienė supažindina su gamtos stebuk­lu – figmedžiu. Žiedas slypi vaisiaus viduje. Vabzdys patenka pro vaisiaus skylytę ir apdulkina žiedą. Jei neapdulkina, vaisius nesubręsta.

Rojus kvepėjo mirtomis

Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ
„ŪP“ korespondentė

Kai Dievas iš Rojaus išvarė Ievą ir Adomą, jie savo nuogumą pridengė figmedžio lapais. Taip parašyta Šventajame Rašte, kitaip sakant – Biblijoje.
Figmedis – paslaptingas augalas: vaisius veda, tačiau niekas neregėjo, kaip žydi.
Pamatyti figmedį, jo vaisius bei kitus Biblijoje minimus augalus, sužinoti apie jų vertę, galią, simboliką galima parodoje, veikiančioje Kaune, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo oranžerijoje.

KITI NUMERIAI
PAGALBA
Norėdami skaityti pilną leidinio versiją ir aiškiai matyti tekstą, spauskite PRIDĖTI Į KREPŠELĮ ir atlikite apmokėjimą.