„Ūkininko patarėjas“ Nr. 22, 2015 m. vasario 21 d.

0,43 € 0,22 €

Elektroninis leidinys

Kantrybės taurė perpildyta: antradienį – suvažiavimas

Jonas Vilionis

Irma DUBOVIČIENĖ
„ŪP“ korespondentė

Žemės ūkio rūmai šį ketvirtadienį oficialiai pranešė, kad ateinantį antradienį, vasario 24-ąją, rengiamas visuotinis pieno gamintojų suvažiavimas. Vis labiau komplikuojantis pieno ūkių padėčiai, kai žaliavinio pieno supirkimo kainos nepadengia gamybos sąnaudų, suvažiavimą ketinta kviesti dar pernai lapkričio 11-ąją. Tačiau tąkart susilaikyta patikėjus, kad Seimas ir Vyriausybė nepaliks žemdirbių „ant ledo“. Vyko derybos su pieno perdirbėjais, buvo laukiama Europos Komisijos finansinės paramos.
Ir dabar situacija savotiškai kartojasi – žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė įregistravo pieno gamintojus ginančio įstatymo projektą. Tačiau šįkart tai nenumaldys žemdirbių pasiryžimo burtis ir kalbėti apie savo skaudulius.

Užgeso medžio anglys Ignalinoje

Polikarpas RAGOŽIS
„ŪP“ korespondentas

Ignalinos r. sav., Mikalavo kaime, Daugėliškio sen., 2013 m. pradėtas statyti medžio anglių gamyklos kompleksas teikė daug vilčių beieškantiems darbo Aukštaitijos gyventojams. Planuota priimti 50 naujų darbuotojų. Todėl Medžio anglies gamintojų asociacijos sprendimą statyti didžiausią Baltijos ir Skandinavijos šalyse medžio anglių gamyklą džiaugsmingai sutiko ignaliniečiai. Tačiau jų viltys neišsipildė – šiandien visi statybos darbai stovi, Medžio anglies gamintojų asociacijai iškelta bankroto byla. Nacionalinė mokėjimo agentūra sugriebė už rankos aferistus.

Daržovių ir bulvių augintojų padėtis – be išeities?

Vanda BARONYTĖ
„ŪP“ korespondentė

Statistikos departamento duomenimis, augalininkystės produkcijos vertė pernai sumažėjo 5,3 proc., o šiam smukimui įtakos turėjo 15 proc. sumažėjusios produkcijos supirkimo kainos. Suprantama, šiuos skaičius nulėmė embargas, labiausiai smogęs šalies daržovių ir bulvių sektoriui, kurio didžioji produkcijos dalis buvo realizuojama Rusijos rinkoje. Tiesa, už produktų pašalinimą iš rinkos (nemokamą dalijimą) ir derliaus nenuėmimą praėjusį rudenį Europos Komisija (EK) kai kurioms šalims narėms, tarp jų ir Lietuvai, skyrė paramą. EK sprendimu, paramos terminas pratęstas iki 2015 m. birželio 30 d. dvylikai ES šalių narių ir nuo sausio 1 d. nustatyti papildomi remiamų daržovių kiekiai. Lietuva šią paramą gaus už 6 tūkst. t morkų (nustatydama daržovių kiekius, EK rėmėsi eksporto į Rusiją duomenimis, tačiau bulvių sektorius paliktas be paramos). Europinė parama padengė tik menką nuostolių dalį, tačiau susidariusi perprodukcija vietinėje rinkoje menkais nuostoliais neapsiribojo. Problemoms suskaičiuoti ir rankos pirštų mažai: jau rudenį augintojams buvo aišku, kad trūks sandėliavimo patalpų, gendančios produkcijos kiekiai bus nemaži ir kai kurių daržovių bei bulvių realizacija užsitęs kone iki vidurvasario; nuolat veikianti modernių sandėlių įranga „prisuka“ tūkstančius eurų už elektros energiją; stringant realizacijai, krito ir supirkimo kainos, tačiau prekybos centrai su augintojais atsiskaityti neskuba ir t.t.
Artėjant pavasario darbymečiui girdėti nuomonių, kad daržovių ir bulvių sektoriaus žemdirbiams reikėtų keisti pasėlių struktūrą arba mažinti jų plotus. Tad šiandien pasvarstykime, ar minėtos priemonės pagelbėtų šio sektoriaus ūkiams išlikti konkurencingiems ir būti vietinės rinkos šeimininkais?

KITI NUMERIAI
Susisiekite su mumis

Šiuo metu nesame prisijungę. Bet Jūs galite palikti mums žinutę ir mes su Jumis susisieksime artimiausiu metu.

Turite klausimų? Mes Jums padėsime.

Žinutės išsiuntimui paspauskite ENTER
PAGALBA
Norėdami skaityti pilną leidinio versiją ir aiškiai matyti tekstą, spauskite PRIDĖTI Į KREPŠELĮ ir atlikite apmokėjimą.